Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica do agregatu - jaki stopień ochrony?

20 Wrz 2012 22:04 1770 2
 • Poziom 8  
  Witam
  Chciałbym dobrać rozdzielnicę z gniazdami siłowymi do przewoźnego zespołu prądotwórczego. W stanie obecnym nie ma żadnych gniazd, a obwód wyjściowy kończy się na głównym zabezpieczeniu nadprądowym (wyłącznik o charakterystyce B 125A).
  Mam w związku z tym kilka pytań:
  1. Jaki musi być wymagany stopień ochrony takiej rozdzielnicy? Jako, że agregat jest przewoźny to prawie zawsze podczas pracy narażony będzie na pracę "pod chmurką". Wystarczy IP44 z zadaszeniem nad rozdzielnicą czy konieczne jest np. IP 67?

  2. Czy jako zabezpieczenie wymagana jest różnicówka? Co na to normy i przepisy?

  3. Czy przy zabezpieczaniu pojedyńczych gniazd wyłącznikami nadprądowymi mogę zastosować wyłączniki o ch-ce C, jeśli zabezpieczenie nadrzędne (główne) ma charakterystykę B (przy zachowaniu selektywności)?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Poziom 10  
  1.IP 67 - to możesz to nawet wrzucić do wody i będzie bezpieczne. Według norm IP 43 starcza jeśli chodzi o warunki pogodowe ochrona przed dotknięciem czymś tam. Wracajać do pytania to IP 44 wystarczy.
  2. Różnicówka to wymóg w każdej instalacji ze względu bezpieczeństwa.
  3. Prąd znamionowy wyłącznika dobiera się do szczytowego obciążenia obwodu, a charakterystykę do spodziewanej krotności prądu przy załączania obwodu. W zależności jakie urządzenia będziesz załączać taką dobierasz charakterystykę. Chyba się nie spotkałem z char typ C do gniazd.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Dodam, że wyłączniki nadprądowe o charakterystyce C są powszechne jako zabezpieczenia gniazd trójfazowych. Występują m. in. w kompletnych rozdzielnicach firm takich jak GARO i SPAMEL.