Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja CO na PEX - Jak podłączyć kocioł gazowy z instalacją prośba o opinię

24 Sep 2012 23:03 21270 7
  • Level 9  
    Witam,
    planuję małymi krokami wykonanie instalacji CO samodzielnie na powierzchni ok90mkw.
    Piec jaki chcę zastosować to:
    2FUNKCYJNY GAZOWY VAILLANT atmoTEC PRO VUW 200-3
    moc kotła 7,8 - 20 Kw
    Całkowita moc grzejników (przy parametrach 70/55/20) 12,8kW
    10 grzejników (w przyszłości będzie jeszcze poddasze więc moc kotła dobrałem z zapasem).
    Miał być kondensacyjny ale na taką powierzchnię puki co uważam, że nie ma sensu, poza tym budżet raczej ograniczony.
    Chcę położyć instalację w podłodze rurami PEX, podzieliłem instalację na 4 główne obwody (od kotła do trójników rurą PEX20).
    I tutaj jest moja prośba i kilka pytań do doświadczonych użytkowników odnośnie wykonania:

1. czy takie rozprowadzenie mocy jest ok, jeśli tak to jak to podłączyć razem do kotła i gdzie zastosować zawory i inne dodatkowe elementy (dodam, że przy grzejnikach będą zawory odcinające oraz termostaty ale to chyba raczej oczywiste)?
    2. czy lepiej puścić to osobnymi przewodami do każdego z grzejników od rozdzielacza rurką pex16 (chyba prościej i koszt podobny, wszystko i tak pójdzie w podłodze, a będzie bez dodatkowych trójników i złączek)?
    3. czym wyjść z pieca (przyłącze zasilania i powroty na tym piecu to fi22) i jaka minimalna odległość od rozdzielacza do kotła?

Na załączonym obrazku podaję moce poszczególnych grzejników, przybliżone odległości od kotła do trójników oraz średnicę rurek pex.
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 23  
    Możesz dać PEX od samego kotła. System rozdzielaczowy daje pewność, że jak złącza trójnikowe padną to będzie kłopot, a jak będzie rozdzielacz to wszystko masz jak na patelni, wszystko widzisz i w razie nieszczelności możesz dokonać poprawek.
    1 O mocy jaką pytasz nie wiele można powiedzieć bo nie wiadomo ile zapotrzebowania ma dane pomiszczenia na ciepło, podłączaj do kotła stosując: srubunki na zasilaniu i powrocie, zawory odcinające oraz filtr na powrocie instalacji przy kotle.
    2 Z rozdzielacza
    3 Pex 25 lub miedź 22, nawet 10m. od kotła też zadziała, ale chyba tyle nie potrzebujesz.
  • Level 9  
    Ok, dzięki za odpowiedź!

Zapotrzebowanie na moc grzewczą obliczyłem programem Purmo oraz wspomagałem się też wzorem Q=V x G x (Tw - Tz).
    Wyszło dla tej powierzchni ok 11,4kW dla temperatur -20 na zewnątrz i 20 wewnątrz.
    Moc grzejników dobrałem z małym zapasem (12,8kW).

Zdecydowałem, że zrobię na rozdzielaczu i pex 16 osobne obwody.
    I tutaj mam kolejne pytania:

1. Wyczytałem (chyba nawet na tym forum), że rurka pex 16 obsłuży grzejniki o mocy max 1.9kW bez problemu.
    W związku z tym, czy mogę podłączyć na jednym wyjściu 2 mniejsze grzejniki? (2x848W i 2 848+1131W, tak jak na załączonym szkicu).

2. Rurki będę puszczał w podłodze, tylko w jednym pokoju puszczę w ścianie, dawać to w otulinie? Jeśli tak to jaka gruba (18/6?) ?

3. Piec będzie niespełna 1,2m od rozdzielacza. Puszczę to miedzią fi22, czy dawać na tym odcinku otulinę? (ja bym nie dawał:)

I w sumie tyle wątpliwości.
    Bardzo proszę o skorygowanie moich przemyśleń i uwagi.
    Po czym zabieram się do pracy!
  • Level 9  
    czy jakieś jeszcze wskazówki? Będę wdzięczny.
    Przynajmniej 2 słowa o tej otulinie.
    Kuję starą posadzkę, pod to dam styropian, i na styropian folię taką jak pod podłogówkę. Rury w otulinie na styropian i zalewam wylewką.
    Proszę o opinię czy tak będzie, i jaka może być grubość wylewki i odległość schowanej rury od powierzchni, no i czy w tej otulinie dawać??
    Dzięki
  • Level 9  
    Ok, sytuacja puszczania rurek w posadzce spaliła na panewce.
    Zmiana planów ze względów technicznych, w większości miejsc wylewka jest nie do zdarcia, dużo szybciej zrobię rowki w ścianie, lub jeszcze lepiej nad podwieszanym sufitem (jeszcze przed jego założeniem, który planuję wkrótce).
    Tylko znów mam pewne wątpliwości.

Piec i rozdzielacz byłby umiejscowiony na podobnych wysokościach w łazience.
    Ze względu na fakt, że łazienka jest na półpiętrze, rury od rozdzielacza do grzejników leciały by jakieś 10cm poniżej rozdzielacza i w pokojach byłyby na wysokości ok 2,60-2,70m - sufit będzie na 2,50m, a całkowita wysokość pokoi obecnie to 2,80m, i właśnie tam chciałbym to puścić.

Duuużo mniej pracy, rurki i tak będą schowane między płytą gipsową a sufitem, nie muszę robić bruzd, ale jak to się w praktyce będzie miało do pracy instalacji w porównaniu do takiej instalacji w podłodze?
    W 7 punktach ma to lecieć do grzejników w dół no i wracać;)(rurka pex16).

Czy będzie wymagana dodatkowa pompa obiegowa czy ten piec da radę na taki układ? Eh jakbym tylko trochę bardziej na fizyce uważał;) Jak to obliczyć?

Sorry za laickie zapytanie ale proszę o opinię i uwagi na ten temat.
    Tak z logicznego punktu widzenia powinno hulać (przynajmniej mojego;)

Jest jeszcze opcja w ścianie dołem, ale i tak jakoś muszę ominąć parę drzwi..
    Dodam tylko, że już kupiłem rurki i otulinę oraz rozdzielacz.
    Dzięki!
  • Level 32  
    Jeśli rurki przechodzą przez ogrzewane pomieszczenie to oczywiście nie trzeba ich izolować - to co oddają nie jest stratą bo ciepło zostaje w budynku. Dwa małe grzejniki na jednym obwodzie to jak najbardziej poprawne rozwiązanie o ile trójniki będą dostępne a nie w wylewce.

Dodano po 5 [minuty]:

W instalacji pompowej nie ma znaczenia (dla oporów hydraulicznych) czy grzejniki są wyżej czy niżej od kotła. Istotniejsze jest to, że taka instalacja musi mieć automatyczne odpowietrzniki w grzejnikach i w rozdzielaczu oraz to, że trzeba ją będzie umiejętnie odpowietrzyć podczas napełniania. Ułatwieniem byłoby gdyby układ miał automatyczny zawór dopuszczania wody. Rurki w przestrzeni sufitu rzecz jasna trzeba zaizolować.
  • Level 9  
    Dzięki.
    Kwestię izolowania rur już przestudiowałem, będę w izolacji puszczał oczywiście, natomiast zastanawia mnie sprawa automatycznych odpowietrzników na grzejnikach.

Rozdzielacz będzie w najwyższym punkcie gdzie będę miał automatyczne odpowietrzniki zarówno na zasilaniu jak i powrocie, następnie rurki z lekkim spadkiem będą lecieć do grzejników pod podwieszanym sufitem ale na grzejnikach już chciałem zastosować zwykłe.

A o co chodzi z tym zaworem dopuszczania wody?
  • Level 23  
    W grzejnikach z powodzeniem możesz zastosować zwykłe odpowietrzniki. Z tym zaworem dopuszczania daj sobie spokój, takie zawory stosuje się w układach otwartych. I naprawdę nie trzeba instalatorskich umiejętności do odpowietrzenia układu, który zbudujesz. Automat w kotle usunie prawie wszystkie powietrze, pozostaje ci tylko pokręcić w grzejnikach i finał.