Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie spawarki agregatem

izi95 04 Paź 2012 19:01 6075 12
  • #1 04 Paź 2012 19:01
    izi95
    Poziom 8  

Witam mam pytanie kupiłem agregat prądotwórczy Swiss Kraft - SK 8500W.Jego moc robocza to 6kW a maksymalna to 8,5kW. Tym oto agregatem chce zasilić spawarkę;
    NuPower Evolution Inwerter 130A
    Prąd spawania 10-130 A
    Napięcie zasilania 230 V
    Średnica elektrody 1,6-3,2 mm
    Regulacja prądu spawania tak
    Fazy 1
    Symbol producenta NPW130INV
    Inwerter NPW130INV o mocy 4,1 kW
    Jej pobór mocy to 4,1kW czy ten agergat wystarczy żeby ta spawarka pracowała poprawnie. Wiem ze te urządzenia nie są najwyższej klasy. ale do moich potrzeb powinny wystarczyć. Proszę o odpowiedz.Dziękuje i Pozdrawiam. :)

0 12
  • Pomocny post
    #2 05 Paź 2012 12:47
    ankowalik
    Poziom 24  

Masz agregat, z którego pociągniesz 6kW (z palcem w d...) i spawarkę która potrzebuje 4,1 kW . Masz jeszcze wolne 1,9KW do ew. wykorzystania.
    Zaprawdę nie wiem czego się boisz?
    salut
    andre

1
  • Pomocny post
    #3 05 Paź 2012 13:16
    komatssu
    Poziom 28  

Agregaty potrafią generować spore przepięcia w chwili gwałtownego zdjęcia obciążenia (w momencie przerwania spawania) i chyba tego powinien obawiać się autor postu.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Paź 2012 19:15
    Leszek Augustyniak
    Poziom 19  

Jeżeli jest to agregat trójfazowy, to niestety ze spawarki pełnej mocy nie osiągniesz i przy okazji możesz uszkodzić jedno i drugie.

Dodano po 5 [godziny] 34 [minuty]:

Jedną fazę tego agregatu możesz maksymalnie obciążyć mocą 2 kW ,więc spawarka mogła by spawać prądem ok 50 A. Generatory trójfazowe nie lubią niesymetrycznego obciążenia i przy tak dużych skokach obciążenia jakie występują w spawarce, stabilizator może nie spełniać swojego zadania. Weź także pod uwagę to co pisze kolega komatssu,bo szkoda by było uszkodzić sprzęt.

0
  • #5 05 Paź 2012 21:16
    izi95
    Poziom 8  

to co zrobić w takim razie ? Dzisiaj próbowałem spawać starą spawarką transformatorową ale tylko łapało łuk i elektroda się przyklejała ale agregat pracował bardzo dobrze równo itd byłem mile zaskoczony ale to stara spawarka pobiera bardzo dużo prądu a agregat roboczą moc daje 6kW i 6kVA

Dodano po 45 [minuty]:

A mam też inne pytanie znalazłem spawarkę i jak są napisane dane to jest też że minimalna moc agregatu to 3kW. model Spawarka invertorowa Force 125
    jej dane :

Parametry Techniczne:
    Znamionowe napięcie zasilania 230 V; 50Hz (1ph)
    Moc (60% / max) 1,2 - 2,3 kW
    Zabezpieczenie sieci zasilającej 16A
    Minimalna moc generatora Prądotwórczego 3
    napięcie stanu jałowego 76 V
    Zakres regulacji prądu spawania 10 - 80 A
    Prąd maksymalny (A - %) (przy temp. otoczenia 20oC) 80A - 50%
    Średnica elektrody spawalniczej 1,6 - 2,5
    Stopień ochrony IP 21
    Wymiary gabarytowe dł x szer x wys 370x370x150 mm
    Waga
    3,6

0
  • #6 06 Paź 2012 22:23
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Co robić ?
    Masz spawarkę na jedną fazę, a "agregat" trójfazowy o mocy niewystarczającej do zasilania tej spawarki.
    Pomijając fakt że twój "agregat" jest tylko chińskim wyrobem agregatopodobnym.
    Zamień go na agregat jednofazowy o mocy min 6kW i skończy się twój problem.

0
  • #7 07 Paź 2012 10:04
    izi95
    Poziom 8  

ten agregat jest jedno fazowy i trójfazowy

Dodano po 1 [minuty]:

ten agregat jest jedno fazowy i trójfazowy i mniejszej spawarki potrzebuje do niego

-1
  • Pomocny post
    #8 07 Paź 2012 18:03
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Jeśli ma gniazdo trójfazowe to jest trójfazowy.
    I w tym przypadku do zasilania tej konkretnej spawarki bedzie za słaby.

0
  • #9 07 Paź 2012 21:40
    izi95
    Poziom 8  

mam gniazdo trójfazowe i normalne .

0
  • #10 08 Paź 2012 20:54
    noopS
    Poziom 17  

izi95 napisał:
    mam gniazdo trójfazowe i normalne .

Jeżeli jest trójfazowy agregat tzn., że posiada trzy uzwojenia każde na jedną fazę. I teraz jeżeli masz na tabliczce znamionowej napisane 6kVA to oznacza to obciążalność agregatu z trzech faz w sumie. Czyli obciążalność jednej fazy to 2kVA. Stąd podłączając urządzenie jedno fazowe do agregatu obciążasz tylko jedną fazę . Tak więc agregat trójfazowy tego typu jest dużo za mały do Twojej spawarki.

0
  • #11 09 Paź 2012 18:27
    izi95
    Poziom 8  

no ok a jest taka spawarka np trójfazowa ? żeby działała po podłączeniu do agregatu?

0
  • #12 04 Lis 2012 11:53
    prezesAdammm
    Poziom 13  

Ja bym najpierw sprawdził czy ta spawarka może pracować z agregatem prądotwórczym... bo nie które nie mogą... a to że jest na niej inwerter jeszcze nic nie oznacza...

Jeśli możesz to spróbuj najpierw poszukać kogoś w okolicy z normalnym agregatem i podłącz ją i przetestuj..., dużo ci to pewnie nie da ale przynajmniej będziesz wiedział czy da radę nią spawać, a tu nie mam na myśli zajarzenie łuku, tylko normalną pracę...

A tak na marginesie... Straże Pożarne mają bardzo dobre i mocne agregaty, pewnie w Państwowej miałbyś problem ale może w jakieś lepszej OSP...

0
  • #13 14 Lis 2012 09:11
    smd
    Specjalista - spawarki

Są agregaty trójfazowe , które mają jedno uzwojenie wzmocnione i z jednej (konkretnej ) fazy można wziąć ok 2/3 mocy. Niestety ten agregat na taki nie wygląda, zresztą jego waga świadczy o mocy nie większej niż 4kVA. Może najprościej kupić spawarkę ,jakiegoś chińczyka trójfazowego za jakieś 1000zł.
    smd

0