Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duży prąd silnika pracującego jako wentylator

05 Paź 2012 13:31 2790 9
  • Poziom 10  
    Witam

Duży prąd silnika pracującego jako wentylator Duży prąd silnika pracującego jako wentylator Duży prąd silnika pracującego jako wentylator

Silnik ze zdjęć pracuje jako wentylator. Podłączony jest przez kondensator 7,5µF 470V (czarny i brązowy przewód fazy L1 i L2 a fioletowy i czarny pod kondensator) i zmierzyłem prądy: na fioletowym 1,2A, na brązowym 5,4A, na czarnym 4,8A. Rezystancje pomiędzy przewodami to: czarny-brązowy: 12,5Ohm, fiolet-brąz 14,5Ohm, fiolet-czarny 20Ohm. Silnik jest większej mocy niż poprzednio zamontowany z tym śmigłem (ten ma prąd 1,9A poprzedni miał 1,1A) obroty ma niewiele większe (poprzedni 1075 przy 60Hz aktualny 1125 przy 60Hz). Proszę o podpowiedź dlaczego jak taki duży prąd pobierany przez silnik. Niestety na kablach nie ma znaczeń jak na schemacie. Czy jest nieprawidłowo podłączony czy jest to wina złej pojemności kondensatora?

Z góry dziękuje za pomoc.

Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych.
    Przypominam: om [Ω] - omów (nie "ohm", ani nie "ohmów")
    [retrofood]
  • Poziom 30  
    Im większą moc posiada silnik tym większy prąd pobiera.
    To jest normalne.
    Kondensatory też dobiera się do wielkości silnika.
    Ale jeżeli moc nowego silnika jest niewiele większa od mocy starego to kondensator mógłby zostać.
    Najlepiej przeliczyć jaki kondensator do danego silnika.
  • Poziom 10  
    Ale on pobiera prąd prawie 3 razy większy od znamionowego! I nie mogę znaleźć przyczyny. Nic innego niż silnik nie było zmieniane, w poprzednim silniku zatarły się łożyska i połamały aluminiowe gniazda w których siedziały, a podczas pracy pobierał prąd znamionowy. Jak policzyć jaki powinien być kondensator skoro uzwojenia nie są symetryczne? Podłączałem inne kondensatory, malał prąd na przewodach gdzie podłączyłem fazy ale za to rósł na przewodzie od kondensatora (fioletowym). Czy w takim silniku na wszystkich przewodach powinien być ten sam prąd?
  • Spec od Falowników
    Rezystancje uzwojeń są różne, ale ponieważ nie sumują się (12=14>20) są chyba 3 uzwojenia. Można tak dobrać C, aby uzyskać trójkąt napięć zbliżonych do 230V na każdej parze przewodów silnika. I wtedy oszacować prądy.
  • Moderator
    bonanza napisał:
    Rezystancje uzwojeń są różne, ale ponieważ nie sumują się (12=14>20) są chyba 3 uzwojenia. Można tak dobrać C, aby uzyskać trójkąt napięć zbliżonych do 230V na każdej parze przewodów silnika. I wtedy oszacować prądy.

(12=14>20) ??? Syndrom dnia wczorajszego? A poza tym silnik z trzema uzwojeniami? I kondensatorem? Jednofazowy?

przemek2803 napisał:
    Silnik jest większej mocy niż poprzednio zamontowany z tym śmigłem (ten ma prąd 1,9A poprzedni miał 1,1A)

przemek2803 napisał:
    Ale on pobiera prąd prawie 3 razy większy od znamionowego! I nie mogę znaleźć przyczyny.

Przy takiej dokładności i precyzji pomiarów oraz stwierdzeń, można gdybać do skończenia świata. Skąd wziąłeś prąd znamionowy?
    Przewody pokazałeś, ale tabliczkę to tak, że guzik można tam odczytać.

Z fotki wynika, że do silnika idą trzy przewody: czarny, czerwony i fioletowy. Skąd się wziął brązowy?

Poza tym silnik jest pewnie częścią jakiegoś urządzenia. I na schemacie (być może) są oznaczenia jego podpięcia do układu sterowania tej machiny. Jeśli pozbawiasz nas takich informacji, to czego oczekujesz?
  • Poziom 34  
    przemek2803 napisał:
    Rezystancje pomiędzy przewodami to: czarny-brązowy: 12,5Ohm, fiolet-brąz 14,5Ohm, fiolet-czarny 20Ohm.

Jeśli pomiary rezystancji są wykonane prawidłowo to wskazują one na uszkodzenie uzwojeń silnika.
    przemek2803 napisał:
    Podłączony jest przez kondensator 7,5µF 470V

Zdjęcie tabliczki jest nie wyraźne ale mam wrażenie, że tam jest 1 µF, a nie 7,5 µF.
  • Spec od Falowników
    retrofood napisał:

(12=14>20) ??? Syndrom dnia wczorajszego?

Syndrom netbooka 7" 800x480. Proszę nie mierzyć wszystkich swoją miarą. I proszę bez złośliwości, zwykłych userów to podobno obowiązuje, nie wiem, czy modów również.
  • Poziom 12  
    Witam
    Nie widać dokładnie tabliczki znamionowej ale czy przypadkiem ten silnik nie jest na 2x400V ??? Ze zdjęć wygląda mi to na silnik wentylatora skraplacza importowanego z USA i w takich urządzeniach spotkałem takie silniki.
  • Poziom 10  
    Tak jest to silnik wentylatora skraplacza. Silnik podłączyłem pod 230VAC. Pobierany prąd zmalał do znamionowego i wentylator pracuje prawidłowo do dzisiaj. Temat zamykam.