Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór wzmacniacza sygnału cyfrowej telewizji kablowej VECTRA.

klorel72 06 Paź 2012 18:32 15606 11
  • #1 06 Paź 2012 18:32
    klorel72
    Poziom 7  

Witam.

Mam w domu instalację kablową cyfrowej Vectry z opcją multiroom. Posiadam dwa dekodery cyfrowe HD (jeden z nagrywarką i drugi zwykły HD) oraz stałe łącze internetowe także z Vectry. Sygnał jest rozdzielony (rozdzielacz założony bezpośrednio przez montera Vectry) bezpośrednio na dekoder HD z nagrywarką w moim pokoju (na nim poziom sygnału jest bardzo dobry) a dalej idzie przez puszkę (chyba rozdziela sygnał na modem internetowy i TV dalej, założony także przez montera Vectry) na modem szerokopasmowego internetu i do drugiego pokoju na drugi dekoder HD. Właśnie na tym dekoderze mam bardzo słabą moc sygnału kablowego tv i monter powiedział, że nic już nie może zrobić w celu zwiększenia mocy sygnału w moim mieszkaniu, ponieważ na wzmacniaczu budynkowym sygnał podkręcony jest już do maksimum.

Teraz moje 2 pytania.
    1. Zamieram zakupić i zainstalować w mieszkaniu wzmacniacz sygnału i zastanawiam się nad tymi dwoma modelami:
    Link
    oraz
    Link
    Który z nich polecilibyście do mojej instalacji kablowej?

2. W którym miejscu założyć taki wzmacniacz? Bezpośrednio na kablu instalacji Vectry wchodzącym do mojego mieszkania, czy może bezpośrednio na przewodzie, którym podawany jest sygnał tv kablowej Vectry na ten drugi dekoder HD na którym mam taką słabą moc sygnału?

Będę wdzięczny za wszystkie konstruktywne odpowiedzi. Zapomniałem dodać, jestem laikiem w tych sprawach, więc proszę o zrozumienie :D .

Z góry dziękuję za pomoc :D .

0 11
  • #2 07 Paź 2012 00:20
    Przemek7
    Poziom 16  

Witaj kolego klorel72!

Może uda się dobrać trzykrotnie tańszy aktywny rozgałęźnik ale... potrzeba jeszcze trochę szczegółów, proszę wystaw w miarę dokładne zdjęcia tych "chyba puszek" ze wskazniem pokoju, w którym się znajdują.
    Czy masz pewność co do kolejności "puszek" analizując drogę sygnału telewizyjnego od rozgałęźnika na klatce schodowej do ostatniego dekodera?
    Coś "słaba" ta instalacja, kilka metrów kabla z pokoju do pokoju i takie tłumienie?! Może jakaś wada/uszkodzenie tunera na którym są problemy z odbiorem. Czy zamieniałeś tunery między pokojami? Jaki skutek?

0
  • #3 07 Paź 2012 12:31
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

klorel72 napisał:
    Posiadam dwa dekodery cyfrowe HD () oraz stałe łącze internetowe także z Vectry.

I już tutaj możemy zaprzestać dywagacji na temat dodatkowych (pokazanych) linków do wzmacniaczy.

Zobacz, że w przypadku Internetu musisz mieć dwa kanały komunikacji (wejściową i wyjściową) i tutaj kłania się Nam tylko wzmacniacz z tak zwanym "kanałem zwrotnym".

Cytat:
    Sygnał jest rozdzielony ...

Rozrysuj ten schemat podłączenia w dowolnym formacie bo jakoś dziwnie "zeznajesz". :D

Pozdrawiam.

0
  • #4 07 Paź 2012 13:09
    Przemek7
    Poziom 16  

Dywagacje kolegi klorel72 może całkiem słuszne...
    Pierwszy link to wzmacniacz z kanałem zwrotnym (HA-129R30 i HA-129R65) i trafny wybór jeśli będzie wpięty przed rozgałęźnikiem i modemem.
    Drugi link to wzmacniacz bez kanału zwrotnego i jak wynika z pytania nr 2 miałby być włączony "po" modemie, tylko do wzmocnienia sygnału tv dla odbiornika w pokoju.
    Czekamy na zdjęcia lub schemat, wg mnie wystarczy umiejętnie włączony rozgałęźnik aktywny za ok 40 zł i wzmocnieniu 8dB. Wzmacniecze z linków mają wzmocnienie ok 17-30 dB. Pytanie - czy nie za duże dla pierwszego dekodera? (przesterowanie głowicy, demodulatora - efekt szatkowania obrazu lub brak obrazu).
    Może wystarczy tylko poprawić złącza... Może jest uszkodzony kabel antenowy między pokojami?

Pozdrawiam!

-1
  • #5 07 Paź 2012 14:13
    klorel72
    Poziom 7  

Przemek7 napisał:
    Witaj kolego klorel72!

Może uda się dobrać trzykrotnie tańszy aktywny rozgałęźnik ale... potrzeba jeszcze trochę szczegółów, proszę wystaw w miarę dokładne zdjęcia tych "chyba puszek" ze wskazniem pokoju, w którym się znajdują.

Sygnał z przyłącza Vectry na korytarzu idzie w następującej kolejności:
    - Bezpośrednio z korytarza kablem około 7 metrowym do splitter'a sygnału dekoder HD z nagrywarką-separator multimedialny (zdjęcie poniżej)

- Następnie z jednego wyjścia kabel idzie bezpośrednio do dekodera HD z nagrywarką (na nim sygnał jest w porządku) a z drugiego kablem o długości 2 metrów do separatora multimedialnego CTV-INTERNET-TEL (zdjęcie poniżej)

- Z tego separatora przewód z wyjścia nr 1 idzie do modemu kablowego internetu szerokopasmowego, natomiast drugim kablem z wyjścia nr 3 sygnał jest przekazywany kablem długości 1,5 metra (przez otwór w ścianie działowej) do drugiego pokoju na rozgałęźnik do dekodera HD ze słabym sygnałem (zdjęcie poniżej)

- Z niego sygnał idzie już bezpośrednio kablem długości ok. 8 metrów do tego dekodera HD na którym jest taki słaby sygnał.

Przemek7 napisał:

Czy masz pewność co do kolejności "puszek" analizując drogę sygnału telewizyjnego od rozgałęźnika na klatce schodowej do ostatniego dekodera?

Kolejność jest taka, jaką opisałem powyżej, sprawdzałem dzisiaj dwa razy.

Przemek7 napisał:
    Może jakaś wada/uszkodzenie tunera na którym są problemy z odbiorem. Czy zamieniałeś tunery między pokojami? Jaki skutek?

Ten dekoder HD w drugim pokoju na którym mam taki słaby sygnał jest na 100% w porządku.
    Podłączyłem go w moim pokoju w miejsce dekodera HD z nagrywarką na którym sygnał jest siła/jakość w stosunku 90/100 i pracował bez problemu odbierając wszystkie kanały z pakietu.
    Natomiast po podłączeniu w drugim pokoju na swoim miejscu znowu sygnał siła/jakość w stosunku 20/50.

Wiem, że sporo napisałem, ale mam nadzieję, że to rozjaśni trochę moją sytuację i będzie Wam łatwiej zdiagnozować przyczynę problemu z utratą jakości sygnału.

Pozdrawiam.

2
  • #6 07 Paź 2012 17:43
    _cheetah_
    Poziom 37  

A dokąd biegnie nieoznaczony kabel z wyjścia "TAP 8dB" rozgałęźnika z drugiego pokoju?

Tak na marginesie, to po prawdzie, to nie jest rozgałęźnik tylko odgałęźnik.

0
  • #7 07 Paź 2012 17:58
    klorel72
    Poziom 7  

_cheetah_ napisał:

A dokąd biegnie nieoznaczony kabel z wyjścia "TAP 8dB" rozgałęźnika z drugiego pokoju?()

Nie jestem pewien, ale, kiedy mieliśmy jeszcze tylko TV analogową, to chyba był z niego sygnał do 3ego telewizora, teraz chyba drugi koniec nigdzie nie jest podłączony, ale to tylko moje przypuszczenia :cry: .

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 07 Paź 2012 18:31
    _cheetah_
    Poziom 37  

Jakość dziwacznie Ci ten multiroom zrobili, ale w sumie to jest problem operatora kablówki, aby wszystko działało. Więc najlepiej byłoby zrobić reklamację, niech przyjdą i zrobią tak, aby multiroom zadziałał - w końcu za to płacisz - co nie?

A z domowych sposobów "na szybko" to tak:

• zdemontować rozgałęźnik (znaczy odgałęźnik) w drugim pokoju i podłączyć się bezpośrednio do dekodera TV. Jeśli kabla nie starczy to trzeba rozgałęźnik (znaczy odgałęźnik) zastąpić przejściem FF-FF (popularna beczka).

Poziom sygnału powinien się poprawić na dekoderze - może zacznie działać prawidłowo. Jeśli nie, to następnie:

• zamienić miejscami kabel idący od pierwszego rozgałęźnika ("ECO") do dekodera TV (w pierwszym pokoju) z kablem idącym od zwrotnicy multimedialnej (GMDF-354) z wyjścia RTV do drugiego pokoju. Czyli, kabel do drugiego pokoju będzie wychodził z pierwszego rozgałęźnika, a kabel idący do dekodera w pierwszym pokoju z wyjścia RTV zwrotnicy GMDF. Zakładam, że już nie ma żadnego TV analogowego w instalacji.

W ten sposób poziom sygnału na dekoderze będzie obniżony, a poziom na dekoderze w drugim pokoju podniesiony. Może to wystarczy. Jeśli nie, to trzeba zmienić całość podłączenia.

0
  • #10 14 Paź 2012 04:05
    zetdeel
    Poziom 38  

Rzeczywiście, instalacja jest "przecudnej urody". Moja propozycja modernizacji:
    Podczas montażu zwróć uwagę na prawidłowe podłączenie odgałęźnika Multiline, zgodnie z opisem na schemacie.
    Problem może leżeć w słabym sygnale, bądź w odcięciu przez zwrotnicę MM kanału zwrotnego.

1
  • #11 14 Paź 2012 19:17
    tomarex
    Poziom 24  

Po co tak komplikować?
    W miejsce rozgałęźnika 3,7 dB, wmontować zwrotnice multimedialną.
    Bezpośrednio ze zwrotnicy z wyjścia RTV rozgałęźnik 3,7 dB.
    Skrosować miejsce po rozgałęźniku Multiline.
    Dołożysz tylko 2m kabla.

0
  • #12 15 Paź 2012 16:20
    klorel72
    Poziom 7  

Po pierwsze, przepraszam, że odpisuję dopiero dzisiaj, ale wcześniej wyjechałem służbowo z pracy i nie mogłem :cry: .
    Zakupiłem tę "beczkę" i połączyłem przewody wejściowy i wyjściowy z rozgałęźnika w pokoju w którym jest ten drugi dekoder. Ten trick dał dużą zmianę w jakości i sile sygnału na tym dekoderze.
    Teraz siłę mam co prawda "tylko" 50% :wink: , ale za to jakość jest 100% i odbierają nareszcie bez problemu wszystkie programy z pakietu kablówki :D .
    Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
    Jestem Waszym dozgonnym dłużnikiem :D .

Pozdrawiam.

0