Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa i czasami zanik sygnału

tesciorox 07 Paź 2012 16:06 1182 2
  • #1 07 Paź 2012 16:06
    tesciorox
    Poziom 1  

Czy deszcz (woda) może być przyczyną (czasami) zaniku sygnału na antenie "siatkowej" (zdjęta siatka) z symetryzatorem (bez wzamcniacza) i na nowej zwykłej wtyczce?
    Od pewnego czasu miałem taki problem. Np. w biquadzie stosuje się kondesator ceramiczny i tam "obwód" jest zamknięty.

A tutaj "obwód jest otwarty" i czy woda może go zamknąć i zrobić zwarcie?

0 2
  • Pomocny post
    #2 07 Paź 2012 17:13
    _cheetah_
    Poziom 37  

Tak, woda (wilgoć) na symetryzatorze, a zwłaszcza w obszarze podłączenia kabla antenowego symetryzatora, mogą dawać problemy z odbiorem, zwłaszcza sygnału cyfrowego.

Niezależnie, najczęściej tego typu problemy z odbiorem powoduje używanie niewłaściwego rodzaju kabla antenowego w kolorze białym, przeznaczonego do instalacji wewnątrz budynku. Taki kabel potrafi mieć popękaną lub sparciałą osłonę zewnętrzna, chłonąc wodę w czasie deszczu.

0
  • #3 08 Paź 2012 10:15
    ManfredBee
    Poziom 8  

_cheetah_ napisał:
    Tak, woda (wilgoć) na symetryzatorze, a zwłaszcza w obszarze podłączenia kabla antenowego symetryzatora, mogą dawać problemy z odbiorem, zwłaszcza sygnału cyfrowego.

Skoro mowa o obszarze podłączenia kabla antenowego, to pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze, oparte na moim doświadczeniu sprzed około roku: Niektóre dopuszkowe wzmacniacze (np LNA-1XX) bądź symetryzatory (spotkałem wyłącznie w komplecie z antenami, ale może są i w wolnej sprzedaży) mają wyjście zrealizowane złączem F. Czasem dodaje się do nich kapturek ochronny w postaci lejka szczelnie zaciskającego się na kablu. Osobiście widziałem, że pomimo prawidłowego (jak się wydaje) montażu, do osłonki może dostać się woda. Jest to szczególnie istotne, gdy kabel "idzie" w dół. Wówczas woda, która dostanie się w okolice złącza, wpływa do "lejka" - osłonki i gromadzi się w nim. Jest to szczególnie istotne w przypadku... dobrej jakości kabla, a więc raczej grubszego, a więc ciaśniej i szczelniej przylegającego do osłonki złącza. Taka woda może skutecznie popsuć zabawę w odbieranie TV. Co ciekawe: w instalacji, z którą miałem do czynienia już samo wylanie wody, pomimo mokrego kabla, rozwiązywało problem odbioru. I co do osłonek jeszcze: logika wskazywałaby, że złącze F skierowane w dół powinno się raczej uszczelniać u góry - na złączu F, po stronie kabla uszczelnienie zostawiając otwarte - woda miałaby marne szanse, żeby się dostać do złącza a ta, która jednak tam trafi - łatwo by wypłynęła.

0
  Szukaj w 5mln produktów