Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie aparatu cyfrowego

szaol20 19 Paź 2012 21:48 1254 4
  • #1 19 Paź 2012 21:48
    szaol20
    Poziom 2  

Witam. Mam pytanie odnośnie zasilania aparatu cyfrowego Nikon L16. Aparat ten jest zasilany przez dwie baterie: zwykłe paluszki lub akumulatorki. Aparat nie posiada zewnętrznego złącza zasilania. Aparat chciałbym wykorzystać jako kamerkę w samochodzie dlatego potrzebuję zasilać go z akumulatora. Na aparacie widnieje informacja: 2,4-3V 0,6-0,7A. Posiadam zasilacz podłączany do gniazda zapalniczki, który daje 5V (do nawigacji na mini USB). Zejście z 5V na wymagany zakres 2,4-3 osiągnąłbym przez diody prostownicze. Ale mój problem polega na tym że ten zasilacz daje prąd impulsowy. Czy będą z tego powodu problemy z aparatem, który jest zasilany z baterii? Czy po prostu muszę zbudować zasilacz od podstaw i podłączyć zamiast baterii? Dziękuję za odpowiedz.

0 4
  • #2 19 Paź 2012 23:42
    andy127
    Poziom 30  

Witam.

szaol20 napisał:
    Ale mój problem polega na tym że ten zasilacz daje prąd impulsowy.

A co rozumiesz pod pojęciem "prąd impulsowy"?
    Bo zasilacz to chyba jest impulsowy (zasada działania) ale daje na wyjściu prąd stały.
    Andrzej

0
  • #3 20 Paź 2012 09:35
    szaol20
    Poziom 2  

Czyli mam rozumiec problemu nie powinno byc? Moge podlaczac? (przepraszam angielski system bez polskich znakow)

0
  • #4 20 Paź 2012 14:25
    andy127
    Poziom 30  

szaol20 napisał:
    Czyli mam rozumiec problemu nie powinno byc? Moge podlaczac?

Z problemami to różnie bywa. Trochę szkoda uszkodzić aparat nieodpowiednim zasilaczem.
    Przed podłączeniem warto wiedzieć coś więcej o tym zasilaczu. Czy poza napięciem coś jeszcze jest na nim podane? Można zmierzyć napięcie bez obciążenia (powinno być 5V) i potem obciążyć go rezystorem np. 10Ω (powinien pobrać z niego 0,5A) i też zmierzyć napięcie. Jeśli pozostawisz zasilacz z podłączonym rezystorem przez dłuższy czas to masz szansę przekonać się, czy się nie będzie zbytnio grzał i czy się nie uszkodzi. Rezystor powinien być większej mocy ponieważ przy 5V i 0,5A wydzieli się na nim 2,5W. Jeśli dasz rezystor 2W to będzie b. gorący, ale do eksperymentów można sobie na to pozwolić. Po próbach można rezystor spisać na straty jeśli się przegrzeje (koszt niewielki). Jeżeli podłączysz do prób rezystor większej mocy np. 5W to jeszcze lepiej.
    Po pozytywnych próbach (a można jeszcze próbować z mniejszą rezystancją aby uzyskać 0,7A) trzeba by obniżyć napięcie do tego wymaganego poziomu (tzn. 2,4-3,0V) i dopiero podłączać aparat.
    Andrzej

0
  • #5 20 Paź 2012 17:10
    szaol20
    Poziom 2  

Dziękuję zastosuję się do wskazówek i dam znać po weekendzie (uczelnia w weekend).

0