logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaką ilość pamięci powinien posiadać telefon komórkowy?

pseven 21 Paź 2012 16:41 17550 61
  • Jaką ilość pamięci powinien posiadać telefon komórkowy?Wraz z popularyzacją urządzeń mobilnych, takich jak telefony typu smartphone, które stają się głównym narzędziem konsumpcji mediów, rośnie wielkość potrzeb związanych z przechowywaniem i przenoszeniem danych w pamięci wewnętrznej tych urządzeń. W chwili pisania artykułu standard w przypadku nowych produktów stanowiło 16 GB, jednak i ta wielkość może okazać się niewystarczająca na potrzeby multimediów. Wielu producentów urządzeń, wzorem Apple i HTC, rezygnuje ze złącza karty pamięci pozwalającej powiększyć objętość pamięci wbudowanej nawet o 128 GB lub więcej (nie wliczając w to możliwości przenoszenia kilku kart pamięci jednocześnie). To z kolei zmusza nabywcę nowego urządzenia do wyboru jednego ze z góry określonych wariantów z reguły znacznie różniących się cenowo. W związku z tym powstaje pytanie, jaka ilość pamięci jest optymalna i dla kogo?

    Źródło:
    http://www.phonearena.com/news/How-much-storage-memory-do-you-actually-have-in-your-phone_id35577

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Offline 
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
    Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
    pseven napisał 8990 postów o ocenie 2020. Jest z nami od 2009 roku.
  • #2 11435462
    1010011010
    Poziom 32  
    Posty: 1931
    Pomógł: 163
    Ocena: 152
    W "TELEFONIE KOMÓRKOWYM" - do czego służy telefon komórkowy?
    Do dzwonienia...
    Po co mi telefon który ma 64 GB pamięci, a dzwonienie z niego jest okropne? Bo jest duży i kanciasty? Aby zadzwonić muszę wpisać kod, wyłączyć masę aplikacji, poczekać aż załaduje się aplikacja do dzwonienia... Tak samo w przypadku pisania sms-ów. Zapominamy do czego tak na prawdę jest TELEFON.
    Już wolę mieć nokię w której bateria wytrzymuje tydzień, niż smartfona który ma milion innych funkcji, ale wieczorem nie zadzwonię, bo akurat bateria jest za słaba albo nie ma zasięgu...

    Tracimy to czym tak na prawdę jest telefon... na rzecz urządzenia które tak na prawdę jest tylko gadżetem do "szpanu na dzielni". W telefonie mam 128MB pamięci, wykorzystałem 3MB na sms-y i 3MB na dzwonek - tyle.
    Tyle powinien posiadać TELEFON KOMÓRKOWY. Nie "SMARTFON" czyli połączenie aparatu fotograficznego, odtwarzacza muzyki, lokaty pieniężnej, konsoli do gier i mnóstwa innych rzeczy.
  • #3 11435498
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    Nie wiem po co komu więcej jak 4 - 8GB. No chyba, że męczy się z grami typu GTA III. Męczy to słowo klucz.

    Ja mam 2GB pamięci telefonu + 2GB pamięci zwanej USB + 4GB kartę micro SD. I tak tego nie wykorzystuję, nawet jeśli nawrzucam trochę albumów z muzyką.
  • #4 11435609
    skaktus
    Poziom 37  
    Posty: 5385
    Pomógł: 89
    Ocena: 315
    A ja mam w telefonie 16 GB + karta 32 GB - po co ? Jadę w trasę, wrzucam 20 filmów i mam co oglądać w hotelach.

    Do tego pen 32 GB i dysk 320 GB na archiwum takich rzeczy jak fotografie itp.
  • #5 11435654
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    @U.P.: Fakt, długie podróże. Sam kiedyś na SPV M5000 nagrywałem filmy AVI do oglądania w autobusie.
  • #6 11435742
    biomedyczny
    Poziom 26  
    Posty: 1156
    Pomógł: 8
    Ocena: 60
    Ja tam wole mieć neta zawsze. Nawet aero 2 wystarcza do oglądania on line.
    A filmów nie ściągam od hmmm 5 lat ?

    Te 512 wystarcza do puszczenia filmu on line jak już brak netu.
    Włączam play jak idę się myć czy idę na kolacje. Przychodzę mam już z 20 30% filmu i nie ma prawa ciąć.

    Pomijam fakt że w 99% hoteli masz neta.

    8GB w tel to optimum. Bo kosztuje tyle co 4GB.
  • #7 11435807
    atek000
    Poziom 18  
    Posty: 293
    Pomógł: 6
    Ocena: 46
    SPV 5000 - hmm... mam jeszcze to urządzenie (HTC Universal). Wyobraźcie sobie, model wypuszczony w 2005 roku miał wifi, bluetooth, IR, video rozmowy 3G, spory wyświetlacz, pełną klawiaturę qwerty, procek 500MHz i trzymał kilka dni. Chodzą na tym filmy avi a nawet rmvb. Spokojnie można było obejrzeć cały film a nawet 2. Widziałem ładnie pracującego Linux-a a nawet były prace nad androidem i to całkiem daleko zaszły. Jednego czego brakowało do pełni szczęścia to GPS wbudowany. A co mamy teraz? W moim przypadku HTC Sensation-1.2GHz 2-rdzeniowy, który po 5-10 min na grze się przegrzewa, wiesza się a czas pracy baterii to 1 dzień - nawet tyle nie bo rano odłączam od ładowarki a wieczorem już piszczy (czyli 12h). A nie używam zbyt intensywnie, wifi, BT, GPS wyłączone a wymianę danych włączam sporadycznie. Tak mam wbudowany GPS ale co jak telefon popracuje wówczas 3 godz.
    Zamiast martwić się o ilość pamięci montowanej w nowych urządzeniach, producenci powinni pomyśleć o czasie pracy, tak dojść do 3 dni... wiem zbyt piękne.
  • #8 11435827
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    Ekhm... No i SPV M5000 można było używać jak tabletu (czy tam zwykłego dzisiejszego smartfona) lub z pełną klawiaturą QWERTY. Jedynym bólem tego urządzenia była śmiesznie mała ilość pamięci RAM...
  • #9 11435952
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 11436036
    neo-koncept
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Ja jestem innego zdania telefon w obecnych czasach jest już nie tylko gadżetem ale zdecydowanie ułatwia życie. Jeśli ktoś potrzebuje tylko do komunikacji zawsze znajdzie odpowiedni model dla siebie. Jak ktoś umie wykorzystać bardziej zaawansowane funkcje to tzw. smartfon ułatwia znacznie życie. Wspomnę tylko o takich rzeczach jak aplikacje logg-era dla mierników, generowanie raportów z fotografiami itp. Smartfon w odpowiednich rękach to bardzo użyteczna rzecz. Nie chodzi więc tylko o same multimedia.
  • #11 11436127
    Kao
    Poziom 16  
    Posty: 164
    Ocena: 14
    I najlepiej do wszystkiego osobne urządzenie. Telefon to osobisty menadżer - poczta, kalendarz, notatki, czytnik, słownik, aparat, przydaje się filmik (dla rozerwania), jakaś muzyka, internet w celu przejrzenia na szybko np. rozkładu, wiadomości, itp, GPS też się przydaje, ale ta gonitwa niczego nie wnosi dodanego ponad to co było 2-3 lata temu, na tyle, że mam ten sam telefon od kilku lat i nie widzę różnicy. A bycie non stop online jest bez sensu, z ciągła transmisją danych. Wbrew pozorom telefon zmniejsza mój czas bycia w sieci, bo szybko coś sprawdzam i wychodzę, a godzinami siedzieć się nie da, no chyba, że czytam książkę w kolejce albo drodze.
    A jak nic nie mający, to musi mieć możliwość posłużenia jako pocisk miotany bez konsekwencji, a nawet w takim przydałby się GPS (odczyt), wodoodporność, jakbym się zagubił i wezwania pomocy.
    8 GB od 4 lat i nie mam jakoś potrzeby zwiększenia.
  • #12 11436267
    1010011010
    Poziom 32  
    Posty: 1931
    Pomógł: 163
    Ocena: 152
    daavid117 napisał:
    Ekhm... No i SPV M5000 można było używać jak tabletu (czy tam zwykłego dzisiejszego smartfona) lub z pełną klawiaturą QWERTY. Jedynym bólem tego urządzenia była śmiesznie mała ilość pamięci RAM...


    A ostał Ci się może wyświetlacz od tego cuda, albo wiesz gdzie go zdobyć?
    Mam SPV M5000, ale pękł mi wyświetlacz (miałem w kieszeni telefon i kluczyki, ajć!).
    Od kilku lat nie mogę zdobyć tego wyświetlacza.
  • #13 11436292
    basstec
    Poziom 34  
    Posty: 2597
    Pomógł: 144
    Ocena: 178
    informatyczek napisał:
    Telefon komórkowy powinien być do dzwonienia a nie do prawie wszystkiego jak smartfony dzisiaj.

    Więc po co sms i mms :)

    A tak poważnie to wszystko co poprawia nasz mobilny kontakt z ludźmi jest w telefonie dobre. Często wypowiadają się tu osoby, które na maila dostają 99% reklam. Prowadząc nawet drobny, internetowy biznes, który nie wymaga od nas bycia cały dzień w biurze to wygoda jest ogromna, zawsze możemy odczytać maila, odpisać, sprawdzić co nam potrzeba. Ja korzystam ze smartfonów kilka lat i nie wyobrażam sobie bez tego życia już. Często zamiast sms czy mms piszę maile do znajomych, którzy również wiem, że mają smartfony a w pushu dochodzą jak mms.
  • #14 11436306
    biomedyczny
    Poziom 26  
    Posty: 1156
    Pomógł: 8
    Ocena: 60
    Niestety na rynku PDA nic się nie zmieniło.
    Do dziś mam touch pro.
    Można wgrać na niego androida.
    Masz gps i wszystko. Wytrzymuje jak każdy 2 dni.
    Masz rysik itd.
    Troszkę mały ekran już jak dla mnie.
    Ale obecnie sprzedam chyba desire z i Touch pro i kupie za to Galaxy note.

    Jedyne czego w nocie mi brakuje to dual sim. I fizyczna klawiatura.
    Ale Note jest na tyle duży że może da się używać ekranowej.

    Na touch pro zrobiłem ściągi na maturę.
    Pomógł mi ściągać na studiach itd :)
    To były naprawdę świetne telefony.
    Obecnie wgrywasz na nie anda i jest ok.
    Wtedy gdyby ktoś stworzył soft...
    I jak tu gdzieś pisałem do dziś w andzie nie ma wygodnego kopiuj wklej.

    Z osobnym się nie zgodzę.
    Synchronizacja google calendar. Synchronizacja one note. I masz wszystko.

    -----
    Co do miotania telefonami wciąż nie ma na rynku dobrego modelu.
    Samsung solid. No ok. Ale aparat no choćby 3mpx do dokumentacji prac.
    E52? Obecnie ich jakość jest kiepska. Nie to co dawniej. I osobiście dane na ekranie są dla mnie za małe.
    SE jak on sie nazywał... leży gdzieś w domu. Miał GPS odporność na wodę. Ale był na javie więc z gpsa nici. I BYŁ STRASZNIE MUŁOWATY.

    Pojawiają się powoli dotykowe odporne na wodę. Jak na firmówkę może być. Tyle że żadna z sieci komórkowych ich nie ma.

    Więc puki co ja osobiście wciąż potrzebuję coś typu desire z / galaxy note + solidna firmówka.
  • #15 11436493
    daavid117
    Poziom 42  
    Posty: 11189
    Pomógł: 263
    Ocena: 167
    1010011010 napisał:
    A ostał Ci się może wyświetlacz od tego cuda, albo wiesz gdzie go zdobyć?
    Mojego Universala zakupiłem w stanie idealnym i w takim też sprzedałem... Jedynie uszkodzona karta turbo sim mi po nim została.

    @U.P.: Czy mógłbyś nie klepać "enterów" co zdanie? Raczej wierszem nie piszesz.

    Ja tam planuję powrót do SE P1i. Chyba najlepszy telefon jaki miałem. Idealne połączenie smartphone i telefonu (rozmiary telefonu, bateria trzyma długo, wyświetlacz dotykowy, QWERTY, GPS przez zewnętrzny moduł, ale dołączany do zestawu).
  • #16 11436561
    kitor
    Poziom 34  
    Posty: 3245
    Pomógł: 201
    Ocena: 125
    Och wy tam z Universalem wyskakujecie. Jeden z najgorszych HTC (mulił, każda sztuka inaczej zachowywała się na danym romie, kastrat z parametrów względem prototypu, cegła, lagi przy połączeniu, wypadało usb nim stało się to modne (:D), klawiatura fizyczna odczytywała max jeden klawisz na raz, zawias się rozpadał, coś zapomniałem? ) a zarazem jak się go raz kupiło, to musiał wrócić (u mnie zagościł tylko trzy razy, mam kolegę który ponad 10).
    Oj żałuje że nie ma żadnego następcy w tej koncepcji. No ale, rynek masowy go nie chciał, więc nawet Imate Ultimate 7150 który był dumnie okrzyknięty jego następcą, skończył się na atrapach.
  • #17 11436627
    basstec
    Poziom 34  
    Posty: 2597
    Pomógł: 144
    Ocena: 178
    biomedyczny napisał:
    Note jest na tyle duży że może da się używać ekranowej.

    Małych palcy nie mam a pisałem na pionowej qwerty palcami począwszy od htc magic do sensation, którego mam teraz, przy 4,3 cala pisze się super, podobna prędkość jak an fizycznej.

    daavid117 napisał:
    planuję powrót do SE P1i.

    To powodzenia stary, człowiek szybko się do dobrego przezwyczaja. Niedawno miałem w naprawie P1, ze świeżym softem chodził strasznie, wolę nie mieć smartfona jak mieć taki, zwykłe telefony bez systemowe dadzą Ci podobne możliwości.
    To było fajne 5 lat temu ale nie teraz, technika poszła na przód niesamowicie. Pamiętam jak 8 lat temu miałem xda2, na tamte czasy sprzęt był super ale przeglądanie na nim stron w wersji desktop graniczyło z cudem. Miałem M3000 spv i to było jeszcze gorsze.
  • #18 11436916
    James596
    Poziom 29  
    Posty: 1839
    Pomógł: 139
    Ocena: 531
    Stara Nokia N81 - 8 GB wbudowanej pamięci wystarcza mi z nawiązką do odsłuchu ulubionej muzyki i trzymania nadmiaru wiadomości SMS.
  • #19 11437050
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 11437051
    jurek91
    Poziom 20  
    Posty: 371
    Pomógł: 25
    Ocena: 12
    Xperia X8, mam w niej karte 32 gb , jest prawie cała zapelniona i nic nie zamula, tu filmy mam jak sie nudze na zajeciach, a tu muzyka i teledyski. i tak 32 gb się zapełnia :)
  • #21 11437071
    biomedyczny
    Poziom 26  
    Posty: 1156
    Pomógł: 8
    Ocena: 60
    Ja mam 128GB SSD w kompie i mi starcza ludzie nie przesadzajcie. + 320GB na USB na zbiór z x lat wszystkiego.

    Kto w dzisiejszych czasach gdzie masz dostęp do netu wszędzie trzyma filmy ?
    Muzykę jeszcze rozumie. Choć sam wole playlisty na YT.
    Ok jak byś mówił o TV i 3D np to nie ma na razie takich filmów on line. Choć na YT można znaleźć avatara czy transformersa. To także tylko kwestia czasu.

    32GB zapełnione ale czym?
    To taka ilość muzyki która starczyła by ci na x lat.
    Szkoda by mi było czasu poświęconego ściąganiu tych filmów.
    A na tel nie zobaczysz czy to jest 480p czy hd.

    Jw dla mnie bezsens ale co kto lubi.
    Policzyć czas / prąd na ściąganie i wolał bym wydać nawet te 30pln miesięczny by mieć stały net w tel.

    I tu się pojawia problem obecnych czasów BRAK DUAL SIM.
    A w Chinach czy Japonii tel bez dual sim po prostu nie istnieją.
  • #22 11437090
    szulat
    Poziom 23  
    Posty: 647
    Pomógł: 24
    Ocena: 110
    biomedyczny napisał:
    Kto w dzisiejszych czasach gdzie masz dostęp do netu wszędzie trzyma filmy ?

    na przykład ten kto te filmy nagrywa :D

    dzisiejsze telefony nagrywające w HD mogą w ten sposób zeżreć kilka megabajtów na sekundę - powiedzmy 150MB/minutę - 9GB/godzinę
    a muzykę niektórzy preferują w lepszej jakości niż 128kbps mp3, czasem w formatach bezstratnych.

    ...i gigabajty lecą, nawet jeżeli telefonu używasz tylko do najprostszych funkcji: muzyka, fotki, filmy.
  • #23 11437098
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #24 11437286
    kitor
    Poziom 34  
    Posty: 3245
    Pomógł: 201
    Ocena: 125
    biomedyczny napisał:

    32GB zapełnione ale czym?
    To taka ilość muzyki która starczyła by ci na x lat.
    Szkoda by mi było czasu poświęconego ściąganiu tych filmów.
    A na tel nie zobaczysz czy to jest 480p czy hd.


    Tu cię zdziwię. U mnie np jakieś 4GB to zainstalowany pełny debian. 1GHz i 576MB ramu (HTC HD2) spokojnie pozwalają odpalić taki LibreOffice bez zająknięcia, a a wielu przypadkach okazuje się to niezastąpione przy otwieraniu dokumentów. Albo taka FileZilla. Tzw. "kto co lubi"

    biomedyczny napisał:
    I tu się pojawia problem obecnych czasów BRAK DUAL SIM.

    Podlinkuję tu swój wpis sprzed dwóch lat... Co zabawne sytuacja nie zmieniła się ani trochę.

    http://pdasite.pl/kitor/blog/2010/11/o-htc-dualsim-i-pakietach-internetowych-slow-kilka/
  • #25 11437679
    fiend_
    Poziom 43  
    Posty: 15891
    Pomógł: 161
    Ocena: 223
    Ja używam 8GB + 280MB wbudowanej, z czego zapełniam może 3-4 GB
    U mnie telefon służy jako nadajnik FM do radia samochodowego także trochę muzyki musi być. Aparat robi niezłe zdjęcia, mam Wi-fi i wszystko to przy baterii trzymającej od 3-7 dni :D Klasyczne telefony jeszcze do lamusa nie odeszły.
  • #26 11437857
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #27 11437875
    Trzyzet
    Poziom 23  
    Posty: 613
    Pomógł: 35
    Ocena: 61
    N95-2. 8GB zamiast slotu na kartę pamięci, 128MB wbudowanej, 128MB RAMu. Niestety miejsca mi nieco brakuje (szczegółowe mapy do garmina, muzyka w jakości 320kb/s, lepszej jakości nie ma po co do telefonu/smartfona), układ graficzny lepszy od pierwszych androidowców. Niestety ilość pamięci w smartfonie musi rosnąć, ilość danych przetwarzanych przez nas zwyczajnie rośnie.
  • #28 11437927
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #29 11438130
    luki56
    Poziom 39  
    Posty: 6684
    Pomógł: 37
    Ocena: 44
    Mi telefon czy tam smartfon służy do słuchania muzyki i smsowania głównie, czasami jakaś gra. Pamięci posiadam 2GB wbudowanej + Sandisk Ultra 16GB. I wcale tak dużo tego nie ma bo biblioteka ponad 500 utworów swoje waży.
  • #30 11438308
    marek1846
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Ocena: 4
    1010011010 napisał:
    W "TELEFONIE KOMÓRKOWYM" - do czego służy telefon komórkowy?
    Do dzwonienia...

    Niezupełnie, jest urządzeniem "dzięki któremu" jesteś widoczny, oczywiście dla tych którzy obserwują i zbierają informacje.
    Jest kolejnym urządzeniem, "dzięki któremu" można twoją kaskę, trochę pomniejszyć, wmawiając, że nic nie znacząca, do niczego nie potrzebna aplikacja, którą ściągniesz, będzie cię kosztowała w promocji, coś tam. Pomnożona, przez miliony, będzie tym co ucieszy tego który potrafi przekonywać.
    Tak można wyliczać, ale ucieczki od tego nie ma. Dlatego potrzeba więcej, jeszcze więcej pamięci, żeby mieć więcej, jeszcze więcej tego czego nie potrzebujesz.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię optymalnej ilości pamięci w telefonach komórkowych, zwłaszcza w kontekście smartfonów. Uczestnicy wymieniają różne potrzeby związane z pamięcią, od minimalnych 2-8 GB dla podstawowych funkcji, po 16-32 GB dla użytkowników intensywnie korzystających z multimediów. Wskazano na problemy z brakiem slotów na karty pamięci w niektórych modelach, co ogranicza możliwości rozbudowy pamięci. Uczestnicy podkreślają, że smartfony powinny łączyć funkcje telefonu z możliwościami komputera, co wymaga większej pamięci. Wskazano również na różnice w użytkowaniu telefonów tradycyjnych i smartfonów, a także na znaczenie długotrwałej pracy baterii.
REKLAMA