Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udostępnienie drukarki w niewielkiej sieci (4 kompy Win XP) kłopot

bambosz86 30 Paź 2012 14:30 1257 6
  • #1 30 Paź 2012 14:30
    bambosz86
    Poziom 11  

Witam,

Mam pewien problem, którego nijak nie mogę pojąć i rozwiązać.

Mam aktualnie do poskładania niewielką sieć komputerową (4 komputery z win XP [różne wersje]).

Na każdym kompie mam Konto Administrator oraz User (z ograniczeniami - Microsoft Shared Computer Toolkit for windows XP).

[KOMP01]
    na koncie administratora instaluję drukarkę (podpiętą do tego kompa),
    na koncie Usera i Admina wydruki idą pięknie.
    [KOMP02]
    na koncie admina instaluje drukarkę sieciową (podpiętą do [KOMP01])
    na koncie Admina wydruki idą na User już nie (dostaje komunikat że mam złe sterowniki).

Dodam że po dodaniu dla user'a pełni praw - jak u admina wydruki idą.

Udostępnianie drukarek jest włączone, drukarkę można wyszukać w sieci, można też się do niej podłączyć po adresie \\KOMP01\Drukarka...

Co mogę zrobić aby użytkownicy mogli korzystać z drukarki sieciowej w Win XP podłączonej do innego kompa ?

Czy może mi ktoś podpowiedzieć co i jak ?
    Na necie póki co nie znalazłem rozwiązania :(.

Pozdrawiam

Ps. proszę o wyrozumiałość, z "doświadczenia" jestem grafikiem :)

0 6
  • #2 30 Paź 2012 14:49
    Richter
    Poziom 31  

Może najpierw dodaj drukarkę na koncie administrator i po udanej instalacji zmień uprawienia na ograniczone?

0
  • #3 30 Paź 2012 15:16
    bambosz86
    Poziom 11  

Próbowałem dodać drukarkę na koncie użytkownika z uprawnieniami Admina i działało, niestety po zmianie uprawnień jest problem. To samo jest na wszystkich kompach.
    Jako użytkownik z ograniczeniami np. w Wordzie widzę w polu drukarki odpowiednią nazwę (razem z "adresem" \\KONP01\Drukarka), a system wywala błąd sterownika.

Wiem że najprostszym sposobem było by zapewne postawienie na nowo systemu, jednak są tam jakieś dziwne programy, których wolał bym nie usuwać ponieważ "opiekunka" komputerów nie bardzo wie gdzie ma płytki, nie zna loginów, haseł itp.

Dlatego też zależy mi na nieszkodliwym rozwiązaniu problemu.Dodam że kompem zajmował się wcześniej inny człowiek, który natworzył tam od groma użytkowników, i grup włącznie z np.
    "Nero" [użytkownicy tej grupy mogą korzystać z programu nero].

Problem chyba rozwiązany (teoretycznie) - nie mam teraz dostępu do kompa żeby to sprawdzić.

W sieci znalazłem jakiś poradnik na temat udostępniania plików i olśniło mnie. Z tego co pamiętam mój użytkownik w "grupach" nie ma "Użytkownicy Zaawansowani". Podobno ta grupa jest wymagana w win XP do obsługi udostępniania drukarek.

Prawda to ? Jak nie dodam tej grupy to nie będzie obsługi drukarki ?

0
  • #4 31 Paź 2012 08:14
    Richter
    Poziom 31  

Ma wyższe uprawienia, powinien działać. Inną alternatywną opcją jest kupno print serwera, ale to już ostateczność.

0
  • #5 31 Paź 2012 09:05
    bambosz86
    Poziom 11  

Richter dzięki za "potwierdzenie", jak będę miał okazję dorwać się do komputerów to sprawdzę czy teoria ta działa :).

Co do zakupu "print serwera" to raczej nie wchodzi w grę.
    po 1 są to tylko 4 komputery (pseudo kafejka)
    po 2 jest to wiejska biblioteka w której niestety pieniędzy za wiele nie ma :/.

0
  • #6 04 Lis 2012 00:03
    jacekr2
    Poziom 8  

ale printserver kosztuje 70-80 zł i serio załatwia pięknie sprawę

0
  • #7 04 Lis 2012 12:16
    bambosz86
    Poziom 11  

Popytać mogę (jeśli mi się "ręczne" ustawianie nie uda), ale wiecie jak to jest w Polsce - mała biblioteka mało kasy... nawet 100 zł to dużo : ).

Sama zabawa w "sieć" była wyzwaniem bo zakup 4 kart sieciowych - bezprzewodowych(zero problemu z plączącymi się kablami) pod USB to było już za drogo(podobno: "może kiedyś").

0