Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator obrotów silnika dc 12v 60a

06 Lis 2012 20:49 12177 33
  • Poziom 10  
    Witam
    Jakiś czas temu kupiłem regulator obrotów silnika dc 12v 60a. Działał dobrze dopóki nie zrobiłem zwarcia na wyjściu i regulator się spalił. MOSFET wymieniłem i kostkę sterującą, ale dalej nie działa, co jeszcze mogło ulec uszkodzeniu ma ktoś schemat podobnego sterownika?
    Za pomoc dziękuje
    regulator obrotów silnika dc 12v 60a regulator obrotów silnika dc 12v 60a regulator obrotów silnika dc 12v 60a regulator obrotów silnika dc 12v 60a regulator obrotów silnika dc 12v 60a
  • Poziom 10  
    LiutenetMaria napisał :
    Cytat:
    I 60A chyba w bajkach
    Nie wiem tak pisało na instrukcji montażu
    schematu właśnie nie mam, tranzystor jest bc547b
    MOSFET to irfp064n ale czy tranzystor mógł sie spalić przy zwarciu?
  • Poziom 10  
    Nie rozumiem wikipedia twierdzi, że:
    Cytat:
    MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) – technologia produkcji tranzystorów polowych z izolowaną bramką

W takim wypadku, dlaczego tranzystor się spalił, po uszkodzeniu MOSFETa izolacja przestała spełniać swoje zadanie?
    Rezystory i kondensatory nie wyglądają na przepalone ale czy np. dioda i stabilizator mogły się uszkodzić?
  • Poziom 38  
    majki1995 napisał:
    W takim wypadku, dlaczego tranzystor się spalił, po uszkodzeniu MOSFETa izolacja przestała spełniać swoje zadanie?
    Rezystory i kondensatory nie wyglądają na przepalone ale czy np. dioda i stabilizator mogły się uszkodzić?

Przy zwarciu przekroczyło prąd znamionowy tranzystora przez co uległ uszkodzeniu.
  • Poziom 10  
    I to spowodowało spalenie się tranzystora a co z diodom i stabilizatorem czy też mogły ulec uszkodzeniu?
  • Poziom 38  
    majki1995 napisał:
    a co z diodom i stabilizatorem czy też mogły ulec uszkodzeniu?

Nie jesteśmy "jasnowidzami".... np multimetr w dłoń i posprawdzaj! :)
  • Poziom 10  
    ok ale jak sprawdzić stabilizator?
  • Poziom 38  
    majki1995 napisał:
    ok ale jak sprawdzić stabilizator?

Sprawdź czy podaje odpowiednie napięcie na wyjściu.... wynikające z parametrów znamionowych stabilizatora.
  • Poziom 10  
    Cześć tranzystor wymieniłem na nowy i układ działa dobrze. Ale jeszcze o jedną rzecz chciałem się zapytać, bo LiutenetMaria napisał:

Cytat:
    I 60A chyba w bajkach

A w dokumentacji Link od tego MOSFETa znalazłem
    Wiec, od czego jeszcze morze zależeć prąd maksymalny?
    Wprawdzie ja mam napięcie ok. 14V, ale czy to ma aż tak duże znaczenie?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jak sam zaznaczyłeś np. od temperatury (złącza, obudowy - różnie producenci podają). Przy Tc 25° masz 110A a przy Tc 100° masz już tylko 80A. No i pod warunkiem, że masz tranzystor IR a nie chińską podróbę.
  • Poziom 10  
    Zakładając, że temperatura pracy to 25-30°C i mam oryginalny radiator to mogę pobierać ok. 90 do 100A? A po czym można poznać czy MOSFET jest oryginalny, jest jakaś różnica w budowie, rezystancji połączeń?
  • Poziom 38  
    Ważna jest temperatura obudowy tranzystora lub samego złącza, nie otoczenia. Po czym poznać, że podróba? czy jest logo producenta (to też podrabiają) jak jest wykonana obudowa, czy napisy są wykonane starannie, a głównie po tym czy padają niestety.
  • Poziom 10  
    Ladamaniac
    Cytat:
    Ważna jest temperatura obudowy tranzystora lub samego złącza, nie otoczenia.

Wiem, ale w takiej temperaturze znajduje się radiator wielkości układu (ok. 8x5x5cm) który obiera ciepło z MOSFETa
    Osobiście spaliłem już 2 takie mosfety, ale przy zwarciu na wyjściu układu. Był on zasilany bezpośrednio z akumulatora samochodowego, ale to chyba nie świadczy o jego, jakości.
    Cz gdybym połączył równolegle 2lub 3 takie tranzystory to prąd maksymalny wzrośnie odpowiednio 2-3 razy?
  • Poziom 33  
    majki1995 napisał:
    Wiem, ale w takiej temperaturze znajduje się radiator wielkości układu (ok. 8x5x5cm) który obiera ciepło z MOSFETa

Jeden taki radiator może mieć rezystancję cieplną rzędu 4°C/W, a inny 10°C/W. Dużo zależy od sterowania mosfetem, jak szybko się otwiera i zamyka, z jaką częstotliwością, jednak i tak mając te dane ciężko określić do jakiej temperatury nagrzeje się radiator bo nawet nie wiadomo, jaki jest prąd znamionowy obciążenia.

majki1995 napisał:
    Cz gdybym połączył równolegle 2lub 3 takie tranzystory to prąd maksymalny wzrośnie odpowiednio 2-3 razy?

A nie lepiej zastosować magiczny element, który zwie się bezpiecznik? Dobrany do prądu obciążenia o charakterysyce szybkiej powinien skutecznie zabezpieczyć mosfeta.
  • Poziom 38  
    Zròb jak radzi luke666. Teoretycznie możesz połączyć ròwnolegle tranzystory, ale pamiętaj, że nawet z tej samej serii każda sztuka będzie się ròżnić. To z kolei będzie wymagać rozbudowy układu.
  • Poziom 28  
    Kolego Majki co to jest ?
    12v i 60a - czyżby nowe jednostki a może kolejne litery alfabetu ?
  • Poziom 10  
    luke666 napisał:
    Cytat:
    A nie lepiej zastosować magiczny element, który zwie się bezpiecznik? Dobrany do prądu obciążenia o charakterysyce szybkiej powinien skutecznie zabezpieczyć mosfeta.

Wiem bezpiecznik założyłem (wyłącznik nadprądowy instalacyjny typu S B16) niestety wcześniej 2 mosfety zostały usmażone .
    Ladamaniac napisał:
    Cytat:
    Teoretycznie możesz połączyć ròwnolegle tranzystory, ale pamiętaj, że nawet z tej samej serii każda sztuka będzie się ròżnić. To z kolei będzie wymagać rozbudowy układu.

No właśnie, ale chciałem podnieść maksymalną obciąrzeność układu, MOSFET z tego, co pamiętam są sterowane napięciowo a nie tak jak tranzystory prądowo, więc wpięcie drugiego równolegle nie powinno niczemu zaszkodzią. Mam racje?
  • Poziom 13  
    Dodanie równolegle kolejnych tranzystorów niewiele zmieni. Podejrzewam, że złącza, które masz w płytce nie są w stanie pracować z prądami powyżej 30A..
  • Poziom 11  
    Chciałbym przypomnieć koledze majki1995, że nie podał, jaki scalak steruje regulatorem i jaka dioda jest równolegle z silnikiem? Oba elementy decydują o bezpieczeństwie tranzystora mocy!
    W sieci i na forum opisywane są układy z elektronicznym zabezpieczeniem MOSFET-a (np. UC3843, TL494) i lepiej spełniają rolę bezpiecznika niż B16, który wyłączy się przy prądzie nie mniejszym niż 80A.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    dioda spalona (sprawdziłem miernikiem), można zastąpić taką BAT85 bo w moim elektronicznym nic takiego nie mają?

zastąpienie MBR1060 przez BAT85 jest niemożliwe (przypominałoby zastąpienie linki holowniczej nitką!)
    MBR1060(10A/60V) mozesz zastąpić diodą o równym lub większym prądzie np. MBR1560, MBR2060, 16CTQ60, itd.
    Standardem powinno być podawanie chociażby wszystkich podzespołów czynnych (układów scalonych, tranzystorów i diod) wystepujących w układzie, jeżeli nie ma schematu. Przecież TLC272 sterować powinien tranzystorem MOSFET (QFEET) przez element wzmacniający a my nie wiemy co jest w układzie i czy tranzystor padł?
  • Poziom 9  
    Tranzystor podmieniłem, i po jakimś zwarciu nastąpiło uszkodzenie diody
    nazwy tranzystora nie podawałem bo autor artykułu podał go na początku tematu, bc547b.
    Czy istnieje jakaś opcja poprawy tego urządzenia aby krótkie zwarcie nie powodowało uszkodzenia układu? czy zna morze ktoś jakiś inny lepszy układ?
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Czy istnieje jakaś opcja poprawy tego urządzenia aby krótkie zwarcie nie powodowało uszkodzenia układu? czy zna morze ktoś jakiś inny lepszy układ?

Są układy oparte na UC384x i TL494, gdzie można łatwo zrobić zabezpieczenie prądowe. Scalaki są tanie, ale układ wymagałby więcej elementów i trudniej ulegałby uszkodzeniu, a na tym nie zależy producentom regulatorów obrotów!
  • Poziom 9  
    witam problem z regulatorem powrócił, a mianowicie spaliłem ten 8 nóżkowy scalak, i ma pytanie czy TL072CP może go zastąpić ewentualnie co innego polecacie?
  • Poziom 11  
    Pinologia TL072 jest odpowiednia, szybkość zmian wyjścia też, więc możesz ostrożnie spróbować. Działanie układu jest zależne od wzmocnienia sygnału generatora (na TLC272) w celu właściwego wysterowania tranzystora wyjściowego MOSFET (QFEET), a bez znajomości układu nie można udzielić rzeczowej odpowiedzi; w jednym układzie TL072 będzie chodzić jak TLC272 a w innym nie.
    Jeśli nie chcesz ryzykować patrz wyżej.
  • Poziom 9  
    Marek_elektro dzięki za zainteresowanie tematem
    to takie na szybko, mam nadzieje, że jest w miarę czytelne dopiero zaczynam zabawę z takim rysowaniem. czy teraz da się określić czy TL072CP będzie dobrze działał?
  • Poziom 11  
    Schemat zawiera błędy (np. odwrotnie podłączona dioda MBR1060), ale przy takim sterowaniu MOSFETa zamiana TLC272 na TL072 jest możliwa.
    Inną sprawą jest sprawdzenie układu od wyjścia TLC272 do bramki tranzystora kluczującego (IRFP064), który wydaje się "zbyt oszczędny" przy podanych parametrach regulatora; sterowanie jednym tranzystorem powoduje niepotrzebne straty mocy o czym można poczytać w wielu tematach na forum.
  • Poziom 9  
    Marek_elektro napisał:

Inną sprawą jest sprawdzenie układu od wyjścia TLC272 do bramki tranzystora kluczującego (IRFP064), który wydaje się "zbyt oszczędny" przy podanych parametrach regulatora; sterowanie jednym tranzystorem powoduje niepotrzebne straty mocy o czym można poczytać w wielu tematach na forum .

nie bardzo rozumiem czy chodzi o wymianę na mocniejszy czy o zastosowanie dwóch równolegle? Ewentualnie pod jakim hasłem można tego szukać próbowałem tak "straty mocy na tranzystorze sterującym mosfet" ale nic ciekawego nie znalazłem
    pozdrawiam