Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza 2w1- ZHAOXIN 898D czy 852D ?

magik102 13 Lis 2012 20:38 12789 17
  • #1 13 Lis 2012 20:38
    magik102
    Poziom 11  

Witam, zastanawiam się którą by wybrać z tych dwóch stacji.
    Tematów jest wiele, ale nie wszystkie rozwiały moje wątpliwości.

Nie wiem czy wybrać stacje z kompresorem w obudowie czy z turbiną w kolbie . Która tak naprawdę jest lepsza (dobry nadmuch i stabilna temperatura) i ma dłuższą żywotność? W pracy miałem PT852 i poza hałaśliwością nie miałem nic jej do zarzucenia.

Stacja w domu będzie używana hobbistycznie prawie do "wszystkiego" moze jakieś 2-3godziny w tygodniu do napraw takich sprzętów jak : telefon komórkowy , płyta główna od pc/laptopa , oraz stare sprzęty audio.

Co do regulacji temperatury (stacji kolbowej w 898D) to zawsze byłem bardziej za pokrętłami niż przyciskami, czy za każdym razem po włączeniu do sieci musiał bym ustawiać odnowa temperaturę pracy?

• #2 13 Lis 2012 21:15
    Lukalago
    Poziom 26  

Ja polecam 898D - moim zdaniem do takich celow jak potrzebujesz w zupełności wystarczy. Zapamiętuje ustawioną temperaturę.

Mialem wcześniej 852D - powiem krótko "badziew" dlatego sprzedałem.

• #3 13 Lis 2012 22:11
    magik102
    Poziom 11  

Mógł byś dokładniej opisać co było nie tak? Wada fabryczna czy po postu trefny egzemplarz Ci się trafił?

U jednego sprzedawcy wyczytałem ze ta firma jest lepsza od WEP i YIHUA które są jego podróbkami .

Czy może polecił byś mi innej firmy jakąś dobrą 2w1 z dwoma wyświetlaczami oczywiście w podobnej półce cenowej?

• #4 13 Lis 2012 23:00
    Lukalago
    Poziom 26  

852D Zaoxin - nie pasowało mi że pompka jest w urządzeniu, słaby nadmuch, hałaśliwa, gruby sztywny i ciężki wąż, który dodatkowo często wypadał ze stacji. Często przepalająca się grzałka.
    898D Zaoxin - bez porównania, cicha, lekka, wiatrak bezszczotkowy w rękojeści, bardzo eleastyczny przewód zarówno do hota jak i kolby. Dość precyzyjnie utrzymuje temperaturę, mało miejsca zajmuje na stole. Jedyna wada to kiepskiej jakości groty - wiadomo chińczyk ;) (dobrze, że obok stoi niezniszczalny weller)
    Stacja w zupełności wystarcza do drobnych prac serwisowych. Z podanych przez Ciebie wybierz firmę Zaoxin - taki lepszy chińczyk.

• #5 15 Lis 2012 23:34
    magik102
    Poziom 11  

Dzięki za pomocne informacje . Zamawiam ZHAOXIN 898D .
    Pozdr.

• #6 10 Gru 2012 13:18
    magik102
    Poziom 11  

Stacje już mam . Jakość wykonania jak i obsługi jest zadowalająca.

• #7 19 Gru 2012 21:36
    Kamil16161616
    Poziom 20  

Oby długo służyła ;)

Podepnę się do tematu.

Ja posiadam YIHUA 852 i na co mogę narzekać to dość twarde węże od hota i kolby oraz głośna praca kompresora powyżej połowy jego mocy. Po za tym jestem zadowolony, nie używam jej do jakiś precyzyjnych prac tylko raczej hobbystycznie. Gdzie można kupić cienkie groty do takiej stacji? Jaki byłby najcieńszy grot? I oczywiście jaka cena?

• #8 28 Gru 2012 16:46
    magik102
    Poziom 11  

Kolbę masz uniwersalną tak jak i ja , pełno jest grotów na "alledrogo" do naszych stacji .

• #9 22 Gru 2013 22:30
    Spanish_Inquisition
    Poziom 14  

Zastanawiam się nad kupnem ZHAOXIN 898D i tutaj mam do was jedno pytanie. Poszukałem filmów na YT z ową stacją aby zobaczyć jak się ona spisuje. Natrafiłem na jeden filmik gdzie właśnie działał w niej hot-air. Momentalnie nabierała temperatury, wszystko ładnie, pięknie tylko po podkręceniu znacznie dmuchawy temperatura na wyświetlaczu nawet się nie zawahała. Jak jest z wiarygodnością pomiaru temperatury? Może lepiej nie patrzeć na te wyświetlacze a szukać ich tańszych modelów wyposażonych tylko w gałkę do regulacji?

Przy okazji zapytam co sądzicie o stacji 5w1 WEP 853D. Niby niczym się od tej Zhaoxin 898D nie różni a dodatkowo ma zasilacz, co prawda tylko 1A. No i jest nawet tańsza.

• #10 26 Gru 2013 13:47
    agalant
    Poziom 14  

Witajcie!

Posiadam WEP 898D i choć ma wady, ogólnie jestem zadowolny. Krótko mówiąc tragiczna (IMHO) nie jest, działa i w połączeniu ze sprawną ręką sprawia cuda :)

Wady:
    * Bezpieczeństwo. Uziemiona jest tylko "podłoga" obudowy. Pozostałe metalowe części nie. Nawet zdjęcie lakieru to półśrodek, gdyż każdy element powinien być sprowadzony do uziemienia oddzielnie, własnym przewodem, a przewody ułożone w gwiazdę (jeden punkt uziemienia w obudowie, wszystkie pozostałe przyłączone do niego). Rzadko, ale zdarzają się egzemplarze źle złożone (np. "faza" podłączona do obudowy), więc warto przed włączeniem sprawdzić przynajmniej, czy grot i obudowa mają połączenie z bolcem uziemiającym. Idelnie byłoby otworzyć, ale gwarancja...

* Zawodność: mój egzemplarz jak dotąd jest bezawaryjny, nawet grotu dotąd nie musiałem wymienić.

* Problemy z regulacją temperatury: Stacja kłamie. Wyświetlacze nie pokazują prawdziwych temperatur, jeśli nie odbiegają one znacząco od nastaw. Są problemy z oprogramowaniem mikrokontrolera (źle ustawiony algoryt PID), temperatury oscylują znacząco (20-30 stopni na grotówce w spoczynku, nawet 80 stopni na hotair). Problemy te konstruktor ukrył przed nami: jeśli temperatura faktyczna różni się od nastawionej o mniej niż 50 stopni, pokazuje temperaturę nastawioną, a nie zmierzoną. Jak to sprawdzić? Schłodzić grot obserując wyświetlacz. Ja chłodziłem ocierając o dobrze zwilżoną gąbką, pilnując, by nie przestał syczeć (kiedy woda odparuje, spada chłodzenie, czego trzeba unikać). Zobaczycie, że wyświetlacz pokazuje dłuższą chwilę nastawione 350 stopni, by nagle wyświetlić 305, a później spadać w znacznie wolniejszym tempie. Inna wskazówka, to nierównomiernie migająca (w spoczynku, tj. lutownica na podstawce) dioda sygnalizująca pracę grzałki (kropka w prawym dolnym rogu). Przy prawidłowej stabilizacji temperatury powinna migać równiutko, jak podłączona do generatora. To też można fałszować, ale w WEP898D o tym nie pomyśleli.

* Moc grzałki: producent kłamie. Grzałka ma nadruk "24V 50W", ale rezystancja wynosi 16 omów. Daje to P=U*U/R=36W. Czas nagrzewania wynosi 40-50 sekund.

* Jakość grotów. Przy pierwszym włączeniu popękała i złuszczyła się powłoka jednego z grotów. Powierzchnia wewnętrzna (mająca kontakt z grzałką) niestarannie obrobiona. W jednym egzemplarzu musiałem rozwiercić otwór, bo nie chciał pasować na grzałkę z powodu wiórów pozostałych po obróbce. Wydaje się, że lepsze są groty opatrzone logo "Ayoue" oraz "Xytronic". Oczywiście także Hakko, ale te są u nas trudno dostępne.

Teraz zalety:
    * Działa :)
    * Robi to, czego od niej oczekuję.
    * Umiejętnie używając, można zrobić z nią wszystko to, czego potrzeba. Lutowałem i SMD i masywne złącza, wymagające dobrego ogrzewania. Także dość trudne wyzwania (elementy SMD na dużych płaszczyznach masy, płyty wielowarstwowe). Stacja jak na razie umie więcej niż ja :)
    * Jest niedroga.
    * Uziemienie można własnoręcznie poprawić.
    * Konstrukcja bardzo prosta, jednostronna płytka drukowana, procesor na podstawce = możliwość wymiany mikrokontrolera na własny, z lepiej dostrojonym PID.
    * Przyzwoita jakość wykonania (nic się w rękach nie rozpada, luty ręczne, ale przyzwoite, poza uziemieniem brak oczywistych niedoróbek).

Gdyby ktoś znalazł stację pozbawioną w/w wad (zwłaszcza niezbyt stabilnej temperatury), gorąco zachęcam do pochwalenia swego sprzętu!

Pozdrawiam,
    Adam

Dodano po 9 [minuty]:

Aaaa, uczulam także na fakt, że WEP898D, czy Yihua898D to nie to samo, co Zhaoxin898D: pierwsze dwie sterowane przyciskami (temperatury), trzecia temperaturę "grotówki" ustawia potencjometrem.

Obawiam się jednak, że wszystkie te stacje mają wspólne korzenie, więc należy przypuszczać, że mają te same wady. Nota bene moja WEP898D występuje pod wielu nazwami, identyczne jest wszystko poza nazwą producenta. Nawet sitodruk na przednim panelu ma takie same niedoróbki (poza obszarem zajmowanym przez logo producenta). Różnice są natomiast w detalach (np. niektóre mają gniazdo zasilania z tyłu, moja ma tylko kabel zamocowany na stałe).

Pozdrawiam,
    Adam

• #11 10 Sty 2014 17:58
    piotr8605
    Poziom 14  

Witam,
    chcę kupić Zaoxin 898D i chciałem zapytać użutkowników tej lutownicy czy niezależnie jest włączana grotówka i niezależnie hotair? Czy przy używaniu samej grotówki wyświetlacz od hotaira też świeci?

Dziękuję bardzo za informacje

• #12 10 Sty 2014 22:42
    snopa
    Poziom 13  

piotr8605 napisał:
    Witam,
    chcę kupić Zaoxin 898D i chciałem zapytać użutkowników tej lutownicy czy niezależnie jest włączana grotówka i niezależnie hotair? Czy przy używaniu samej grotówki wyświetlacz od hotaira też świeci?

Dziękuję bardzo za informacje

W momencie włączenia stacji hotair jest w trybie uśpienia, dopiero po podniesieniu kolby hotair z uchwytu włącza się grzanie i nawiew. Nie ma możliwości włączenia samego modułu lutownicy grotowej. Co do wyświetlacza nie jestem pewien, musiał bym sprawdzić w poniedziałek czy na wyświetlaczu pojawią się w momencie pracy w uśpieniu jakieś znaki będzie to "---" albo nic.

• #13 11 Sty 2014 11:40
    piotr8605
    Poziom 14  

Cytat:
    W momencie włączenia stacji hotair jest w trybie uśpienia, dopiero po podniesieniu kolby hotair z uchwytu włącza się grzanie i nawiew. Nie ma możliwości włączenia samego modułu lutownicy grotowej. Co do wyświetlacza nie jestem pewien, musiał bym sprawdzić w poniedziałek czy na wyświetlaczu pojawią się w momencie pracy w uśpieniu jakieś znaki będzie to "---" albo nic.

A jeśli np. nie używam hotaira, to jak odłączę kabel od gniazda z hotair, to raczej nic nie powinno się dziać i grotówka powinna normalnie działać?
    na tym filmiku:
    http://www.youtube.com/watch?v=Da71AULR990
    widać, że stacja WEP 898D ma osobne włączenie hotair i grotówki.

Pozdrawiam

• #14 11 Sty 2014 12:25
    agalant
    Poziom 14  

Panowie,

Sprawdźcie dokładnie: Zhaoxin 898D ma oddzielny włącznik części hotair i grotowej. Można więc używać grotowej przy całkowicie wyłączonej części na gorące powietrze.

Inna sprawa, że nawet przy wyłączeniu obu części transformator prawdopodobnie jest zasilany (tak jak jest w mojej, ale moja jest trochę inna, bo to WEP-898D).
    (edit: jednak prawdopodobnie tak NIE jest, wstępna ocena po otwarciu obudowy wskazuje, że trafo jest jednak zasilane tylko, gdy przynajmniej jeden wyłącznik jest w pozycji "1").

Jeśli chodzi o gniazdo hotair, to trzeba koniecznie sprawdzić, czy w części hotair jest to gniazdo męskie, czy żeńskie. Na gnieździe tym występuje napięcie sieciowe (230V), więc używanie stacji z niepodłączonym gniazdem hotair jest niebezpieczne.

We wczesnych stacjach YiHUA (ten sam model, z tej samej fabryki, co WEP, tylko inna marka) także był odłączany przewód hotair, ale później ze względów bezpieczeństwa zmieniono to na stały kabel. Trochę to niewygodne, ale bezpieczniejsze.

Uczulam jeszcze raz: Zhaoxin 898D to inna stacja niż WEP/YiHUA 898D. Oznaczenie jest podobne, ale inna jest regulacja temperatury (w Zhaoxin potencjometrem, w pozostałych przyciskami). Inne są także detale techniczne, np. rodzaj złącz (kolby nie są wzajemnie wymienne).

• #15 13 Sty 2014 09:11
    snopa
    Poziom 13  

Sprawdziłem właśnie stacje i działa to w sposób następujący
    1. Stacje włączamy lewym przyciskiem który włącza również kolbę hot-air. Lecz z racji tego że kolba ta jest wyposażona w kontaktron na uchwycie jest w trybie stand-by. Czyli poza tym że na wyświetlaczu pojawia się "---" grzanie ani nawiew nie pracuje.
    2. Żeby włączyć lutownicę gotową musi być włączona cała stacja.
    3. Wyciągnięcie kolby hotair z gniazda mija się z celem ponieważ tak czy inaczej ona nie pracuje w trybie stand-by. Po wyjęciu kolby z gniazda stacja wejdzie w tryb "S-N" który informuje o problemie z grzałką. Odpinana kolba nie powoduje żadnego zagrożenia porażeniem, ponieważ odpięta kolba powoduje natychmiastowy komunikat błędu i odcięcie napięcia na gnieździe.

• #16 13 Sty 2014 09:32
    agalant
    Poziom 14  

snopa napisał:
    Sprawdziłem właśnie stacje

Dla uściślenia: chodzi o Zhaoxin 898D?

• #17 13 Sty 2014 10:16
    snopa
    Poziom 13  

agalant napisał:
    snopa napisał:
    Sprawdziłem właśnie stacje

Dla uściślenia: chodzi o Zhaoxin 898D?

Tak

• #18 27 Maj 2015 10:37
    magik102
    Poziom 11  

Temat zamykam żeby nie wisiał .Stacja po ponad 2 latach używania nadal sprawuje się dobrze. Ostatnie pól roku zdarzało się pracować na niej nawet po 8h i wszystko cacy :).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME