logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300

Janekx21 15 Lis 2012 14:10 47649 96
Najlepsze odpowiedzi

Jakie są wymiary wnętrza i rozmieszczenie głośników w kolumnach Tonsil Bolero 300?

Dokładnego fabrycznego schematu wnętrza nie udało się tu potwierdzić, bo Bolero 300 występowały w kilku wykonaniach i różniły się też zwrotnicami, więc najbardziej wiarygodne są pomiary z istniejących egzemplarzy [#11766045][#13842143] Z tych danych wynika, że przegroda środkowa jest mniej więcej w połowie głębokości obudowy, a sekcja górna znajduje się na wysokości zwrotnicy; tylna komora ma w górnej 1/4 objętości pełne wytłumienie pianką [#11767467][#13831477] W jednej z relacji podano też, że odległość mierzona do zewnętrznej ściany frontowej wynosi 18,5 cm [#11766045] W przybliżonej rekonstrukcji przyjęto wymiary zewnętrzne 310×1000×390 mm oraz grubości: front 18 mm, boki i przegrody 22 mm, tył 18 mm [#13831477] Symetria otworów bass-reflex nie zmienia pracy kolumn, a tylną ściankę można wpuścić do środka, jeśli zachowasz szczelność i tę samą objętość wewnętrzną [#12193499]
REKLAMA
  • #1 11532093
    Janekx21
    Poziom 10  
    Posty: 51
    Ocena: 5
    Witam kolegów.
    Podjąłem się budowy kolumn Bolero 300.
    Na chwilę obecną zgromadzeniem informacje na temat ;
    głośników, zwrotnicy, wymiarów brakuje mi najważniejszego schematu wnętrza oraz danych na temat rozmieszczenia głośników.
    Będę wdzięczny za każdą informację na temat w/w kolumn.
    Poniżej zdjęcia tego co zdołałem wyciągnąć z sieci:
    Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300
    -----
    Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300
    oraz zwrotnica
    Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300
  • REKLAMA
  • #2 11534316
    bruns
    Poziom 30  
    Posty: 1472
    Pomógł: 101
    Ocena: 303
    Jak daleko są zaawansowane prace ? Już coś powstało , czy tyko jest kolega na etapie zbierania informacji na temat ww. kolumn . Bo może jak już coś robić to coś naprawdę z dużą klasą np.Kolumny RADMOR LS 40 Kolumny rewelacyjne,na kolcach,komorę balastową wypełnia się piaskiem. Znakomite przetworniki (Kultowy znany Dynaudio d260 ESOTEC z kevlarową membraną i DAVIS 17 KLV) 90dB,8ohm,35-25000 Hz,moc znamionowa 100W. Rzadkość na rynku . Cena ok 3000 zł. Brzmienie za świetną przestrzenią i nisko ale dobrze kontrolowanym basem,detaliczna ale kulturalna góra,neutralny środek pasma.
  • #3 11764717
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    Witam,

    Ruszyło się coś w budowie? Chętnie też bym wykonał podobny zestaw. Mam kilka sztuk GND'a 25/60.
    Z tego co widziałem na sieci to jedna osoba PL ma taki czarny zestaw. Może jakby do niego uderzył?
    Ale raczej wątpię aby miał pojęcie odkręcić głośnik i dostać się do środka bo stosuje audiofilskie przewody zasilające do wzmacniacza a wszystko podłączone pod przedłużkę z targu :D
  • #4 11764879
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 11765110
    bruns
    Poziom 30  
    Posty: 1472
    Pomógł: 101
    Ocena: 303
    Janekx21 napisał:
    Podjąłem się budowy kolumn Bolero 300.
    Janekx21 napisał:
    Poniżej zdjęcia tego co zdołałem wyciągnąć z sieci:
    No i na ściągnięciu obrazka z sieci budowa kolumn się zakończyła .
    Założył nowy temat czy warto kupić kolumny . Kupił i teraz ma dylemat "bo w głośnikach są zamienniki głośników"
  • #6 11765120
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    87Hz napisał:
    Moje zdanie jest takie nieopłacalne jest kopiowanie kolumn firmowych.
    Ja osobiście wolałbym kupić je gotowe niż kopiować coś co zeszło z taśmy.
    A pozatym za te pieniądze można skopiować jakiś zestaw diy który zagra o 100 procent lepiej. np. oparty o wysokotonówkę vify która dzwiękowo niema porównania do TONSILA
    Ale wybór należy do ciebie ;P


    Masz w chociaż odrobinę pojęcia o tym co siedzi w tych zestawach czy tak piszesz bez sensu aby tylko nabić posty!?

    Średnio-wysokotonowy i wysokotonowy to Visatony. Reszta to Tonsile.
    Zestawów wyprodukowali może 10-20 z czego 2 są tylko w Polsce.


    Czyli samemu trzeba będzie się wziąć za odbudowanie tych kolumn.
    Niskie już mam (25/60/1 wprawdzie do regeneracji ale to nie problem). Pozostaje jeszcze dokupienie głośników wysokich i walka z obudową.
    Mając wymiary można coś już delikatnie projektować. Jak z puzzlami.
    Może osoba, która nimi w Polsce dysponuje da się namówić do z wymiarowania.
  • REKLAMA
  • #7 11765179
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 11765250
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Lukson napisał:

    Zestawów wyprodukowali może 10-20 z czego 2 są tylko w Polsce.


    Niskie już mam (20/60 wprawdzie do regeneracji ale to nie problem).


    W obu pogrubionych przypadkach nie masz racji kolego.
  • #9 11765275
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    wkj napisał:
    Lukson napisał:

    Zestawów wyprodukowali może 10-20 z czego 2 są tylko w Polsce.


    Niskie już mam (20/60 wprawdzie do regeneracji ale to nie problem).


    W obu pogrubionych przypadkach nie masz racji kolego.


    Racja. Skłamałem co do głośnika. Zero nie wiem jakim cudem mi się zaplątało :D

    Faktycznie, przeszperałem sieć. W PL jest ich więcej niż 2 szt. oraz więcej zostało wyprodukowane.

    Z tego co widzę to posiadasz takowy zestaw. Mógłbyś podać jakieś wymiary komór środkowych, czy to jest tajemnica państwowa?
  • #10 11765336
    Brivido
    Poziom 34  
    Posty: 2857
    Pomógł: 226
    Ocena: 429
    O ile pamiętam to było 50 sztuk, z czego "znam" dwie osoby w polsce co je mają i miały, a żadną z nich nie jest ten co nagrał ten filmik na YT.
  • REKLAMA
  • #11 11765382
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Nie mam takich danych, narazie ich nie rozkręcałem, ale jak zajdzie potrzeba to owszem, podam wymiary.
  • #12 11765477
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    wkj napisał:
    Nie mam takich danych, narazie ich nie rozkręcałem, ale jak zajdzie potrzeba to owszem, podam wymiary.


    Czyli jakaś nadzieja jest na odbudowę a raczej kopię.
    Właściciel tych z YT wrzucił zdjęcia środka. Jakiś wgląd mam już jak są zrobione w środku.
  • #13 11765667
    bruns
    Poziom 30  
    Posty: 1472
    Pomógł: 101
    Ocena: 303
    Panowie , odjechaliście od tematu . Po co te spory ? Przecież Janekx już ma nowe zabawki i niczego nie będzie konstruował .
  • #14 11765685
    Brivido
    Poziom 34  
    Posty: 2857
    Pomógł: 226
    Ocena: 429
    I co z tego, że on nie? Info może się przydać każdemu.
  • #15 11765809
    bruns
    Poziom 30  
    Posty: 1472
    Pomógł: 101
    Ocena: 303
    Brivido napisał:
    I co z tego, że on nie? Info może się przydać każdemu.
    A to dla tego że odnośnie kolumn DIY jest tematów i projektów od cholery na tym forum . A robienie OT i spory które lepsze w czyimś temacie jest nie na miejscu . Jak Kolego chcesz się czegoś dowiedzieć to użyj "szukaj" lub załóż nowy temat .
  • #16 11765852
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    Temat jest o samodzielnej odbudowie Bolero 300.

    Ja chcę odbudować takie kolumny. Połowę przetworników już mam. Elementy na zwrotnice też. Materiał na obudowy oraz zapał także.
    Mam już Bolero 200 (oryginał) a teraz chcę mieć takie. Problemem jest jednak ich wymiary a raczej ich brak. Zewnętrzne są ale brak wymiarowania środka.

    @wkj

    Wsunąłbyś metrówkę w bass-reflex i podał głębokość przedniej komory.
  • #17 11766045
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Wg. moich materiałów było sześć wykonań tych kolumn, tak to nie pomyłka, mam nieco inny schemat zwrotnicy, zapewne w toku produkcji były zmiany. Ogólnie temat bardzo ciężki do okiełznania, nawet we Wrześni niewiele osób wie o tym projekcie.




    Na szybko zrobiłem rysunek, odległość, o którą pytałeś wynosi 18,5 cm (czerwona linia oznaczona strzałką) mierzona do ściany frontowej na zewnątrz.

    Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300
  • #18 11767467
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    No to już jest coś.

    Mam zdjęcie środka.
    Komora od sekcji górnej jest na wysokości zwrotnicy.
    Grubość ścianek na oko jakieś 27mm. Komora tylnego głośnika basowego "chyba" jest pusta - foremna wytłumiona pianką. Daje to jakieś pojęcie o litrażu.
    Najbardziej jednak pasowałoby dokładne wymiarowanie :D
  • REKLAMA
  • #19 11784734
    Janekx21
    Poziom 10  
    Posty: 51
    Ocena: 5
    Witam
    Niestety pomysł przerósł moje możliwości finansowe liczyłem ze w 1500 zł się zmieszczę.
    Orientacyjne ceny samych głośników.
    dsm25 ffl 8 ohm x 2 = 600 zł
    dsm 50 ffl x 2 = 750 zł
    gdn 25/60/1 x 2 = 270 x 2 = 540 zł
    gdn 16/50/4 x 2 = 80 zł
    razem 1970 zł

    Nadal obserwuję temat i jestem ciekaw czy ktoś zamożniejszy je odbuduje, pozdrawiam i życzę powodzenia i wytrwałości w pracy.
  • #20 11801208
    DJ Volt
    Poziom 25  
    Posty: 992
    Pomógł: 29
    Ocena: 47
    Hmm skąd wziąłeś takie ceny DSM, były na allegro ostatnio nowe, za połowę kwot które wymieniłeś.

    Druga sprawa gdzie znalazłeś 16/50/4 w cenie 8 dyszek za 2 sztuki?
  • #21 11801240
    Brivido
    Poziom 34  
    Posty: 2857
    Pomógł: 226
    Ocena: 429
    Ceny takie "normalniejsze" z niemieckich sklepów/condrad. A co drugiego to sam tylko STXy widzę.
  • #22 11802096
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Janekx21 napisał:
    Witam
    Niestety pomysł przerósł moje możliwości finansowe liczyłem ze w 1500 zł się zmieszczę.
    Orientacyjne ceny samych głośników.
    dsm25 ffl 8 ohm x 2 = 600 zł
    dsm 50 ffl x 2 = 750 zł
    gdn 25/60/1 x 2 = 270 x 2 = 540 zł
    gdn 16/50/4 x 2 = 80 zł
    razem 1970 zł


    Chcialeś to wszystko za darmo? Ceny trochę dziwne napisałeś.
  • #23 11802796
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    Oprócz braku wymiarów (chyba, że kolega wkj znajdzie chwilę i wenę na zwymiarowanie :D ) jest jeszcze problem tego 16/50/4. Nie jest produkowany a cena podana wyżej odnosi się do STX:
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=58571

    Ten wyżej ma mało wspólnego z oryginałem.
    Jakieś sztuki są na aledrogo ale tylko 4 ohm. Trzeba będzie więc dobrać jakiś głośnik ale wtedy nie będą to już w 100% repliki :/
  • #24 11804025
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Tyle tylko że ten 16/50/4 od stxa ma inny kosz, cenę jak ze smietnika w por. do tonsila i zapewne parametry też, nawet nie wnikam weń.

    Lepiej już rzeczywiście kombinowac z inną klasa impedancji. Tyle tylko że jak wspominałem ten glośnik to "pięta" tych kolumn na 3 pary jakie dane mi było odsłuchiwać każda miała inny typ.

    Warto zwrócić uwage że swego czasu był głośnik visaton, podobny koszem lecz bez przetłoczenia jak GDN 16/50/4, moze w ten deseń warto uderzyć?
  • #25 11804432
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    Zamiast GDN 16/50/4:

    http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/tiefton/al170_8.html

    2x 357,80 = 715,6

    Do tego:

    http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/mt_kalotten/dsm50ffl_8.html

    2x 389,6 = 779,2

    oraz:

    http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/ht_kalotten/dsm25ffl_8.html

    2x 246,70 = 493,4

    łącznie: 1988,2zł :D

    Tylko trzeba będzie zwrotnice od nowa robić.
    Zastanawia mnie strojenie band-pass. Gdybym miał litraż to można by coś ruszyć bo wiedziałbym ile i jak drewno pociąć.
  • #26 12008778
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    Na znanym portalu aukcyjnym wczoraj sprzedały się czarne Bolero 300. Nr. aukcji 3067804541.

    Niskotonowy - WSP 26 S
    Średni - WS 17 BF (nigdzie nie mogę znaleźć informacji o nim)
    Reszta bez zmian.

    Podrzuci ktoś wymiarowanie tych kolumn?
  • #27 12009970
    Brivido
    Poziom 34  
    Posty: 2857
    Pomógł: 226
    Ocena: 429
    Nie pisz ceny bo ktoś wystawił wieczorem, w nocy ktoś zalicytował i nad ranem była już zakończona przed czasem ;)
  • #28 12010830
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Masz kilka zdjęć. Watpię aby ktoś podał ci rzetelne dane w ich sprawie, ludzie, którzy je posiadają nie będą ich specjalnie rozkręcać.
  • #29 12011425
    Lukson
    Poziom 33  
    Posty: 1971
    Pomógł: 162
    Ocena: 127
    Dzięki za zdjęcia. Dają mi już coraz większe pojęcie o ich budowie. Szkoda, że na zdjęciu SAM_3457.JPG nie zmierzyłeś głębokości, znacznie by to ułatwiło dalsze wymiarowanie.

    Pozostaje mi jeszcze niewiadoma w postaci komory dla górnego pasma. Dokładnie, to jak ona jest zorganizowana bo w zależności od zastosowanego głośnika będzie miała inne wymiary.
    GDN 16/50/4 czy GTC kupić graniczy z cudem dlatego chcę wstawić Visatona. Najbardziej podobny jest WS 17 E, chociaż parametrami i wyglądem chciałbym wstawić AL 170 A (czarny odpowiednik tego podanego kilka postów wyżej).

    Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300

    Jak ta komora jest zrobiona?
  • #30 12012095
    wkj
    Poziom 37  
    Posty: 3102
    Pomógł: 363
    Ocena: 397
    Na pewno nie tak jak myslisz,
    Szukam schematu wnętrza i rozmieszczenia głośników do Tonsil Bolero 300

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownicy forum dyskutują na temat budowy kolumn głośnikowych Tonsil Bolero 300. Główne zagadnienia obejmują poszukiwanie schematów wnętrza, rozmieszczenia głośników oraz informacji o zwrotnicach. Wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami, wskazując na trudności w zdobyciu oryginalnych głośników, takich jak GDN 16/50/4, oraz sugerując alternatywy, takie jak głośniki Visaton. Pojawiają się również opinie na temat opłacalności kopiowania oryginalnych konstrukcji oraz różnic w parametrach głośników w różnych wersjach produkcyjnych. Użytkownicy wymieniają się informacjami o wymiarach obudów, materiałach oraz technikach budowy, a także o kosztach związanych z realizacją projektu.
REKLAMA