Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka obudowa do 4 glosnikow

05 Lut 2005 12:13 968 10
  • Poziom 18  
    Witam
    mam zamiar zakupic te glosniki kolejno nisko, srednio i wysoko tonowy
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=62
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=21
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1

pewnie zapytacie w czym problem.... a wiec moj problem polega na obliczeniu obudowy do tych glosnikow nie znam sie na tych programach:( prosze poradzcie mi jaką obudowe mam zrobic chcialbym zebby byla typu BR.
    o mam jeszcze dodatkowe pytanie o co chodzi z tym strojeniem?? kilka razy sie spotkalem z opisami kolumn i t6am bylo napisane np: strojenie 30Hz
    (pewnie bedziecie sie polewać ze mnie za ten post ale ja naprawde o budowie kolumn nic nie wiem :( )
    pozdro 600 ziomal_87
  • Poziom 30  
    www.linearteam.dk/default.aspx?pageid=newdriver
    Prosty "kalkulatorek" do obliczania obudów.
    Wpisujesz parametry Vas, Qts, Fs ... i masz orientacyjny wynik.

Strojenie?- to dobranie częstotliwości rezonansu akustycznego wnętrza obudowy i tunelu(otworu). Odpowiednia częstotliwość daje korzystne współdziałanie promieniowania głośnika i otworu.

Zasadniczo do obudów b-r nie używa się głośników o wartości Qts powyżej 0,5.
  • Poziom 30  
    Liczysz jak dla 1 głośnika i mnożysz wynik przez 2.
    Poza tym w kalkulatorku jest okienko "DRIVERS"(ilość głośników).

Podaję na tacy:
    Dla GDN 22 120 4 ss (jednego): obj. obudowy 20l, strojenie 37 Hz.

• Spec od akustyki
    Ja juz proponowałem dla tego głośnika 50 litrów, 40Hz (dla 2szt.)

Ale nie sprawdze wytrzymałości mocowej ze wzgledu na stara wersje programu..
  • Poziom 18  
    :arrow: piórko a co z BR ??
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wyniki uzyskane w WinISD są zachęcające(dla 2 głośników):
    39 litrów, 36 Hz, tunel: średnica 8.2 cm×26cm.
    Problem może być właśnie z tunelem, bo ze względu na prędkość powietrza należałoby dać większą średnicę , ale za tym idzie większa długość.
    Spróbuj może skontaktować się z kolegą ar2rek.w, który opisał konstrukcję na podobnym głośniku:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic223656.html
  • Poziom 18  
    wysłałem pw ale brak odpowiedzi
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    witam.owszem mam wersje sc tego glosnika, ktory teoretycznie ma wieksza o 2dB skutecznosc. zastosowalem tunel b-r 72mm z duzym profilem przy wylocie. poczatkowo mialem problemy z rezonansem powietrza w duzych amplitudach ale pozniej okazalo sie ze byl to kabel ktory znajdowal sie w srodku strumienia powietrza wlatujacego do tunelu, powodem duzych mas powietrza tez jest nieszczesne tda7294.

wlasnie zakupilem wersje SS 4ohm, ale nie wiem kiedy on zagra, co prawda obudowa juz jest ale elektronika jeszcze nie jest poskladana.

jesli ty bedziesz robil kolumne na tym zółciaku, proponuje dac tunel b-r w podloge i postawic ja na 3cm nożkach. tunel najlepiej o srednicy 100mm. jesli obudowa bedzie miala 50litrow (a taka bylaby dobra), strojenie na 37Hz, dlugosc tunelu 27cm.,

moge podeslac fotki glosnika jesli ktos chce go zobaczyc z bliska.
  • Poziom 18  
    dzieki za pomoc a fotki moga sie przydac :)