logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Elemis 5510T - pomarańczowe płomyki i swąd przy R606, co robić?

dedeks 05 Lut 2005 13:24 1960 7
REKLAMA
  • #1 1200195
    dedeks
    Poziom 16  
    Posty: 132
    Pomógł: 9
    Ocena: 24
    Po wlaczeniu do sieci (czyli na czuwaniu) pod peerkiem R606 (ogran. pradu kineskopu) przeskakuja cyklicznie pomaranczowe plomyki, w takt z tym zapalaja sie i gasna ledy "stand-by" i "on"... no i oczywiscie czuc charakterystyczny swad.

    Ma ktos pomysl co z tym fantem zrobic?
    Bede wdzieczny za wszelkie sugestie :please:
  • REKLAMA
  • #2 1200487
    Wodniczek
    Poziom 14  
    Posty: 146
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    Witam poprostu musisz wymienić perka bo nie zapewnia ciągłości przepływu prądu dlatego gasną Ledy Pozdro.
  • REKLAMA
  • #3 1200699
    dedeks
    Poziom 16  
    Posty: 132
    Pomógł: 9
    Ocena: 24
    To byloby raczej zbyt proste... wlasnie dlatego postanowilem zasiegnac jezyka na tym forum, poniewaz TV to nie jest "moja" branza elektroniki, a obawialem sie, ze po wymianie tego peerka stanie sie, to co sie stalo - po wymianie ten nowy tez poszedl z dymem.
    Roznica jest tylko taka ze o ile w tym pierwotnym cyklicznie skakal plomien, to ten nowy raz blysnal i po ptokach (dzielnik ustawilem mniej wiecej tak jak byl tamten).

    Jakies dalsze pomysly?
  • REKLAMA
  • #4 1200954
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32469
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6590
    Trafopowielacz TVL108 = po zamianie pin7 na pin9 na płycie (TVL108/4 =TVL108/5) do wymiany.
    TVL108/4= TVL108/5 ( w nich ten peerek (R606) podłączony do pin9 trafa)
    TVL108 różni sie tym, że ma podłączenie do R606 do pin7.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Wodniczek napisał:
    Witam po prostu musisz wymienić perka bo nie zapewnia ciągłości przepływu prądu dlatego gasną Ledy Pozdro.

    To nie jest fachowa porada.
    Ledy gasną bo zwarty prostownik WN i obciążona gałąź zasilania linii a nie dlatego, że: "bo nie zapewnia ciągłości przepływu prądu"
  • REKLAMA
  • #5 1201125
    dedeks
    Poziom 16  
    Posty: 132
    Pomógł: 9
    Ocena: 24
    Czy palenie tego R606 jednoznacznie wskazuje na padniety trafopowielacz, czy moze jest jeszcze szansa, ze uszkodzenie jakiegos innego elementu skutkuje podobnie?? Pytam, bo trafopowielacz jest na tyle drogi (kiedys kosztowal 100-150zl, nie pamietam juz dokladnie), ze raczej chyba doloze drugie tyle i kupie nowy TV 14" w Markecie.

    A propos trafopowielacza to wymienialem go okolo 6-7 lat temu na TVL108/5 (taki mi polecono na Wolumenie jako zamiennik), a ten oryginalny mial nastepujace napisy na naklejce:
    9417-07453
    82.1
    MIFLEX T
  • #6 1201164
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32469
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6590
    Palenie się R606 to jednoznacznie trafopowielacz do wymiany; nie ma innej możliwości. Nie jest taki drogi jak podajesz bo w http://www.cybor-tech.com.pl/ kosztuje 30-53PLN w zależności od producenta. Ja kupuję te najtańsze czyli TRAFO HG52012=TVL108/5 za 30,00 zł i nie mam już od kilku lat żadnej reklamacji a troche ich wymieniłem. Do ceny należy doliczyć 14PLN za przesyłkę (Stolica następnego dnia roboczego po zamówieniu do 14.00). Zakup wyniesie więc niecałe 1/3 podanej przez Ciebie kwoty. Po wymianie trafa WN należy pamiętać o wyregulowania napięcia żarzenia kineskopu.
  • #7 1201317
    dedeks
    Poziom 16  
    Posty: 132
    Pomógł: 9
    Ocena: 24
    Masz racje, w miedzyczasie przeszukalem Googlem oferty TVL108/5 na necie i cena raczej nie przekracza 55zl. Widocznie ceny mocno spadly, bo jak te 6-7 lat temu kupowalem na Wolumenie to napewno zaplacilem duzo wiecej (a na wszystkich stoiskach mieli wowaczas podobnie wysokie ceny).

    Czyli moge kupic HG52012, TVL108/5, TVL108/4 i nic nie bede musial zmieniac z podlaczenia R606 (we wszystkich tych typach pin9), zgadza sie?

    W kazdym razie wielkie dzieki za fachowa porade :please:
  • #8 1201331
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32469
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6590
    Jeżeli masz wstawione TVL108/5 to mozesz wstawić HG52012=TVL108/5 lub HG52083=TVL108/4 bez żadnych przeróbek.

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Elemis 5510T pojawia się problem z cyklicznym zapalaniem się pomarańczowych płomyków przy rezystorze R606, co powoduje migotanie diod "stand-by" i "on" oraz charakterystyczny swąd. Początkowa sugestia wymiany rezystora R606 nie rozwiązała problemu, ponieważ nowy rezystor również uległ uszkodzeniu. Przyczyną awarii jest uszkodzony trafopowielacz (transformator wysokiego napięcia), który należy wymienić. Trafopowielacz TVL108/5 (lub zamienniki HG52012, HG52083) jest dostępny w cenie około 30-55 zł i po jego wymianie konieczne jest wyregulowanie napięcia żarzenia kineskopu. Wymiana trafopowielacza jest jedynym skutecznym rozwiązaniem, a różnice w podłączeniu rezystora R606 między modelami TVL108/4 i TVL108/5 nie wymagają przeróbek przy zastosowaniu odpowiednich zamienników.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA