Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Polspaw WAMET 12kW - Dmuchawa wariuje-wysoki bieg, nie wyłącza się

08 Gru 2012 13:57 4107 3
 • Poziom 2  
  Witam.
  Od niedawna posiadam piec Polspaw WAMET 12kW, do tego sterownik Inter Electronics IE-24 i dmuchawa.
  Na sterowniku mam ustawioną temperaturę zadaną na 57 stopni, czas przedmuchu - 10 sekund, przerwa przedmuchu - 10 minut, alarm - 75 stopni, bieg dmuchawy - 2.
  Problem polega na tym, że dmuchawa czasem "wariuje" - włącza się nieregularnie (w tym tygodniu już 2 razy takie coś miało miejsce) na bardzo wysokim biegu i nie wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej, lecz dopiero gdy temperatura dojdzie do wartości alarmowej. Bieg dmuchawy jest bardzo wysoki ponieważ po takim czymś w piwnicy mam pełno dymu, który uchodzi gdzieś przy czopuchu. Podczas normalnej pracy pieca nie ma żadnego dymu w piwnicy.
  Przez całą resztę czasu działa normalnie a takie cuda dzieją się co jakiś nieokreślony czas.
  Wymieniany był już raz sterownik i dmuchawa. Nie pomogło.
  Co może być tego przyczyną?
 • Poziom 16  
  Może czujnik temperatury pracuje wadliwie (np. złe połączenie ze sterownikiem). Czujnik nie podaje (lub podaje wadliwy sygnał małej temperatury).Sterownik uruchamia dmuchawę, która kręci i kręci, usiłując podnieść temperaturę (która jest wysoka ale brak (lub jest wadliwa) informacji z pomiaru temperatury .Gdy piec dojdzie do granicznej (zaprogramowanej) temp. ,sterownik wyłącza dmuchawę.
 • Poziom 2  
  Ale czy wtedy odczyt temperatury na wyświetlaczu sterownika byłby prawidłowy?
  Raz byłem przy piecu w momencie gdy to się zaczęło i temperatura na wyświetlaczu była w tym momencie prawidłowa. Jak usłyszę że to się dzieje to zawsze idę do pieca i naciskam "stop" na sterowniku, więc zawsze widzę temperaturę na sterowniku i zawsze była prawidłowa.
 • Poziom 16  
  Co to znaczy wymieniany sterownik i dmuchawa ? Przyjechał serwis i to zrobił czy sam to robiłeś ? Jeśli serwis to chyba skomentowali to jakoś ? Ten sterownik wyświetla chyba info (C2 czy jakoś tak ) w przypadku awarii czujnika. Regulator pokojowy był podłączany ? Tam jest taka możliwość i to może wpływać na problemy.Generalnie stawiałbym na sterownik. Najprościej zadzwonić do producenta sterownika i zapytać, już on najlepiej zna swój sterownik.