Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rodzaj ogrzewania wybrać ?

Endriu64 25 Dec 2012 17:40 2145 10
 • #1
  Endriu64
  Level 19  
  Witam serdecznie,
  Sprawa wygląda następująco. W kamienicy 2 piętra, mamy piec na eko groszek + kaloryfery. Stara cała instalacja bo są dośc grube rury. (Wiadomo najlepiej by było wymienić na plastiki i wtedy od razu cieplej by było).

  Bede się wprowadzał na parter. Gdzie są dwa mieszkania póki co bede mieszkał tylko w jednym czyli - ok 60 m2, drugie w późniejszym czasie (kilka lat ) zostanie dołączone co łącznie da ok 170 m2.

  Ja osobiście chciałbym się odizolować od reszty i myślałem nad rozwiązaniem wodna podłogówka + piec gazowy w piwnicy. Czy takie rozwiązanie się opłaca ?
  Przeważnie pokoje są 25m2 i wysokość ok 3 m.

  Przypuszczam, że jedno mieszkanie to mniejsze by się opłacało, bo to tylko 60m2, ale jak gdy potem dołączę reszte i wyjdzie ok 170 m2.

  Jak jest koszt założenia i utrzymania takiej instalacji ? Wszystkie informację na temat kosztów mile widziane.
 • #2
  brofran
  Level 39  
  Endriu64 wrote:
  Wiadomo najlepiej by było wymienić na plastiki

  A kto ci takie rewelacje objawił ? Najmądrzej to zostawić instalację taką jaka jest , a dorobić do niej liczniki ciepła i rozliczać się wg. tych liczników . Piec gazowy tez wychodzi w eksploatacji drożej niż węglowy - takie są fakty.
 • #3
  berlin24
  Level 2  
  Ja mam u siebie piec na paliwo stałe, spisuje się bardzo dobrze, mam wrażenie, że lepiej niż gazowy (kiedyś miałem). Piec mam od Witkowskiego, Kmb Rp z podajnikiem, mogę polecić, bo wykonują naprawdę solidne kotły, które długie lata pozostają sprawne.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Walker29 wrote:
  brofran wrote:
  Endriu64 wrote:
  Wiadomo najlepiej by było wymienić na plastiki

  A kto ci takie rewelacje objawił ? Najmądrzej to zostawić instalację taką jaka jest , a dorobić do niej liczniki ciepła i rozliczać się wg. tych liczników . Piec gazowy tez wychodzi w eksploatacji drożej niż węglowy - takie są fakty.


  A kto Tobie takie rewelacje objawił ?


  Nie liczysz siły potrzebnej do "łopatowania" węgla, składu, który jest potrzebny i czasu potrzebnego na obsługę.

  Do tego stare stalowe rury o dużych przekrojach zakamieniałe. Mamy 21 wiek i chyba kocioł gazowy z "plastikami" jest lepszym rozwiązaniem niz kocioł węglowy z instalacja grawitacyjną...

  Podłogówka i kocioł kondensacyjny byłby dobry ale musisz sie liczyć ze potrzeba ok 10cm posadzki na to a w kamienicach pewnie deski i belki. Mozna zastosować inną podłogówkę na sucho ale koszt będzie wysoki bo to nowe technologie.
  Do tego musi byc dobrze policzona bo pewnie kamienica nie jest ocieplona i nie będzie możliwości jej ocieplić i pomieszczenia wysokie. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będa standardowe grzejniki z kotlem gazowym.
 • #6
  W0jtek92
  Level 37  
  Jak kolega wyżej wspomniał. Najlepiej będzie zastosować piec Kondensacyjny. Myśląc przyszłościowo to mieszkanie będzie miało 170m2. Wystarczy dobrać odpowiednie grzejniki (przewymiarowane). A co do podłogówki w starej kamienicy. To dobrze bym się nad tym zastanowił...
 • #7
  bartekfigura
  Level 29  
  Endriu64 wrote:
  Witam serdecznie,
  myślałem nad rozwiązaniem wodna podłogówka + piec gazowy w piwnicy. Czy takie rozwiązanie się opłaca ?

  Piec gazowy w piwnicy to nie jest dobre rozwiązanie. Najczęściej piwnice znajdują się poniżej poziomu gruntu a to rodzi komplikacje podczas wykonania właściwej wentylacji nawiewno-wywiewnej co jest niezbędne do bezpiecznego użytkowania takiego pieca
 • #8
  W0jtek92
  Level 37  
  Dlaczego niebezpieczne? Bo jeśli już ma być piec gazowy to albo turbo albo kondensat. A co do wentylacji i nawiewu to raczej nie widze z tym kłopotu. Może się myle, jeśli tak proszę mnie poprawić.
  pozdro

  Dodano po 52 [sekundy]:

  Niezbędne*
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  pablowp1
  Level 23  
  Kocioł kondensacyjny jak najbardziej pasuje do tak dużego mieszkania. Owszem na starcie koszt wysoki, ale komfort i amortyzacja inwestycji stawia to rozwiązanie na pierwszym miejscu zaraz po kotłach stałopalnych.
 • #11
  cirrostrato
  Level 37  
  Teść (89l) w tym roku miał założony gaz, od razu zamontował Berettę kondensat (dokładnie nie wiem jaki typ) w piwnicy swojego domku, strop piwnicy ok. 0,5m ponad gruntem, komin (wlot/wylot) od pieca długości ok. 1,5m wyprowadzony ok. 30cm nad gruntem, instalacja stara (otwarta) została bez zmian, grzejniki stare żeliwne i płaskie panelowe (w sumie zbieranina..), doszedł oczywiście wymiennik do połączenia z nowym piecem, temperatura w domu ok. 150m na poziomie 23stopni, regulator pokojowy bezprzewodowy. Za ostatnie dwa miesiące (a niedawno zimno było) teść zapłacił ponad 900zł z tego naprawdę dużo wychodzą opłaty ,,licznikowe''. Dodatkowo pompy obiegowe (na piecu i w starej instalacji) wypiły przez dwa miesiące prądu za prawie 50zł ale zadowolenie teścia z bezobsługowego grzania bezcenne....Myślę, że w tym roku trzeba będzie teściowi dodatkowo ocieplić strop piwnicy (od spodu), piwnica nieogrzewana, dom cały dobrze ocieplony.