Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piec gazowy czy kocioł na węgiel

czajaa 12 Feb 2013 22:49 3450 15
    czajaa
    Level 2  
    Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące ogrzewania. Mieszkam w starej kamienicy nie ocieplonej na I piętrze. Okna wymienione, metraz 120 m2 wysokość 3m. Zastanawiam się nad gazowym ale czy to dobry pomysł ?
    przemo4444
    Level 10  
    Myślę że najmniejszy piec gazowy z takich, które istnieją na rynku oraz mądrze wykonana instalacja CO zapewniłaby przy minimalnym spalaniu gazu dostateczne ciepło w mieszkaniu.Z tego co się orientuje oraz swoich obserwacji podczas tegorocznej wymiany całej instalacji nawet stare piece wykonane z grubego materiału potrafią w miarę oszczędić wydatki na gaz.

Dodano po 1 [minuty]:

W razie jakichkolwiek pytań służe pomocą.
    W0jtek92
    Level 37  
    Ogrzewanie gazowe jak najbardziej. Węglowe to wieczny bałagan, czyszczenie, noszenie węgla. A piec gazowy jest niemal że bez obsługowy. A ile masz zamiar przeznaczyć na sam kocioł?
    berga
    Level 18  
    Witam.
    czajaa wrote:
    Zastanawiam się nad gazowym ale czy to dobry pomysł ?

Bardzo dobry pomysł, ale ja się zastanawiam, czy Cię na niego stać? Czym grzejesz teraz i ile to kosztuje?
    raceman
    Level 18  
    Powiem jedno: tylko gazowy

Argumenty za:

- bezobsługowy
    - czystość w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany
    - estetyczny
    - wygodna i sprawna regulacja
    - możliwość konfiguracji godzin pracy itp. a tym samym oszczędność gazu
    - oszczędny (kondensacyjny)
    - dość tani w eksploatacji

Kiedyś też stałem przed takim wyborem i ciesze się, że dokonałem właściwego.
    Węgiel jest dość drogi i z moich obliczeń wynika, że obecnie nie opłacalny w stosunku do gazu biorąc pod uwagę wszystkie koszty eksploatacji itp.
    czajaa
    Level 2  
    teraz mam piece kaflowe i pale tylko w dwóch pokojach a w kuchni mam koze na drewno i węgiel.

Boje się tylko jaki mogę dostać rachunek za gaz i czy dam rade finansowo.
    AnTech
    Level 31  
    Zaproś do siebie speca projektanta. Niech oceni przewidywany koszt instalacji i przy pomocy programu OZC oszacuje zapotrzebowanie mieszkania na ciepło, a co za tym idzie orientacyjne, przyszłe koszty eksploatacji.
    W wielkim przybliżeniu na instalację wydasz ok 20tys zł, a koszt gazu na ogrzewanie może wynieść co najmniej 500, 600 zł miesięcznie. Powtarzam, w wielkim przybliżeniu.

P.S.
    Tak na marginesie, tytuł wątku powiniem brzmieć: ;)
    "Kocioł gazowy czy piec na węgiel?"
    czajaa
    Level 2  
    było u mnie już dwóch fachowców i jeszcze czekam za następnymi dwoma. Jak narazie jeden mówił zupełnie coś innego niż drugi. Zobaczymy jak będzie dalej
    Mają zrobić kosztorys.
    P.S. Dzięki za podpowiedź :D
    MaMik
    Level 15  
    AnTech wrote:
    Tak na marginesie, tytuł wątku powiniem brzmieć: "Kocioł gazowy czy piec na węgiel?"
    Chyba nie, bo:
    czajaa wrote:
    teraz mam piece kaflowe
    Nie stosujmy zamiennie nazw piec i kocioł. Wprowadza to zamieszanie. Dla jasności:
    Kocioł grzewczy to urządzenie do spalania paliw, które służy do podgrzania nośnika ciepła (najczęściej woda) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania.
    Piec w odróżnieniu od kotła to urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, np. właśnie piec kaflowy, piekarniczy warzelny, itp. niezależnie od rodzaju paliwa.
    Należy więc wstępnie ustalić o co chodzi w temacie ?
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Dla .... potomnych. :D
    Kocioł podgrzewa ciecz , piec podgrzewa gaz (np. powietrze).
    Z tego powodu są kotły i piece gazowe centralnego ogrzewania jak i kotły i piece stałopalne z centralnym ogrzewaniem lub bez :D .
    MaMik
    Level 15  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    są kotły i piece gazowe centralnego ogrzewania jak i kotły i piece stałopalne z centralnym ogrzewaniem lub bez
    Grzegorzu Siemienowiczu chyba jednak nie zrozumiałeś istoty tego zagadnienia o pośredniej i bezpośredniej zasadzie działania. Czy możesz podać przykład pieca z centralnym ogrzewaniem ? Czy może masz na myśli zamontowaną podkowę w piecu kaflowym.
    czajaa
    Level 2  
    Myślałam też o piecach firmy MORA. Wiecie coś o tym sposobie ogrzewania?

Dodano po 8 [minuty]:

Chodzi mi o gazowe ogrzewacze.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Dość sensowne, ale mało estetyczne. Do każdego ogrzewacza musisz mieć doprowadzony gaz. Nie spotkałem się z takim rozwiązaniem i myślę, że nie ma na tyle "odważnego" projektanta, który by to "narysował".
    MaMik
    Level 15  
    Do każdego gaz i odprowadzenie spalin co jeszcze bardziej komplikuje system. Chyba, że jeden piec nadmuchowy i rozprowadzenie ciepła kanałami powietrznymi, jeśli jest taka możliwość.