Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oglądanie TV na monitorze VGA bez komputera

Bartserwis 08 Lut 2005 11:02 7907 9
  • #1 08 Lut 2005 11:02
    Bartserwis
    Poziom 14  

Witam
    Zastanawiałem się czy można w jakis sposób podłączyć monitor kolorowy VGA do magnetowidu lub TV, tak aby oglądać na nim TV.

1 .Mam tv z wypalonym kineskopem, ale elektronika w nim jest ok
    czy mozna z niego wyprowadzić sygnały RBG oraz synchronizacji aby obraz był na monitorze.?

2. Czy w magnetovidzie starego typu ( takim co ma jakies 30 układów scalonych można się gdzieś doszukać sygnałów synchronizacji, bo RBG jest na eurozłączu ?

A może ktoś wie gdzie mozna kupiś przystawkę sygnał antenowy TV do VGA ?

0 9
  • #2 08 Lut 2005 11:30
    GENE
    Poziom 13  

To co chcesz zrobić to praca pod górke. Sygnały jakie chcesz wyprowadzić ni stwarzają problemyu np RGB nie kłopot ale schody zaczną się z sygnałami synchronizacji telewizor standart pracy to odświezanie 50Hz i poziome to 15 .625 kHz jak mnie pamięć nie myli a monitory teoretycznie powinny sprostać tym wymaganiom ale do monitora musisz podać oddzielnie sygnały synchro V i H o amplitudzie ok 1V w impulsie na gniazdko , znajdziesz je w tv na wejściu układów idchylania po wydzieleniu ze wzmacniacza p.cz.
    2 w magnetowidzie będzie podobnie znajdzoesz tam sygnał composite video z którego można wyselekcjonować potrzebne sygnały.

Do tego wszystkiego może się okazać iż potrzebne są dodatkowe układy i całą zabawę lepiej jest zakończyć kupnem taniej karty TV do komputera a troche lepsza umożliwi odbiór tv w stereo (nicam) i podłączenie magnetowidu z możliwością zapisu sygnału na HDD kompa (cyfrowy magnetowid) i dalej to bajka na inny temat
    pozdrawiam
    gene

0
  • #3 08 Lut 2005 11:44
    Bartserwis
    Poziom 14  

Dzięki ale wiatraczków nie lubię słuchać, pokombinuję z tym sygnałem za wzmacniaczem p.cz.
    Jak ktoś ma inny pomysł to bardzo proszę

A można kupic gdzieś taką przystawkę z wejsciem antenowym i wyjściem VGA ?
    Kiedyś widziałem ale to było 5 lat temu i to w niemczech

0
  • Pomocny post
    #4 08 Lut 2005 18:10
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Nie dalej jak wczoraj odpowiadałem już na takie zagadnienie. Nie ma możliwości wysterowania monitora VGA sygnałami synchronizacji dla standardu przyjętego w telewizji. Po pierwsze częstotliwość generatora odchylania pionowego wynosi w TV 50 Hz, a w monitorze najmniejsza to 60 Hz. Jeśli nawet generator "zaskoczy" i pozwoli się synchronizować impulsami pionowymi, to zupełnie nie ma takiej możliwości z synchronizowaniem generatora odchylania poziomego. Jeden ze standardów przyjętych w Europie, ten najbardziej rozpowszechniony, to 15,625 kHz. Najmniejsza w monitorze VGA wynosi ok. 31,250 (31,5) kHz. Nie istnieje zatem możliwość "zaskoku". W telewizorach kręcąc z ciekawości potencjometrem generatora odchylania poziomego w jedną albo drugą stronę, po chwili tracimy obraz, który zamienia się w skośne linie na całym ekranie(podobne do starego kodowania w videocrypt). Zaskok jest poza dopuszczalną granicą i brak jest synchronizacji poziomej. 15,625kHz to częstotliwość akustyczna, dlatego w TV słychać "pisk", który np. zmienia swoje "brzmienie", właśnie wtedy jak zmienia się częstotliwość generatora. I to jeszcze nie koniec. Obraz kreślony jest z linii od strony lewej do prawej. Od góry do dołu ekranu. Najbardziej rozpowszechniony standard to 625 linii. Zastanów się przez chwilę, co sie stanie, jeśli informacje o obrazie zawarte w każdej linii, będą odchylane w sumie po upływie każdej 1 sekundy, nie z 15,625 kHz ale np. 31,250 kHz. Standard TV wynosi 15,625 kHz a Twój generator zrobi to szybciej. Wiązka elektronów wykreslająca zatem to, co znajduje się np. na środku ekranu, u Ciebie, bedzie już w końcowym prawym rogu monitora. Utracisz połowe obrazu. A zatem obraz zawarty w RGB musiałby się zmieniać proporcjonalnie szybciej, jesli RGB na ekranie, szybciej jest przesuwany w poziomie prawda? I to właśnie przelicza procesor w komputerze. Oczywiście parę rzeczy dochodzi jeszcze do tych jego obliczeń.
    Tak samo jest z telewizorami 100 Hz. Ale tłumaczenie ich zasady działania to juz inny post. :D
    Pozdrawiam

0
  • #6 09 Lut 2005 19:23
    mmm777
    Poziom 29  

Takie zewnętrzne są o tyle dobre, że nie trzeba wentylatorów słuchać...
    W starszych na monitor szedł sygnał tv (50Hz), monitory CRT wyswietlały go bez problemów. Problemy zaczęły się z LCD, bo większość działa (a przynajmniej tak było, gdy swojego kupowałem) od 60Hz.
    Ciekawe, czy w tych nowszych tunerach podciągają to do 60Hz? Jak tak, to było by to dużo lepsze od zwykłego tv - migotanie przy tej częstotliwosci jest już dużo mniej dokuczliwe.

0
  • #7 09 Lut 2005 22:00
    szczepang
    Poziom 18  

W opisie jest że ma rozdzielczość 1024x768@ 60Hz, a max 75Hz. Jak jest faktycznie nie wiem, bo takowego cuda nie posiadam, ale planuję i śledzę rynek.

0
  • #8 10 Lut 2005 09:04
    krzkomar
    Poziom 25  

A ja myślę, że dałoby się na upartego do monitora komputerowego podłączyć TV, tylko czy to ma sens ? Rozwiązanie jest takie, że należałoby zastosować konwerter z 50Hz na 100Hz (nie jest to tylko problem częstotliwości - obraz jest zapisywany do pamięci z niższą częstotliwością i odtwarzany jest z wyższą) z jakiegoś TV 100Hz. Problemem jest również dorobienie sterowania takiego modułu. Ale jest to możliwe, choć dużym nakładem pracy/kosztów.

0
  • #9 28 Lut 2005 17:14
    H
    Poziom 12  

Witam
    Nie zapominajcie Panowie o przeplocie. W TV obraz nadawany jest z przeplotem tzn. najpierw linie nieparzyste, a w następnym półobrazie parzyste. Monitory wyswietlają obraz bez przeplotu, tak, że i w tym może być następny problem. Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów