Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANTARI ICE-101 niedrożny "piec"

Świr 07 Sty 2013 21:04 5796 23
  • #1 07 Sty 2013 21:04
    Świr
    Poziom 34  

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak (lub lepiej - czym) przeczyścić "piec" w tej maszynie? Ewentualnie, można gdzieś zakupić nowy?

0 23
  • #2 08 Sty 2013 04:53
    artis666
    Poziom 26  

Ktoś kiedyś wspominał o roztworze 1:1 wody i octu... Tylko, że to nie jest 100% skuteczności metoda. Może pomóc, a może już całkowicie zatkać piec..

0
  • #3 08 Sty 2013 10:05
    Świr
    Poziom 34  

Piec już jest zatkany całkowicie. Nie mam pomysłu jak go udrożnić. Spróbuję na noc nawalić do niego WD-40, może pomoże. W akcie desperacji spróbuję przewiercić małą dziurę wzdłuż tej niedrożnej.
    Czy ktoś rozbierał w ogóle ten piec?

0
  • #4 08 Sty 2013 13:20
    artis666
    Poziom 26  

Nie radzę lać tam niczego, co jest łatwopalne. Temperatura pieca to ponad 200 stopni, jak się postarasz to coś wysadzisz.

0
  • #5 08 Sty 2013 14:09
    Świr
    Poziom 34  

Oj no bez przesady, wiem jaka jest temperatura pieca, ale muszę go jakoś udrożnić. Na razie jedyne co mi przyszło do głowy to właśnie WD-40. A widzę, że chyba nikt nie ma doświadczenia z tym piecem, także będę pionierem :P

0
  • #6 08 Sty 2013 16:33
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Trzeba było być pionierem jak używałeś płynu. :|
    Dobre płyny nie zapychają pieca. A teraz masz problem.
    Spróbuj cienkim drucikiem i sprężonym powietrzem raz z jednej raz z drugiej.

0
  • #7 08 Sty 2013 17:39
    Świr
    Poziom 34  

Heh, no więc pośpieszyłeś się z wnioskami - dostałem maszynę do naprawy. Ja nią nie kopciłem.
    Drutem już walczę z tym piecem prawie drugi dzień.
    Zadam inne pytanie - jak jest poprowadzony kanalik przez ten piec?

0
  • #8 09 Sty 2013 01:07
    artis666
    Poziom 26  

Zazwyczaj drogą bardzo okrężną - spirala wewnątrz. A im tańszy i bardziej Chiński sprzęt, tym bardziej niechlujnie wykonany (w myśl zasady - uda się, albo się nie uda, 80% wyjdzie, a reszta do przetopienia i na nowo ;] Spotykałem w konkretnych piecach spirale wewnątrz w całości z miedzianej rurki, natomiast w tych całkiem tanich - w środku to co na zewnątrz, lub szybko korodująca stal (ze śmieci :) ) nie sądzę, byś drucikiem cokolwiek zdziałał - ja i moja kątówka widzieliśmy już 6 różnych wytworów tego pokroju, i wygląda to prawie jak układ pokarmowy.

0
  • #9 09 Sty 2013 23:45
    Świr
    Poziom 34  

A czy jeśli przewiercę otwór na wylot o średnicy 5mm to będzie to poprawnie działać ?

0
  • #10 10 Sty 2013 00:00
    artis666
    Poziom 26  

Nie, przewód w piecu ma taką długość, żeby uzyskać odpowiedni czas przejścia płynu przez strefę wysokiej temperatury (tak, by zdążył odparować, czy co tam się z nim dzieje) oraz liczy się też pojemność tego przewodu. Po za tym, spirala grzejna również lubi być "zakręcona", jak trafisz w drut oporowy to masz po piecu, i jeszcze może zabić przy próbie włączenia. Gra nie warta świeczki, a wszelkie domowe kombinacje odradzam. Sama pompka jest w stanie nabić kilka barów, to - co dzieje się w piecu, to już jest jedno wielkie przeciążenie. Widziałem rozerwane przewody, pompy. Jeżeli to jest sprzęt klienta, postaw sprawę jasno, że piec do wymiany i decyzja, czy opłaca się wymieniać (o ile znajdziesz) czy lepiej wymienić dymiarkę. Żadne zabawy w rozwiercanie pieca. Zdaję sobie sprawę, że dramatyzuję, i mała szansa na taki wypadek, ale nikt nie chciał by dostać rozgrzanym roztworem parafiny po oczach.

0
  • #11 10 Sty 2013 12:12
    Świr
    Poziom 34  

Dzięki za pomoc. Widzę po tym poście, że nie miałeś do czynienia jeszcze z tą maszyną. Mianowicie w niej piec nie jest bezpośrednio "wystawiony" na zewnątrz, tylko schowany wewnątrz obudowy. Dym wylatujący z niego wpada do komory, do której wtłaczane jest powietrze od tyłu dymiarki przez wentylator. Dalej jest popychany w kierunku komory, gdzie jest schładzany przez lód, i dopiero na zewnątrz. Tak więc nie ma bezpośredniego zagrożenia że ktoś dostanie po twarzy. Spirala grzejna jest poniżej kanału którym przepływa dym. Później postaram się wrzucić zdjęcia pieca, także pokażę jak to wygląda.
    Chcę to naprawić, ponieważ jest to sprzęt dobrego znajomego, i zależy mi na tym żeby zadziałał. Koszt drugiej to kwota rzędu 2500zł, także mówi to samo za siebie.

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec"

0
  • #12 10 Sty 2013 15:37
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Zrób więcej zdjęć dla potomnych. Pokaż obudowę wnętrze całej maszyny. Bo pewnie nie jeden z nas chciałby sobie coś takiego samemu zrobić.

0
  • #13 10 Sty 2013 15:38
    Świr
    Poziom 34  

To dopiero jak się uporam z piecem. Cała maszyna stoi tam gdzie pracuje, ja tylko wyjąłem z niej piec.

0
  • #14 11 Sty 2013 00:43
    artis666
    Poziom 26  

Znam również i ten piec, jednak nie sądziłem, że w tym modelu on się pojawiał. Do jednego przyznać się mogę bez bicia - tego modelu dymiarki jeszcze na stole nie miałem. Mając na myśli oparzenia, nie chodziło mi o to co leci z dyszy, czy tam przechodzi przez lód, a bardziej to co może się wydarzyć przy pierwszym uruchomieniu, kiedy prawdopodobnie obudowa nie jest jeszcze na swoim miejscu. Poszukam w magazynku, może mam coś podobnego...

0
  • #15 11 Sty 2013 01:31
    Świr
    Poziom 34  

Uruchomienie przewiduję po całkowitym skręceniu maszyny. Druga sprawa, wpadłem na pomysł, żeby spróbować wykręcić ten "środek" z pieca. Pójdzie on do fachowca od tokarki, który nawierci otwór w "środku", po czym nagwintuje lewym gwintem i spróbujemy go w ten sposób rozmontować. Jeśli to nie przejdzie, to po prostu przewierci ten otwór na wylot, i zobaczymy jak zacznie to ustrojstwo działać. Gdybyś miał taki sprawny piec, to zapewne bym go chciał odkupić :)

0
  • #16 13 Sty 2013 09:43
    mmaker
    Poziom 18  

Ja przy swojej F80 miałem podobny problem. Tyle że u mnie piec nie był całkowicie zatkany co znacznie ułatwiło mi sprawę.
    Swój problem rozwiązałem tak:
    Zdejmujesz obudowę, odkręcasz miedziany przewód od pompki, szykujesz sobie szklankę gorącej wody i opakowanie kwasku cytrynowego + strzykawka i jakiś wężyk żeby pasował na miedziany przewód i strzykawkę.
    Rozpuszczasz całe opakowanie kwasku w szklance wrzącej wody, rozgrzewasz piec (włączasz maszynę do prądu i czekasz aż się nagrzeje) potem wyłączasz ją z prądu i zakładasz wężyk z napełnioną strzykawką na miedziany przewód. Teraz próbujesz wcisnąć całość w piec i przy dobrych wiatrach wyczyści ci cały kamień jak w moim przypadku. Tylko uważaj żeby Ci nie prysnęło w twarz jak wężyk Ci spadnie.... Zdziwiłem się jak ujrzałem brązowy nalot wylatujący z dyszy przez 5 minut przeczyszczania :) Dymiarka działa już od około 2 lat bez usterek :)
    Pozdrawiam

0
  • #17 13 Sty 2013 19:19
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 14 Sty 2013 14:05
    Świr
    Poziom 34  

:arrow: mmaker
    Sprężarka nie mogła przetłoczyć powietrza o ciśnieniu około 4 atm, wiec strzykawka raczej nie da rady.

:arrow: dj-MatyAS
    Dzięki za sugestię. Dobrze że nie zabierałem się do tego na weekendzie. Więc zrobię najpierw test na próbę wykręcenia bez ingerencji w "duszę" po rozgrzaniu pieca. Później przejdę na sposób z nawierceniem i "lewym" gwintem. Postaram się to zrobić tak, aby nie naruszyć tego skosu doprowadzającego dym do dyszy. O wynikach na pewno napiszę.

Dzięki za pomoc.

0
  • #19 15 Sty 2013 12:51
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 16 Sty 2013 09:50
    Świr
    Poziom 34  

Na zdjęciach słabo to widać, ale wewnętrzny otwór pieca jest nagwintowany i z tego co widać "dusza" jest wkręcona chyba (oby nie) na całej długości. Pomiędzy ścianką komory a "duszą" nie ma żadnej przerwy.
    Btw. Pierwsze podejście zakończone porażką. Dziś będzie drugie. Również bez nawiercania "duszy".

0
  • Pomocny post
    #21 16 Sty 2013 13:24
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #23 31 Sty 2013 20:27
    Akapisz
    Poziom 10  

Witam Szanownych Panów.
    Procedura jest taka:
    1. Wymontować zimny piec i odkręcić z obu stron króćce (wlotowy i wylotowy).
    2. Z obu stron wlać obficie WD40 i pozostawić do jutra.
    3. Za pomocą stalowego pręta o średnicy niewiele mniejszej od otworu wylotowego i
    płaskiej ( koniecznie ) końcówce, przy użyciu młotka 1kg lub większego wybić rdzeń w
    stronę wlotu. Piec należy ustawić na nieco rozsuniętym dużym imadle lub innym
    masywnym elemencie z miejscem na wysuwający się rdzeń.
    Należy zwrócić uwagę aby nie uszkodzić aluminiowego gwintu króćca wylotowego.
    Operacja ta udaje się w 98% przypadków.
    4. Oczyścić i ew. opiłować wybity rdzeń z uwzględnieniem szczelin lub otworów wlotowych.
    5. Oczyścić otwór rdzenia w piecu.
    6. Wsunąć zregenerowany rdzeń w piec ( powinien wejść lekko, nie wbijać ) i wkręcić oba
    króćce.
    7. Złożyć maszynę i cieszyć się z dobrze wykonanej naprawy.
    Tą metodą przez wiele, wiele lat naprawiłem na pewno ponad setkę takich maszyn.
    Pozdrawiam
    AKapisz

3
  • #24 14 Maj 2013 13:06
    Świr
    Poziom 34  

Dzięki wielkie za sugestie, zwłaszcza za dokładną instrukcję od Pana Akapisz. Dymiarka zaczęła śmigać, choć jeszcze trzeba było przewinąć pompkę, i wymienić triak nią sterujący. Z duzym opóźnieniem zamieszczam kilka fotek:

ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec" ANTARI ICE-101 niedrożny "piec"

1