Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka do PCB ( wiertla od 0.8mm ), gwintowania, lekka i poreczna

skyrocket 30 Jan 2013 10:57 3078 2
 • #1
  skyrocket
  Level 16  
  Witam,  Szykuje się do zakupu wiertarki, ciężko mi się zdecydować którego producenta i jaki model wybrać z tego względu ze do tej pory PCB i inne lekkie prace wymagające wiercenia wykonywałem przy pomocy chińskiej wiertarko - wkrętarki akumulatorowej w której to wiertło lata na boki i nie ma mowy o precyzyjnym wierceniu. Budżet to 300-400 zł. Czego szukam dokładnie:
  - dwubiegowa co pewnie przyda się przy gwintowaniu
  - solidna konstrukcja, żeby wiertło nie łatało na boki a sama wiertarka wytrzymała kilka lat bezawaryjnej pracy
  - najlepiej z uchwytem do wiertel zakręcanym ręcznie ( na szybko ) bez użycia klucza
  - nadająca się do stojaka wiertarskiego
  - dobrze jeśli miała by opcje wkręcania, chociaż to pewnie nie możliwe ;)
  - z opcja montażu małych wiertel od 0.8mm
  - lekka, na tyle żeby w razie czego można było wiercić precyzyjne otwory w PCB ręcznie bez stojaka, wkrętarka akumulatorowa była dość ciężka przy dłuższym użytkowaniu ze względu na akumulator

  W temacie wiertarek jestem zielony. Zamierzałem kupić DREMEL'a albo PROXXON'a ale z nimi jest problem - nie zrobię dużych otworów np 10mm a przy swojej niskiej uniwersalności są dość drogie. Czasem wiertarki będę również używał do typowych prac domowych.
  Chciałbym do wiertarki kupić od razu stojak i tu tez nie wiem jaki, budżet na ten cel mam oddzielny.
  Czytałem sporo recenzji wiertarek i w większości padało słowo - CELMA, pytanie tylko teraz jaki model dokładnie bo jest taki i 500w ale nie wiem czy aż taka moc będzie potrzebna do PCB ;). Na allegro również w moim budżecie widziałem MAKITE oraz tańsza wiertarkę MAKTEC. Na samym początku bylem nawet zdecydowany na Skila model 6223 ale po opiniach zrezygnowałem.
  Liczę na Wasze doświadczenie w tej sprawie i pomoc.
 • #2
  Steryd3
  Level 33  
  Ja posiadam wiertarkę która rewelacyjnie sprawdza się do wiercenia PCB natomiast do niczego innego się nie nadaje. Jest to mini wiertarka modelarska DONAU D-0400 (do kupienia w TME). Mocowanie wierteł jest solidne i wiertło nie goni na boki-można nią wiercić spokojnie wiertłami 0,5mm. Wydaje mi się, że kupowania normalnej wiertarki/wkrętarki do wiercenia PCB zwłaszcza bez stojaka jest nieporozumieniem. Tak da się wywiercić 10 otworów a zazwyczaj przy 11 ręka drgnie i wiertło do kosza. Chyba lepiej zainwestować w 2 wiertarki przy czum jedną tylko do PCB.
 • #3
  skyrocket
  Level 16  
  Rozważałem Proxxona jako wiertarkę ze statywem, ale zastanawiałem się przez chwilę jak sprawdza się to podczas wiercenia PCB. Do wiercenia PCB jest ok, ale problem pojawia się gdy chciałbym zrobić otwory 6-10mm w aluminiowym panelu urządzenia pod gniazda rca czy bananowe. W tym przypadku muszę kupić kolejną wiertarkę oraz statyw do niej, koszty rosną bo nie chciałbym kupować czegoś co się po krótkim czasie zepsuje. Tak kiedyś kupiłem wiertarkę sieciową z giętkim wałkiem firmy Graphite, która obecnie leży i się kurzy bo nie można nią normalnie wiercić, wiertło lata na wszystkie strony i z otworu który miał mieć jeden milimetr robią się dwa. Tak jest od nowości tego "sprzętu".
  Nie mam pojęcia co wybrać, wydaje mi się, że zwykła porządna wiertarka z opcją małych obrotów i solidny statyw do niej będzie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, nie będzie wiercić gorzej niż firmowa mini wiertarka a obsługa będzie równie prosta.
  Mam jeszcze jedno pytanie - czy istnieje możliwość montażu uchwytu/trzpienia do mniejszych wierteł od przynajmniej 0.8mm w typowej wiertarce sieciowej, dwubiegowej? Z informacji zamieszczonych w sieci większość wiertarek ma otwór od 1.5mm. Wiem, że można zamontować i wiertła 0.8mm, które mają większą końcówkę montażową ale są one zbyt drogie w porównaniu do typowych, dlatego pytam o taką właśnie końcówkę do zwykłej wiertarki.
  O coś takiego mi chodzi:
  http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=D-...curacy&s_order=DESC&id_category=100168&page=1
  jest możliwość montażu tego do zwykłej wiertarki? ktoś wypróbował ten sposób? będzie się on trzymał stabilnie?