Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka aku. do wkrętarki BOSCH

13 Lut 2005 19:58 3123 3
 • Poziom 11  
  Witam elektromaniaków !!!

  Mam problem z ładowarką BOSCH AL 30 DV 1450 do wkrętarki. A mianowicie po włączeniu do gniazdka wywaliło mi bezpiecznik T1.25A .Po wstawieniu nowego znów wywaliło + warystor przepięciowy miedzy fazą a zerem bez oznaczenia .Nie posiadam schematu do tej ładowarki która jest zbudowana na przetwornicy. Nie wiem czy mogło spowodować tą usterkę to że był włożony akumulator do ładowania odrazu w gniazdo.
  Proszę o pomoc co robić dalej.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Czy nadal wywala bezpiecznik czy tylko skończyło się na warystorze?
  Jeśli nadal bezpiecznik pali się to szukaj zwartego tranzystora kluczującego przetwornicy .Obadaj ewentualnie mostek Graetza czy nie zwiera i kondensator filtrujący sieciowe.
 • Poziom 11  
  Dzięki za pomoc tik_tak !!!
  Na razie kupiłem bezpiecznik właściwy WTAT1,25A zwłoczny i warystor o podobnych parametrach na 230V. Orginalny warystor jest cały czarny bez opisu i o wiele grubszy,masywniejszy o tego co kupiłem. Myślę że to ustrojstwo to warystor tzw. przepięcowy pomiędzy fazą a zerem.Chyba jak w większości przetwornic z kturymi się spotkałem. Ostatnio dość żadko miałem styczność z serwisówką RTV i wypadłem trochę z wprawy.Ale teraz znów pracuję w serwisie i zaczynam nadrabiać zaległości praktyczne i teoretyczne.
  Chyba będę jednak musiał posiedzieć nad tym dłużej sprawdzając poszczególne bloki układu. Tranzystory w tej przetwornicy są następujace BYV72EW to ten kluczujący i mniejszy jakiś stabilizujący P5NKBOZ lub(GK11A) w obud.TO220 + ukł. UC3842 B i CNY17-F.
  Czy ten warystor nowy ma jakieś wartości i przejście jak opornik bo wygląda że nic przez niego nie przechodzi.Kond. filtrujący MKT 2x0,22uF wygląda na sprawny.
  Na razie po zmianie bezpiecznika i warystora zimny. Jak znajdę trochę czasu to zacznę dalej szukać.
 • Poziom 36  
  Warystor jest tu użyty aby jego rezystancja zmniejszyła się gdy napięcie przekroczy 230V -gdy więc chcesz zmierzyć miernikiem to jego opór jest bardzo duży ale nie o niego tu chodzi.Jak zamontowałeś to się nim nie przejmuj.
  Teraz miernik do ręki i badasz czy jest napięcie na kondensatorze tym tuż za mostkiem prostowniczym .Ma być na nim około 300 stałego.
  Ściągnij jakiś schemat z przetwornicą wykonaną na UC3842 (np. od jakiegoś monitora) i obadaj czy ma zasilanie itp.
  Zbadaj klucz czy nie jest rozwarty.