Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Amica - Lodówka a rura od ciepłe wody i piony

sseb 05 Feb 2013 12:44 6042 1
    sseb
    Level 9  
    Witam,
    Zagadnienie teoretyczne. posiadam chłodziarko-zamrażarkę Amica AK 310, która moim zdaniem włącza się za często, co odbija się na rachunkach.
    Stoi ona bezpośrednio przy pionach (przez które przebiega rura ciepłej wody). A tyłu lodówki przebiega też poziomo rura ciepłej wody do zlewozmywaka. Czy rury te lekko mogą podgrzewać tył lodówki. Z tego co wiadomo, lodówka nie powinna stac przy grzejniku. Aby nieco odizolować tył lodówki od rur, opakowałem je materiałem termoizolacyjnym widocznym na zdjęciu.
    Teraz pytania - jak uważacie:
    1. W jakim stopniu takie ustawienie wpływa na zużycie prądu?
    2. Czy opisany i pokazany na zdjęciu tuning jest dobrym rozwiązaniem? Materiał też się nagrzewa od rur ale nie jest gorący. Zastanawiam się, że izolacja działa pewnie w 2 strony. Goła rura szybciej emituje ciepło ale pod wpływem otaczającego ją powietrza też szybciej się chłodzi prawda? Zatem emituje tego ciepła chwilowo więcej ale krócej. Owinięta pianką nagrzewa się nieco dłużej, nieco słabiej ale też dłużej pozostaje ciepła. Z 2 strony przecież lodówka z tyłu sama w sobie grzeje. Stąd pytanie czy to miało sens?
    3. Moja Amica jak wspomniałem pracuje za dużo.
    Temperatura we wnętrzu chłodziarki przy pozycji 1 - od +2 do +4 oC. Na tylnej ściance kropelki lodu. W zamrażalniku - 18. Jest to stara lodówka, zuzycie energii na tabliczce wynosi 1,45 Kwh/24h czyli prawie 2 x więcej niż obecne modele w klasie A+. Czy zatem jest sens robienia tuningów z tyłu lodówki, wymiana termostatów etc.. czy po prostu lepiej będzie wystawić ją na Allegro i kupić nową?

Dziękuję za pomoc. Lodówka Amica - Lodówka a rura od ciepłe wody i piony
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    sseb wrote:
    Z tego co wiadomo, lodówka nie powinna stac przy grzejniku.
    W takim razie dobrze zrobiłeś,ze założyłeś koszulki izolujące na rury co i ciepłej wody. Oczywiście żadnych cudów, w sensie dużych oszczędności, na zużyciu energii elektrycznej nie ma się co spodziewać,ale jakieś niewielkie jednak będą.A jeśli szukasz większych,to tylko poprzez wymianę, na sprzęt bardziej energooszczędny.