Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden Ubc92xlt - Wykrywa częstotliwość ale słychać szum

05 Lut 2013 13:34 5367 11
  • Poziom 9  
    Witam jestem posiadaczem unidena ubc92xlt, podczas skanowania zatrzymuje się on na częstotliwości - 172.850 jednak słychać tylko szum (inny od zwykłego). Dzieje się tak nawet w środku miasta, czyli można wykluczyć problem z zasięgiem. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Skąd jesteś? Podaj i uzupełnij w profilu.

Odbierasz na nim prawidłowo, np. kolej?
  • Poziom 16  
    Witam.
    A jak się zachowuje bez dołączonej anteny, lub z obciążeniem sztucznym, np. terminator 50 Ohm od sieci komputerowych na koncentryku. Ustalić należy źródło; zewnętrzne czy ze skanera.
  • Poziom 9  
    Jestem z woj. opolskiego, w domu odbieram na nim dźwięk z telewizji (TVP2) na częstotliwości coś koło 500, skaner kupowałem za granicą i tam funkcjonował normalnie, odbierał służby ratownicze, lotnictwo. Bez anteny przeszukuje stacje ale nic nie znajduje, nie zatrzymuje się.
  • Moderator
    adamher napisał:
    Bez anteny przeszukuje stacje ale nic nie znajduje, nie zatrzymuje się.

Czyli sygnał przychodzi z anteny i dlatego skaner się zatrzymuje.

adamher napisał:
    skaner kupowałem za granicą i tam funkcjonował normalnie, odbierał służby ratownicze, lotnictwo.

Normalna rzecz, czy kupiłbyś u nas w kraju sprzęt, który by nie funkcjonował?
    Masz do niego zakres częstotliwości pracy?
  • Poziom 34  
    adamher napisał:
    ..Jestem z woj. opolskiego...

Podaj jakieś miasto, powiat, itp.

Instrukcja obsługi: http://janserwis.pl/instrukcje/UBC92XLT.pdf

Z niej wynika, że najodpowiedniejszy będzie BandPlan 1, bo niemal w całym zakresie VHF posiada krok strojenia na poziomie 12,5 kHz.

Z UHF też powinno być dobrze, gdyż 2x 6,25 = 12,5 kHz.

Jako, że masz 10 Banków do przeszukiwania to ustaw na nich te zakresy:

1. 118 - 136 MHz (modulacja AM!) - lotnictwo cywilne;

2. 144 - 146 MHz - radioamatorzy;

3. 147,9750 - 148,6500 - obrona cywilna 1;

4. 148,6500- 149,3500 - straż pożarna;

5. 150 - 152 MHz - kolej;

6. 163,1370 - 163,2000 - obrona cywilna 2;

7. 164,5000 - 167,5000 - MSWiA 1;

8. 168,5000 - 169,1500 - pogotowie ratunkowe;

9. 170,6000 - 170,8750 - służba celna i więzienna;

10. 172 - 174 MHz - MSWiA 2

Wszystko oprócz lotnictwa ma być w FM.

Skup się na słuchaniu tych wycinków. Znalezione wartości zapisuj w pamięci odbiornika. Po roku, dwóch, trzech będziesz miał pokaźną bazę i wtedy się skupisz na skanowaniu gotowych częstotliwości.
  • Poziom 9  
    Cytat:

Te stronki znam, tylko problem jest w tym ze nawet będąc w środku miasta i mając ustawioną częstotliwość słyszę charakterystyczny szum. W domu też zatrzymuje się na 172.850, czyli sygnał jest wystarczający, mieszkam w powiecie opolskim. Mam na sztywno zapisane kilka stacji, w załączniku przesyłam nagranie, w którym włączam skaner i zatrzymuje się na podanej częstotliwości. Bandplan mam ustawiony na 1.
  • Poziom 34  
    To nie jest szum. To jest cyfrowa łączność DMR, np. w wykonaniu Motoroli [MotoTRBO].
  • Poziom 11  
    Bandplan 3 - kompromis na VHF i lowVHF 5kHz a na UHF 6.25kHz.
    Bandplany 1 i 2 to w naszych warunkach pomyłka.
    Załączam banplany dla UBC72XLT - różni się tylko tym że odbiera tylko do 512MHz.
    Uniden Ubc92xlt - Wykrywa częstotliwość ale słychać szum
  • Poziom 1  
    Witam również jestem z opola i mam dokładnie ten sam problem co kolega, jednakże zastanawiam się co się stało bo jeszcze do niedawna (jakoś do listopada zeszłego roku) normalnie dało się prowadzić nasłuch na moim skanerze. A potem coś chyba pozmieniali i słyszę ten sam szum. Co można z tym zrobić lub jak obejść to "szyfrowanie" lub co to tam innego jest.
  • Poziom 11  
    Jest to prawdopodobnie P25 - emisja cyfrowa zamiast analogu.
    To nie jest TETRA bo ta nadaje na 390MHz.