Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak ustawić skaner uniden - jak ustawic by coś słyszeć?

Frankfurt 19 Lut 2014 23:18 12573 26
 • #1 19 Lut 2014 23:18
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Witam
  Na wstępie chciałbym prosić o wyrozumiałość. Jestem nowy na forum i nie wiem czy jest to dobry dział na moje pytanie, jeśli nie bardzo serdecznie przepraszam.
  Mam ogromny problem z naciskiem na ogromny bo nie miałem nigdy do czynienia z żadną radiotechniką i nie rozumiem większości tych wszystkich stwierdzeń o ktorych czytam ale może mi Państwo pomogą krok po kroku.
  Na stare lata kupiłem sobie skaner częstotliwości uniden ubc72xlt(wersja z żółtą obwudką).
  Miał to być bardzo łatwy w obsłudze skaner a okazał się dla mnie nieosiągalny i nie rozumiem tego menu a mojąc go od 2 tygodni nic nie usłyszałem przez niego. Tylko szum ,szum ,szum.
  Mieszkam na 5 piętrze w bloku ,miejscowość ma16 tyś.ludn. Po jednej stronie bloku około 500 m w lini prostej mam pogotowie a po drugiej stronie bloku w lini prostej jest komenda policji około 500m od bloku i ...
  właśnie nic a chyba powinienem wszystko słyszeć będąc tak blisko, trochę się załamałem bo w opisie było napisane że skaner jest łatwy w obsłudze a ja nawet nie wiem co mi się wyświetla jak go ustawić by muc coś wreszcie usłyszeć. Wyczytalem, że muszę wybrać jakiś band plan.
  Podobno są trzy a ja nawet nie wiem co to jest.A już jak mam to ustawić to w ogóle nie daje rady
  sam. A probuję już drugi tydzień i nic.Czy znalazł by się ktoś cierpliwy i tak dobry by mi pomóc
  bo ja jestem dość oporny na taką wiedzę i chciałbym by ktoś mi wytłumaczył krok po kroku
  co mam zrobić począwszy od resetu radia po ponowne włączenie i ustawienie go z wybraniem
  tego band planu bym mogł zacząć coś słyszeć przez sprzęt tak super opisywany jako bardzo
  dobry.
  Bardzo serdecznie proszę państwa o pomoc i wyjaśnienie co zrobić by muc zacząć coś słyszeć przez zakupione urządzenie.
  Dziękuję.

  Bardzo serdecznie wszystkim panstwu dziekuje za pomoc.

  0 26
 • #2 20 Lut 2014 10:04
  internick
  Poziom 33  

  Na wstępie zapytam czy to nowe urządzenie?

  UBC-72XLT występują w dwóch wersjach. Ten z żółtą obwódką ma CloseCall. Ten bez jest niczym UBC-69XLT, lecz ma dodane cywilne pasmo lotnicze.

  Samo programowanie powinno wyglądać tak:

  Code:
  1.Wyłącz skaner, a następnie przytrzymaj klawisz "3" i włącz urządzenie. Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się "Band-3" to znaczy, że korzystasz z trzeciego BandPlanu i tak ma zostać.
  
  2. Ponownie wyłącz skaner i przytrzymaj klawisze "2" + "9" + "Hold" i włącz urządzenie. Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się "Clear" to znaczy, że pamięć odbiornika została wyczyszczona i tak ma zostać.
  3. Wyłącz i włącz urządzenie. Na wyświetlaczu powinno się świecić "1" "000,000" "L/O". "1" oznacza numer kanału. "000,000" to częstotliwość, "L/O" to symbol komórki do pominięcia podczas skanowania. Jako, że wszystkie 80 kanałów ma dopisek "L/O" to skaner stoi w miejscu i nie skanuje.
  4. Kanały dodajesz poprzez wciśnięcie "Func"+ "E". Wtedy powinien pojawić się oprócz powyższych symboli znaczek "PGM". Jeśli tak jest to z klawiatury wprowadzasz cyfry. Zatwierdzasz "E". Aby przejść do kolejnego kanału wciskasz ponownie "E". Pod zapisanymi kanałami będzie się świecić "DLY". Jest to opóźnienie dwu sekundowe na wypadek żebyś był oddalony od skanera i chciał zobaczyć kto w danej chwili rozmawia. Można to wyłączyć wciskając "Func" + "5". Z tego MENU wychodzisz wciskając "Scan". Wtedy jeśli Squelch nie jest zbyt nisko zaczyna się skanowanie kanałów, które wprowadziłeś ręcznie. Ty oczywiście żadnych kanałów nie wprowadzasz, a przedstawioną procedurę zostawiasz sobie na później.
  5. Aby zmienić zakres "od" - "do" postępuj zgodnie z tym. Wciśnij "Func" + "6". Na wyświetlaczu pojawi się "Bank 1". Kolejne banki zmieniasz za pomocą "Func" + "2". "Func" z reguły nie musisz wciskać za każdym razem, gdyż pozostaje aktywna.
  6. Jeżeli chcesz zmienić zakres "Bank 1" to ustawiasz żeby mrugały dolna i górna częstotliwość zapisana fabrycznie właśnie w "Bank 1". Numerycznie wprowadzasz swoją dolną częstotliwość, np. 148,6625 i potwierdzasz "E". Teraz mruga podana przez Ciebie wartość, na zmianę z fabryczną. Podajesz, więc górną wartość, tj. 149,3375. To jest zakres Straży Pożarnej, czyli jeden z ciekawszych zakresów. Teraz widzisz mrugające dwie swoje częstotliwości. Aby rozpocząć ich skanowanie wciskasz "Func" + "Scan". Rozpocznie się skanowanie wszystkich banków, czyli zmieniony "Bank 1" oraz fabryczne "Bank 2", "Bank 3", "Bank 4" i "Bank 5". Aby zmienić kolejne banki powtarzasz krok szósty.


  Co gdzie pracuje znajdziesz tutaj: https://spreadsheets.google.com/pub?key=pyxWa...8-CNJ2UMv7zJbw&single=true&gid=51&output=html

  0
 • #3 20 Lut 2014 15:15
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Urzadzenie jest w wersji z żółtą szybką. Kupione 2 tygodnie temu jest nowe. Próbowałem zrobić jak powyzej i nic...

  2
 • #4 20 Lut 2014 15:46
  internick
  Poziom 33  

  Skanowanie to długotrwały proces. Skierowany do osób (nie-) "kąpanych w gorącej wodzie".

  Czy wykonałeś którykolwiek z punktów?

  Skup się na skanowaniu zakresów "od - do". To co odbierzesz zapisuj na kartce papieru i systematycznie dodawaj do pamięci urządzenia. Po zapisaniu najaktywniejszych częstotliwości skanuj pamięć.

  Zakresy interesujących służb znajdziesz w podanym wyżej dokumencie. Możesz takich pięć przeszukiwać.

  Zakłócenia blokujesz klawiszem L/O.

  Tutaj masz zdjęcia dipoli (najprostsza antena za okno): https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8319938#8319938

  Tutaj znajdziesz wzory na długość ramion takiej anteny: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8473172#8473172

  Ps. Jak masz ustawiony Squelch (gałka u góry obok Volume)? Ma być tuż nad granicą szumów, a nie maksymalnie do końca.

  2
 • #5 20 Lut 2014 18:13
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Czy to jest normalne że noee urzadzenie nie może samo złapać np. Fal pogotowia ratunkowego ktore jest od domu 500 metrów? Czy skanernie ma takiej opcji że sam znajdzie rozmowę bez wpisania band planu? Czy bede musiał wykonac jednak tą antenę wlasnej roboty ?
  wykonałem yo co napisane ale chyba źle bo nie ma zadnych efektów i nadal tylko szum szum szum.
  Albo ja juz jestem za stary na takie zabawki albo tak bardzo głupi że nie rozumiem już nawet co czytam jeśli nie mogę ustawić skanera czytając jak to zrobić kiedy mam opisane wszystko krok po kroku.

  0
 • #6 20 Lut 2014 18:49
  internick
  Poziom 33  

  CPR Warszawa pracuje na przemienniku. Jego wyjście słychać w promieniu 100 km od Pałacu Kultury i Nauki.

  Nie wiem co się kryje pod pojęciem SZUM. Co jakiś czas skaner Ci się zatrzymuje i zaczyna szumieć? Czy zupełnie się nie zmieniają wartości na wyświetlaczu?

  1
 • #7 20 Lut 2014 19:27
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Wartości się zmieniają raz cos piszczy jak sie zatrzyma raz trzeszczy, ale nie slychac zadnych rozmów. A CHYBA POWINNO. Chcialem poinformować że obecnie jestem na wyjeździe służbowym w miejscowośći Barlinek gdzie nadzoruje budowe szpitala karetki stoją od nas 100 m. A ja nir mogę usłyszeć dyspozytora w skanerze a przez otwarte okno słychać rozmowy dyspozytora z autami. I podobnie jest z policją. Jest od nss 500 m. I nic nie słychać choć powinno. Ewidentnie pewnie źle cos ustawiłem i to jest skutek ,, ciszy,, w moim skanerze.
  Naprawdę nie wiem w czym jest problem .

  Dodano po 15 [minuty]:

  Czy jeśli skaner nie ma ustawionych tych band planów to sam nie powinien znaleźć takiej rozmowy i jej nie znajdzie skanując częstotliwości. Jest taka sytuacja ktura sie co chwile powtarza. Skaner zapala sie i mruga napis po lewej stronie wyświetlacza Hi FOUND i strasznie szumi po wcisnięciu hold pokazuje się numer 168.875 lub 168.900 i na tym koniec.

  0
 • #9 20 Lut 2014 19:48
  Frankfurt
  Poziom 6  

  I u mnie jest właśnie identyczny dźwięk. Na ekranie pokazuje się wtedy napis FOUND po wcisnięciu hold pokazuje sie 168.900 i koniec.
  Nie wiem co wtedy czy zostawic i czekac czy kręcić tym pokrętłem squelch czy nie, jeśli tak to w którą stronę?
  Czy ten dźwięk ma taki właśnie być.
  Bo wlasnie taki jest dokladnie.
  DMR co to takiego? Tak pewnie nie zrozumiem ale pytam automatycznie.

  0
 • Pomocny post
  #10 20 Lut 2014 19:50
  Olek II
  Moderator

  Jeśli skaner sprawny, to ustaw sobie częstotliwość z poniższego linku i ma być słychać pod warunkiem, że dyspozytor będzie nadawał.

  http://giller.pl/radioscanner/

  -1
 • #12 20 Lut 2014 20:10
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Czyli nie poslucham pogotowia w Barlinku mam rozumieć? I jak wpisać wybraną częstotliwość by nie pokazywało error po wciśnięciu HOLD. Bo jak wpisuje np. Czestotliwość przykładowo ogolną policji 172.0125 iwyskakuje error.

  0
 • #13 20 Lut 2014 20:13
  internick
  Poziom 33  

  Pogotowia nie posłuchasz.

  Nie ma czegoś jak ogólna częstotliwość Policji.

  Ustaw skaner na właściwy BandPlan. Wyłącz skaner. Wciśnij i nie puszczaj klawisza "trzy". Włącz skaner.

  Jak zobaczysz, że tak się stało to dodaj celem skanowania zakres 172,0125 - 173,9875 i daj znać czy coś odebrałeś. Z tego co wiem tu powinni rozmawiać w analogu.

  I nie dodawaj granicznych wartości w pamięci tylko w zakresach "od - do".

  0
 • #14 20 Lut 2014 20:39
  Frankfurt
  Poziom 6  

  A jak wyglada sprawa straży pożarnej tu jest tylko ochotnicza. Czy można posłuchać czy też DMR.
  Jesli kupię profesjonalny skaner są podobno takie za ponad 2 tyś piszą że można słuchać nawet BOR u to poslucham pogotowia czy nic to nie da. Jeśli znajdę policję irozmowy w analogu zaraz sie odezwę czy to coś dało.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Z tego co zrozumialem to tylko w zachodniopomorskim pogotowie nadaje w DMR i w innych miastach bedzie można słuchać normalnie.

  0
 • Pomocny post
  #15 20 Lut 2014 20:45
  internick
  Poziom 33  

  Masz możliwość przeszukiwania łańcuchowego pięciu granic częstotliwości.

  Dodaj sobie:

  1) 172,0125 - 173,9875 - Policja

  2) 148,6625 - 149,3375 - Straż Pożarna

  3) 168,5250 - 169,1500 - Pogotowie Ratunkowe

  4) 147,7000 - 147,9625 - Straż Miejska

  i skanuj.

  BOR pracuje w Nexedge - inny system cyfrowy w wykonaniu Kenwood'a:

  http://www.nexedge.pl/

  Tu skaner nawet za osiem tysięcy złotych nie pomoże.

  W innych rejonach kraju też służby powoli przechodzą na systemy cyfrowe. Na pokazach i targach one wiodą prym m.in. z takiego powodu, że szary użytkownik skanera nie podsłucha o czym mowa.

  1
 • #16 20 Lut 2014 21:36
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Bardzo serdecznie dziekuję za wszystkie odpowiedzi i rady .

  Dodano po 42 [minuty]:

  A jeśli chciałbym posłuchać cb taksówkarzy i przejezdnych aut to czy ds radę. I jak wygląda sprawa z samolotami nad Barlinkiem? Poslucham czy też bedzie problem?

  0
 • Pomocny post
  #17 20 Lut 2014 21:48
  internick
  Poziom 33  

  CB na UBC-72XLT nie posłuchasz. On nie ma modulacji AM w paśmie 27 MHz.

  Lotnictwo cywilne jak najbardziej.

  Jako ostatni zakres dodaj sobie 118,0000 - 136,0000 MHz. Nie pamiętam tylko czy skaner modulację automatycznie sobie dobierał czy ręcznie należało AM ustawić.

  1
 • #18 20 Lut 2014 22:09
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Znajduje mi też pasmo uhf 428.293 ale wydaje tylko dziwny dźwięk.

  1
 • #20 20 Lut 2014 22:15
  Frankfurt
  Poziom 6  

  Czy ten model posiada tylko 2 kroki? Wyskakuje tylko 12.5 i 8.33 a 5 i 6.25 brak

  0
 • Pomocny post
  #21 20 Lut 2014 22:21
  BOOM i ZONK
  Poziom 20  

  Krok jest zależny od pasma którego aktualnie słuchasz. Strona 51 manual'a

  0
 • Pomocny post
  #22 20 Lut 2014 22:22
  exti
  Poziom 32  

  Dostępne kroki (odstępy międzykanałowe) różnią się w zależności od zakresu częstotliwości i wybranego bandplanu, trzeba zajrzeć do instrukcji, tam to powinno być wypisane.
  Do słuchania lotnictwa i służb w zupełności wystarczy krok 12,5 kHz. 6,25 kHz przydaje się wyłącznie na częstotliwościach PMR 446.

  1
 • Pomocny post
  #23 20 Lut 2014 22:24
  internick
  Poziom 33  

  Ten model, który ja trzymałem w dłoni na pewno nie obsługiwał CB w AM.

  [at]Frankfurt masz zły krok. Powinno być albo 429,2875 lub 429,3000.

  Lotnicze skanuj z krokiem 12,5 kHz.

  0
 • #24 20 Lut 2014 22:45
  Frankfurt
  Poziom 6  

  A jeśli chciałbym posłuchać cb taksówkarzy i przejezdnych aut to czy ds radę. I jak wygląda sprawa z samolotami nad Barlinkiem? Poslucham czy też bedzie problem?

  0
 • Pomocny post
  #25 20 Lut 2014 23:45
  BOOM i ZONK
  Poziom 20  

  CB to nie taksiarze tak było kiedyś, w dużych miastach mieli jeden czy dwa kanały na których urzędowali. Obecnie korporacje taksówkowe mają przydzielone odrębne częstotliwości.
  CB w Polsce obecnie to gównie tiry i pogadanki o d..e maryni. Ustaw 27.180 MHz to Będziesz na kanale 19("drogowym"/ogólnym)

  Z lotnictwem nie powino być żadnych problemów.
  Pod tym linkiem masz mapkę przejrzyj ją są tam częstotliwości:
  http://www.fis.pansa.pl/?lang=_pl&top_men...&left_menu=menu_fis&opis=fis_FIR_EPWW
  Ponad to masz jeszcze depesze ACARS które bez problemu da się zdekodować.
  http://www.acarsd.org/ACARS_frequencies.html <--- częstotliwość dla Polski 131.725MHz u mnie jeszcze często słyszę ACARS na 131.825MHz a nie ma jej w linku.

  0
 • #27 13 Mar 2014 11:14
  internick
  Poziom 33  

  [at]luk085 owszem, ale nie ma informacji czy stacje pracują analogowo czy cyfrowo.

  0