Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka wiertarka stołowa do 300 zł?

kozak_sc 06 Feb 2013 06:44 8400 3
    kozak_sc
    Level 23  
    Witam
    Wczoraj stwierdziłem że przydała by mi się wiertarka stołowa. Proszę o poradę w kwestii wyboru. Wiertarka będzie używana dorywczo do wiercenia nie więcej niż 20 otworów. Materiał stal miękka, aluminium. Aktualnie na tapecie jest przewiercenie płaskownika ze stali S235 o grubości 15mm (6 otworów). Przeczytałem trochę różnych opinii i generalnie przeważają takie że do tak mało intensywnej eksploatacji nadaje się bez problemu tania wiertarka za około 300zł. I tu mam pytanie czy taka wiertarka (np Dedra 7707) będzie się nadawać do takich prac ? Przeczytałem też że dość szybko łapie luzy na wrzecionie, czy jest możliwość np. wymiany łożysk na lepsze gdy fabryczne już wysiądą żeby wytrzymała dłużej do kolejnej naprawy ?

Pozdrawiam
    Michał
    Łukasz_1995
    Level 15  
    Witam.

Wiertarki stołowe - temat rzeka.
    Mam w posiadaniu jedną i używałem wielu wiertarek tego typu, tj. tanich chińczyków. O ile przy sporadycznym, niewymagającym wierceniu się jako tako spisują, o tyle do poważnej pracy nie polecam.
    Przykro mi, ale na chwilę obecną za 300 zł konkretnej wiertarki stołowej nie kupimy. Za używaną do remontu trzeba więcej zapłacić, a co dopiero za nową...

Wszystko też zależy od tego co będziesz wiercił. Ja jak wiercę coś grubszego, np. blachę 10mm, wiertłem powiedzmy Φ10 to już jest trochę mordęga. Czym większy otwór tym bardziej. Dodam tylko, że wiertła mam wysokiej jakości, nie jakieś dziadostwo z marketu i zawsze odpowiednio naostrzone.
    Do sporadycznej pracy, mając na uwadze jej wykonanie może i się nada, ale trzeba już na początku wiedzieć, że działa jak kosztuje, czyli cudów nie ma.
    Większego znaczenia jaki model wybierzesz praktycznie nie ma. Wszystko w tej cenie jest takie samo/bardzo podobne i nie ma zbyt dużego rozrzutu.

Najczęstsze mankamenty to: luzy, nierówna praca kół pasowych, co w konsekwencji prowadzi do ścierania paska klinowego, który jest zresztą wątpliwej jakości, ogólnie rzecz ujmując takie różne irytujące drobiazgi.
    kozak_sc
    Level 23  
    Ja nie koniecznie się upieram przy tych 300zł, kwota wzięła się stąd że akurat takie wiertarki oglądałem. Mogę kupić droższą, ale nie znacznie a z tego co się dowiedziałem wszystkie w przedziale 300-800zł to właściwie to samo i dobre zaczynają się powyżej 1000zł.
    matheo-cn
    Level 11  
    Zobacz też na wiertarki firmy Einhell. Do lekkich zastosowań wystarczy, a są całkiem nieźle wykonane.