Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słuchawki - Lutowanie wyrwanego kabla.

cj109 08 Feb 2013 23:42 8955 9
Optex
    cj109
    Level 9  
    Witam. Chcę przylutować kabel od słuchawek do mini jacka. Szukałem w necie, ale wszyscy mają kable złoty, czerwony, niebieski. A ja mam czerwony, zielony, niebieski. Ważne jest, by zachowane były strony czyli prawa lewa, gdyż będę je używał do grania. Proszę doradzić jak podłączyć.
  • Optex
    TM85
    Level 27  
    Najpierw wyodrębnij wejścia kanałów - znajdź na których dwóch drutach po podłączeniu sygnału grają mono obydwie słuchawki. Pozostały trzeci kabel to będzie masa. Kanały w razie czego już chyba potrafisz zamienić.
  • Optex
    Rokita1993
    Level 19  
    Kabel masz dwużyłowy czy wszystko w jednej żyle?
    Pomocne byłoby zdjęcie. Wstępnie obstawiam, że zielony po prostu zastępuje złoty.

Pozdrawiam. :)
    cj109
    Level 9  
    Słuchawki są z mikrofonem, ale są osobne kable- tu mowa o samym wyjściu( nie mikro). Są ww kable w jednym kablu. Dodam, że w czerwony jest słabo widoczny wplatany miedziany drucik. Fotke dodam jutro.
    DAVID1122
    Level 12  
    Witam.
    I. Najpierw przygotuj wstępnie przewody do przylutowania we wtyczce (odizoluj, możesz pocynować).
    II. Jeżeli dysponujesz multimetrem, ustaw go na najniższy zakres pomiaru rezystancji (u mnie 200 omów).
    III. Następnie załóż słuchawki i dotykając sondami multimetru końcówek przygotowanych przewodów w różnych kombinacjach nasłuchuj, w której słuchawce "trzeszczy".
    Jeżeli usłyszysz trzaski w obu słuchawkach jednocześnie oznacza to, że dotykasz przewodów sygnałowych. Ten trzeci to masa. Jeżeli usłyszysz trzaski w prawej słuchawce oznacza to, że dotykasz masy i przewodu odpowiedzialnego za prawy kanał. Analogicznie z kanałem lewym.
    IV. Ponadto, dotykając tylko przewodów sygnałowych, pomiar rezystancji wykaże dwukrotnie większą wartość, niż przy pomiarze jednego kanału.
    V. Jeśli nie masz multimetru, wystarczy bateria "paluszek" 1.5V, albo "bloczek" 9V z bezwzględnie włączonym w szereg rezystorem co najmniej 500 omów.
    VI. Trzymając słuchawkę stale pod napięciem dostarczanym przez multimetr lub baterię, nic nie usłyszysz. Głośnik w słuchawce zareaguje dźwiękiem tylko na zmianę napięcia (w tym wypadku włączanie i wyłączanie). Nie polecam trzymać zbyt długo słuchawek "pod napięciem" stałym. Dotknij końcówek tylko na chwilkę, nasłuchując "trzasków".

Z doświadczenia strzelam, że czerwony to prawy, niebieski to lewy (lub masa), a zielony to masa (lub lewy). Ale nie sugeruj się, sprawdź sam :)
    Nie raz korzystam z tej metody i się sprawdza. Pozdrawiam i powodzenia ;)
    cj109
    Level 9  
    Problem w tym, że ja nic nie słyszę w słuchawkach ;(. Dodaję fotkę z końcówkami nad któymi pracuję oraz wtyku, do zalutowania. Przy okazji napiszcie, który kabel do której nóżki.

EDIT: W standardowym mierniku z pokrętłem na środku i wyświetlaczem nad pokrętłem rezystancję mierzy się, ustawiając na 200 po przeciwnej stronie funkcji "off"?
    13adam13
    Level 29  
    Ja tam bym ci radził opalić te końcówki przewodów, gdyż ciężko zdjąć z nich tą izolację. Co do kolorów to najprawdopodobniej niebieski czyli masa lutuj go największej blaszki, a pozostałe do blaszek obok.
    Prawy to czerwony, a lewy zielony.
    cj109
    Level 9  
    No ale co z tym miernikiem i tymi trzaskami? Ciąglę próbuję i nic nie słyszę.
    Rokita1993
    Level 19  
    Przeczytaj post numer 7 a nastepnie opal delikatnie i ostrożnie te końcówki (czyt.kable).
    Po tym możesz testować myk z baterią.
    Jeśli nadal nie będziesz nic słyszał, to jest prawdopodobieństwo, że masz uszkodzone słuchawki.

Co do miernika to ciężko stwierdzić jak masz ustawić pokrętło, gdyż nie wiemy jaki masz miernik.

Pozdrawiam :)
    TM85
    Level 27  
    cj109 wrote:
    No ale co z tym miernikiem i tymi trzaskami? Ciąglę próbuję i nic nie słyszę.

To podłącz pod bateryjkę paluszek oczywiście nie rozładowany.