Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kolory kabli w słuchawkach

19 Paź 2019 13:15 600 5
 • Poziom 2  
  Witam! Nie znam się na tym więc piszę tutaj o pomoc, chodzi dokładnie o to że urwał mi się jack w słuchawkach i nie wiem który kabel za co odpowiada. Wiem, że jest kanał lewy, prawy i masa. Kolory kabli są załączone na zdjęciu. Prosiłbym o pomoc :)
  Kolory kabli w słuchawkach
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Najlepiej nie polegać na kolorach i sprawdzić samemu jaki kabelek za co odpowiada. Wystarczy bateryjka 1,5V. Zakładamy słuchawki na uszy i przyłączamy próbnie po dwa kabelki (dotykamy na krótko a nie cały czas). Bedzie słychać trzaski przy podawaniu napięcia. Jak masz trzy kabelki (co widać na zdjęciu), to jeśli usłyszysz trzask w obydwu słuchawkach, to znaczy, że masa (wspólny kabelek) nie jest przyłączony. Kolejna próba, to przyłączenie bateryjki do jednego z kabelków i znalezionej przed chwilą masy. Potem pozostaje sprawdzenie drugiej słuchawki też względem masy.

  Potem podłącz je tak jak na obrazku.

  Kolory kabli w słuchawkach
 • Poziom 2  
  Zatrzeszczało gdy podłączyłem czerwony do + a zielony do -. To oznacza że masa to niebieski kabel? A przy podłączeniu niebieski- czerwony i niebieski- zielony nic nie słyszałem. Jak teraz odróżnić kanał l i R?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Bartek1234567890987 napisał:
  przy podłączeniu niebieski- czerwony i niebieski- zielony nic nie słyszałem.
  Masz może omomierz? To wyjaśniłoby dokładniej który z przewodów jest wspólną masą... Nie mniej jednak w takim połączeniu jak w zacytowanym fragmencie coś słychać być powinno... Może prócz urwanej wtyczki jest jeszcze przerwa w którymś przewodzie?
  Do tego właśnie przydałby się omomierz... lub ktoś bardziej obeznany. ;)
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Bartek1234567890987 napisał:
  Zatrzeszczało gdy podłączyłem czerwony do + a zielony do -. To oznacza że masa to niebieski kabel?

  Nie, to nic jeszcze nie oznacza. Jak podłączysz te kabelki odwrotnie to też będzie trzeszczeć. Nie napisałeś która słuchawka zatrzeszczała (a może obie zatrzeszczały). Postępuj tak jak wyżej to opisałem. Oczyść końcówki kabelków z lakieru, bo być może dlatego nie stwierdziłeś nic w dalszych opisanych przez ciebie próbach.

  Abyś wiedział o co chodzi, to przyjrzyj się temu schematowi. Masz tam narysowane dwie słuchawki, które mają jeden wspólny kabelek (masa). Na rysunku widać wszystko, a ty u siebie widzisz jedynie końcówki kabelka X1, X2 i X3.
  Załóżmy, że słuchawki maja oporność po 32Ω. Gbybyś miał miernik, to pomiary wyglądałyby następująco:
  X1 i X2 = 32Ω
  X2 i X3 = 32Ω
  X1 i X3 = 64Ω
  Po takich pomiarach od razu wiedziałbyś, że X2 jest wspólnym kabelkiem dla obydwu słuchawek. Nie mając omomierza też da się to sprawdzić "na słuch".
  Jak podasz napięcie na X1 i X2 będzie słychać trzask w jednej słuchawce.
  Jak podasz napięcie na X2 i X3 będzie słychać trzask w drugiej słuchawce.
  Jak podasz napięcie na X1 i X3 będzie słychać trzask w obydwu słuchawkach.

  Kolory kabli w słuchawkach
 • Poziom 2  
  Dziękuję wszystkim za pomoc ale już sam to zrobiłem. Niebieski to masa, czerwony to lewa słuchawka a zielony to prawa słuchawka.