Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop - program do sprawdzenia jak długo laptop chodzi na baterii 0%

16 Lut 2013 11:43 9261 13
  • Poziom 35  
    Ponieważ coraz częściej klienci przynoszą laptopy do przetestowania - chcą wiedzieć czy warto kupować ten przyniesiony używany egzemplarz, potrzebny był mi program, który pozwoli mi się zapoznać ze stanem baterii.
    Chciałem żeby program cały czas zapisywał mi do pliku stan baterii, tak żebym potem mógł sobie zrobić z tego wykres w arkuszu kalkulacyjnym. Interesował mnie przede wszystkim czas jak długo laptop chodzi na baterii gdy ta wskazuje już 0% naładowania.
    Dostępne rozwiązania okazały się albo zbyt drogie albo miały inne wady.
    Dlatego napisałem własny program, który tu zamieszczam.

Myślę, że obsługa programu jest dość intuicyjna ;-)
    Program Tworzy 2 pliki do których prawie na bieżąco zapisuje stan baterii - i z których można łatwo zaimportować dane do arkusza.

Ja używam go w ten sposób:
    1. Rozładowuje baterię naprawdę do końca
    2. Podłączam laptop do zasilacza, włączam go, uruchamiam program i w nim funkcję zapisywania parametrów (to pozwoli na wykresie zobaczyć jak długo ładowała się bateria i w jakim tempie).
    3. Po ładnych paru godzinach, kiedy już od dłuższego czasu bateria jest na 100% program chwilowo wyłączam, zabezpieczam piliki np zmieniając nazwy na ładowanie1.cvs i ładowanie2.cvs (być może w przyszłych wersjach będzie to robione automatycznie), włączam ponownie nagrywanie stanu i odłączam laptop od zasilacza.
    W międzyczasie wyłączam alarmy stanu baterii tak aby laptop mi się nie zahibernował, nie przeszedł w stan uśpienia i nie zamykał systemu przy osiągnięciu krytycznego stanu baterii.
    4. Czekam aż laptop się wyłączy.
    5. Podłączam ponownie do zasilacza, włączam, importuje pliki do arkusza kalkulacyjnego i mam gotowe wykresy z zaznaczonym faktycznym czasem pracy na baterii i czasem ładowania.

Dla mnie jest to bardzo przydatne narzędzie.
    Czekam na uwagi, może jakaś funkcjonalność w programie by się przydała?

Być może istnieje rozwiązanie, które w lepszy sposób sobie poradzi z tym problemem, ale to jest darmowe.
    Proszę nie rozpowszechniać inaczej niż ten temat - program ma być dostępny tylko w tym miejscu.
    Załączniki:
  • Poziom 35  
    Witam
    Czyli test wyładowania baterii przebiega, gdy laptop nie jest zajęty wykonywaniem jakiegoś zadania? A może uruchamiasz jakiś program, który zwiększa pobór prądu z baterii.
    Jak to jest u Ciebie?
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ja zwykle zostawiam laptopa bezczynnego, ale równie dobrze można zostawić np przeglądarka z zapętloną listą filmów youtube i wtedy możemy zobaczyć jaka jest różnica przy rozładowywaniu na bezczynnym laptopie i na youtube.
    Program można oczywiście odpalić i kazać mu zapisywać dane w trakcie normalnej pracy.
  • Poziom 35  
    Witam

diseasekowalski napisał:
    Ja zwykle zostawiam laptopa bezczynnego

Po takim teście nie możesz komuś powiedzieć, że na tej baterii może pracować 2 godziny. Gdy użytkownik zacznie coś na nim robić, pobór prądu będzie większy i czas pracy na baterii się skróci. Różnica czasu pracy na bateriach w komputerze niczym nie obciążonym, a obciążonym dość znacznie, jest bardzo duża.
    Dlatego w trakcie testu, komputer od czasu do czasu powinien być czymś zajęty. Wtedy wynik będzie bardziej miarodajny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    mariann po części ma racje. ale to wszystko zależy od aplikacji działających w tle + te których w danej chwili korzystamy intensywnie
  • Poziom 35  
    mariann napisał:
    Witam

diseasekowalski napisał:
    Ja zwykle zostawiam laptopa bezczynnego

Po takim teście nie możesz komuś powiedzieć, że na tej baterii może pracować 2 godziny. Gdy użytkownik zacznie coś na nim robić, pobór prądu będzie większy i czas pracy na baterii się skróci. Różnica czasu pracy na bateriach w komputerze niczym nie obciążonym, a obciążonym dość znacznie, jest bardzo duża.
    Dlatego w trakcie testu, komputer od czasu do czasu powinien być czymś zajęty. Wtedy wynik będzie bardziej miarodajny.
    Pozdrawiam

Jeśli zależy mi na testowaniu komputera pod obciążeniem to mogę go przecież obciążyć czym tylko chcę. Już to wyjaśniałem.

Kolega czepia się nieistotnych szczegółów.

Ciekawostka - ostatnio przetestowałem sobie mój dell studio 1555 z 3 letnią baterią, dysk ssd, 4GB RAM, C2D. Laptopa używam głównie do odbierania maili i Internetu.
    Test jałowy - bez żadnego obciążenia - 3h02m
    Test YT chrome - pełnoekranowe video 240p - 2h48m
    Test YT IE - pełnoekranowe video 240p - 2h56m

Ekran na minimum, bo tak właśnie używam laptopa cały czas (inaczej jest dla mnie za jasno na tej matrycy).

---edit --- Ciekawostka 2.
    Na dysku HDD zamiast SSD na tym samym laptopie:
    Test jałowy - bez żadnego obciążenia - 2h41m
    Test YT chrome - pełnoekranowe video 240p - 2h01m
    Test YT IE - pełnoekranowe video 240p - 2h16m

oraz na dysku HDD ale z programem uruchomionym z karty SD w czytniku (dane zapisywane na SD)
    Test jałowy - bez żadnego obciążenia - 2h43m
    Test YT chrome - pełnoekranowe video 240p - 2h06m
    Test YT IE - pełnoekranowe video 240p - 2h19m

Testy wykonywane po 1 raz, nie uwzględniono żadnych błędów pomiaru ;-)

Spieszę z dodatkową informacją - program co około 20s zrzuca dane - zapisując pliki. Dlatego pewnie rozbieżność w czasie pracy na baterii przy zapisie z programu na HDD lub karcie SD, względnie pendrive.
  • Poziom 1  
    Ja zostanę przy BatteryMon. Pokazuje rzeczywista pojemność w Wh i mAh i to się dla klienta liczy, a jak kto ma zużycie realne prądu (program też pokazuje) to łatwo obliczyć ile na baterii da się pracować.

A i tak najlepsze są stare biznesowe HP, gdzie pod BIOS-em mamy wszelkie parametry, łącznie z napieciem na każdym ogniwie...
  • Poziom 35  
    No właśnie jak taki klient przynosi laptopa i mówi, że może go odkupić od kogoś ale chciałby żeby go sprawdzić - jednym z pytań jest ile tu potrzyma bateria.
    Zwykle nie mają pojęcia o Wh i mAh, liczy się czas - ile czasu będzie mógł pisać w wordzie i przeglądać strony ;-)
    BatteryMon używałem ale jako, że nie zajmuję się regeneracją, nie jest mi potrzebny tak naprawdę i wystarcza mi mój program + ubuntu liveCD 12 - gdzie mogę odczytać Wh i mAh i inne parametry takie jak w płatnym batterymon ale za darmo :-)
  • Poziom 43  
    laptop - program do sprawdzenia jak długo laptop chodzi na baterii 0% Ja używam RM CLOCK świetny i pożyteczny program który podaje też informację co do stanu baterii.

• Poziom 32  
    Puść ten program za darmo,nie wszyscy maja punkty, aby go pobrać. Wtedy większa ilość zainteresowanych będzie mogła go przetestować. Dowiesz się, czy warto rozwijać twój pomysł.
  • Poziom 35  
    Myślę, że te parę punktów ma praktycznie każdy i nie są problemem. Szczególnie przy zwrocie za pierwsze 20MB w miesiącu.
    Poza tym osoby bardziej aktywne na forum, a więc często o większej wiedzy i doświadczeniu, mają punktów naprawdę mnóstwo, a szczerze mówiąc na tych bardziej doświadczonych osobach mi zależy.

---
    Widzę, że pobieracie plik.
    Dajcie znać czy program jest pomocny;-)

---
    Czy może ktoś już na stałe używa tego programu?;-)
  • Poziom 35  
    Już (a może dopiero) 23 razy pobrano program ;-)

Pochwalę się iż 2 serwisy zgłosiły sugestie oraz wyraziły się w sposób przychylny do programu.
    Cieszę się, że program się podoba i jest pomocny.
    W przygotowaniu nowsza wersja z dodatkowymi funkcjami:
    - wysłanie email w przypadku osiągnięcia zadanego stanu baterii (do 98 stanów do ustalenia)
    - wyłączanie monitora na większej ilości sprzętu
    - wywoływanie otwierania dokumentów i stron www w domyślnej przeglądarce w trakcie trwania testu
    - czytelniejsze logi
    - podgląd logów w programie

Czy ktoś ma jeszcze jakieś uwagi?
  • Poziom 1  
    Cześć,

czy program jest nadal rozwijany?:)
    Jakaś strona może z opisem?

Pozdrawiam!
  • Poziom 35  
    Tu jest jedyna strona z opisem ;-)

Program jest rozwijany ale idzie to dość wolno, z powodu natłoku innej pracy.