Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kalibracja oscyloskopu DT516 A

Wichman 17 Feb 2005 20:10 8257 7
    Wichman
    Level 12  
    Witam.

Mam używany oscyloskop DT 516 A 2 kanały 25 MHz i chciałbym polegać na jego wskazaniach ale jest totalnie rozkalibrowany.
    Gdzie mogę zasięgnąć informacji jak przeprowadzić kalibrację lub może ktoś wskaże miejsce gdzie to można zrobić. Jestem z Gdańska więc proszę o kontakt w Trójmieście lub w okolicy , bo ze względu na wymiary i wagę oscyloskopu wysyłka jest raczej niemożliwa.

Pozdrawiam Forum'owiczów
    boomerang
    Level 19  
    Witam,

jest to wielce zasluzony typ sprzetu, na nim zaczynalem kariere.
    Ma on pewnie ponad 20 lat, wiec wiele rzeczy moglo tam sie pozmieniac (wartosci kondensatorów, itp).

Pierwszy test proponuje taki:
    gdzies ponizej ekranu jest taki wystający 'pipek' z opisem bodajze 1V i iles tam Hz, jak mnie pamiec nie myli. Wez byle kabelkiem podłacz się z tego wyjscia sygnału wzorcowego (o ile jest to jeszcze wzorzec) do ktoregos z wejsc A lub B. Sprawdz, czy mniej wiecej na ekranie bedzie to sie pokrywalo.

Inna metoda: jakis woltomierz DC, bateryjka: zmierz woltomierzem napiecie bateryjki, a potem zrob to samo oscyloskopem. Da Ci to jakąś informację o stanie sprzętu.

Pomiar podstawy czasu: o ile nie masz sondy dzielącej weź jakies trafo, aby Ci dało w miarę niskie napięcie. Zakładając poprawność działania Energetyki Polskiej lekko sprzedanej i sprywatyzowanej, a robionej przez naszych przodków w czynie społecznym, powinienes miec ok. 50 Hz.

W trakcie licznych przeprowadzek i eksmisji zaginęłą mi serwisówka do wielu urządzeń, w tym do tego oscyloskopu. Bez tego ciężko będzie przeprowadzic remont sprzętu. Poszukaj na forum, niedawno ktos sie oglaszal, ze ma sporo schematów do sprzetu z tej epoki. Jest duza szansa ze i ten typ mogl tam byc.

Twierdze, ze bez oscyloskopu jak bez reki - dzialaj, zeby to uruchomic, ja kestem zbyt daleko, aby pomóc.

Powodzenia
    diff
    Level 19  
    Literatura-OSCYLOSKOP ELEKTRONICZNY Jerzy Rydzewski WKŁ 1976 czy zdobędziesz ? pomoże Ci go poznać warto
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jeśli chcesz się pobawić samemu w kalibracje to mam pełną dokumentację na CD ( info o kosztach na PW).

Z kalibracją starych przyrządów jest następujący problem.
    1. kalibracja będzie na tyle dokładna na ile dokładne ma się przyrządy kalibracyjne
    2. z racji nierównomiernego stażenia się elementów oscyloskop może różnie pokazywać na różnych nastawach ( jest to do zminimalizowania)
    3. do kalibracji muszisz mieć stabilny generator , częstościomierz i inny oscyloskop.

Ja kalibruję sprzęty za pomocą wzorcowego generatora sinusoidalnego 5Mhz + częstościomierz + oscyloskop analogowo - cyfrowy Tektronix.
    Przy uzyciu takiego sprzętu można osiągnąc przyzwoity efekt końcowy .

Proponuję nie wzorować się na kalibratorze w oscyloskopie ( jeszcze żaden nie pokazywał prawdy :) )
    A i kalibracja częstotliwością sieci przy paśmie 25 Mhz to też nie najlepszy pomysł.
    Wichman
    Level 12  
    Witam
    Dziekuję za porady narazie czekam na CD ze schematem, Książkę "Oscyloskop elektroniczny"mam ale bez serwisówki nic nie zrobie. Bez opisu PR-ków nie wyreguluję .
    Jak widzę w promieniu 50 km nikt nie podejmie się kalibracji.

Pozdrawiam.
    bocian90
    Level 27  
    Witam!Mam możliwość kupić ten oscyloskop dt516A za 200zł ale niejest on w pełni sprawny,opowiem co sie z nim dzieje:
    Po włączeniu,jak sie nagżeje pojawia sie nie kropka tylko taki znaczek w kształ cie "I" i sobie krąży od lewej do prawej.Moim zdaniem powinien zawsze iść po prostej ale on tak jakby skaczy góra dół na ok. 2mm zwłaszcza na końcu i na początku,mam pytanie czy może być to wina rozkalibrowania,wyschnięcia kondensatorów,czy też poważniejsza usterka? I czy opłacało by sie kupić go za 200zł? Pozdrawiam! I czekam na odpowiedź.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Aha i czy wystarczy mi ten oscyloskop do uruchamiania ,srrawdznia i serwisowania wzmacniaczy audio/ Pozdrawiam!

Dodano po 4 [godziny] 52 [minuty]:

Czy niem ana tym forum osób które by mi powiedziały czy sie chociarz opłaca?
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    mogę Ci odpowiedzieć :)
    1. musisz dokładnie odpowiedzieć jak reaguje na przełącznik podstawy czasu
    2.czy reaguje na podanie na wejścia YA i YB sygnału
    3.musisz sprawdzić czy na max podstawie czasu lampa dobrze świeci

Generalnie jeśli masz smykałkę , lampa jest w dobrym stanie i jest kompletny to za małe pieniądze będziesz miał BDB sprzęt.

Jeśli jednak nie poradzisz sobie z naprawą to będziesz w "plecy".

Generalnie ja takie oscyle w BDB stanie i skalibrowane sprzedaję po około 400 pln ( ale każdy z nich "kosztuje mnie dwa tygodnie ciężkiej pracy" ).

Czy się opłaca odpowiedz sobie sam .
    Pozdrawiam Rafał
    Wichman
    Level 12  
    Witam.
    Oscyloskop nadal stoi bez kalibracji.
    Czeka na swój czas.