Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator Funkcji. - Zbyt duża generowana częstotliwość.

15 Mar 2013 20:43 1269 1
  • Poziom 15  
    Witam. Złożyłem generatorek z praktycznego elektronika 2/1992. Wszystko zadziałało, ale nie do końca. Do sedna, są przełączniki do zakresu jaki powinien być ustalony i mam tak ze przy zakresie 10KHz generator potrafi już wygenerować częstotliwość 100KHz, a po przełączeniu na maksymalny zakres potrafi już dojść do 500KHz. Jest to sporo za dużo i o dziwo do mniej wiecej 20KHz pokazuje w miarę ladne przebiegi, ale po wkroczeniu już około 50KHz zaczyna zniekształcać dosyć mocno. Załączam PDF z tym artykułem i Pozdrawiam forumowiczów.
  • Poziom 43  
    Witam,
    b2d napisał:
    Witam. Złożyłem generatorek z praktycznego elektronika 2/1992. Wszystko zadziałało, ale nie do końca. Do sedna, są przełączniki do zakresu jaki powinien być ustalony i mam tak ze przy zakresie 10KHz generator potrafi już wygenerować częstotliwość 100KHz, a po przełączeniu na maksymalny zakres potrafi już dojść do 500KHz. Jest to sporo za dużo i o dziwo do mniej wiecej 20KHz pokazuje w miarę ladne przebiegi, ale po wkroczeniu już około 50KHz zaczyna zniekształcać dosyć mocno. Załączam PDF z tym artykułem i Pozdrawiam forumowiczów.
    a opis w zamieszczonym tu pliku PDF przeczytałeś ze zrozumieniem?
    Dokonywałeś regulacji za pomocą reostatów R14 i R15?
    Kondensatory od C1 do C5 masz o wartości pojemności dokładnie jak tam podano, czy też "jak leci"?
    Diody Zenera D12 oraz D13 powinny mieć identyczne charakterystyki prądowo-napięciowe, a nie jakieś tam 'dwie z paczki'.
    Zaś potencjometr P1 powinie mieć rezystancję zbliżoną do podanego tam nominału i mieć charakterystykę zmian rezystancji od kąta obrotu liniową.

Pozdrawiam