Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

piec akumulacyjny - podłączenie

miza 18 Mar 2013 08:19 3717 8
    miza
    Level 11  
    Witam

Zastanawiam się nad kupnem piecy akumulacyjnych. Chciałbym kupić 2 szt po 4kv.
    Mam pytanie - jaką instalację musiałbym załorzyć (chodzi o przekrój żył),
    Czy do pieca akumulacyjnego wystarczy 3x2,5mm2? Piece na 230v. W umowie z ZE mam moc umowną 3kv. Piece oczywiście będą pracować w II taryfie, którą już mam.
    O ile musiałbym zwiększyć moc umowną z ZE???
    Myślę, że jest to najtańszy koszt ogrzania mieszkania... (podobnie węglowe - z tym, że nie trzeba palić w piecu...) mieszkanie ma wysokość przy oknach 2.30cm a w łazience 2.00cm (NISKIE MIESZKANKO, WIĘC...)

Proszę o rady...
    piec akumulacyjny - podłączenie
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    andrefff
    Level 36  
    3x2,5 mm2 wystarczy, moc umowną musisz podnieść do 11 kW. Ale wg mnie te dwa piecyki mieszkania nie nagrzeją. Ale może się ktoś inny wypowie. Koszt to ok. 140 PLN/kW.
    miza
    Level 11  
    WITAM
    Producent pieca akumulacyjnego w danych technicznych opisuję, że piece mają moc 1v-1cm2, tzn. 4000v - 40m2 ...
    andrefff
    Level 36  
    40 W/m kw to byś musiał mieć dom pasywny. To jest nierealne.
    miza
    Level 11  
    co to znaczy - pasywny???
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Elektrotermia w opisie swoich pieców akumulacyjnych (statyczne) podawała, że piec 4kW (największy) ogrzewa pomieszczenie 25-30m2; 3-kilowatowy ogrzewa 18-20m2, 2kilowatowy 12-14m2, 1-kilowatowy do ok. 8m2 (góra 9m2). Należało też przyjąć taki współczynnik, że przy jednej taryfie ogrzewa trochę więcej niż przy dwóch taryfach (mozę piec się dłużej rozgrzewa), ale różnice są niewielkie. W kazdym razie w przypadku pieca akumulacyjnego liczy się ponad 2-krotnie moc niż dla innego grzejnika elektrycznego (czyli tam, gdzie wystarczyłby do ogrzania np. konwektor o mocy 1,5kW, piec akumulacyjny musi mieć przynajmniej 3kW).
    William Bonawentura
    Level 32  
    Piec 4kW może posiadać albo grzałkę na 230V i wówczas potrzebny jest przewód min. 2,5mm2 albo na 400V (napięcie międzyfazowe) i wówczas wystarczy nawet 1,5mm2. Rozsądniej jednak będzie dać 2,5mm2.
    miza
    Level 11  
    może ktoś wie gdzie ściągnąć w necie schemat budowy takiej instalacji??? Chciałbym instalację pociągnąć przed remontem, tzn. przed załorzeniem waty szklanej z płytą g-k (nie chcę później niszczyć ścian...), myślę, że będzie dobra izolacja ścian, więc piec 4kv powinien wystarczyć (1 piec w pokoju dziennym a 2 piec w sypialni) -
    patrz zdjęcie wyżej...