Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vectra - Konflikt pomiędzy routerem, a modemem.

18 Mar 2013 16:57 5979 30
 • Poziom 8  
  Witam,

  Niedawno postanowiłem odświeżyć umowę z Vectrą wymieniając przy tym połączenie z 8mb do 40 ze względu na korzystniejszy układ finansowy. Otrzymałem od nich modem Cisco, który po podłączeniu bezpośrednio do komputera działa bez większych problemów. Sprawa komplikuję się dopiero wtedy, gdy chcę podłączyć router(D-Link Dir-615) dzięki któremu większa ilość urządzeń w domu ma dostęp do internetu. Równocześnie z podłączeniem routera lampka "LINK" na modemie zmienia kolor z zielonego na pomarańczowy i transfer z 40 spada do około 3mb/s, z kolei upload rośnie z 2,5 czasami nawet do 9mb/s, co jest chyba dosyć dziwne. Próbowałem zmieniać konfigurację routera, pożyczać i testować łącze na innych routerach lecz czego bym nie spróbował wciąż jest to samo. Pomocna obsługa Vectry niestety umywa ręce mówiąc, że jeżeli używam prywatnego routera to nie jest ich sprawa(dosyć ogólnie rzecz ujmując).
  Domyślam się, że będą wam potrzebne screeny z konfiguracją mojego routera i tym podobne, więc proszę pisać konkretnie co musicie wiedzieć. Nie będę robił spamu wrzucając całość :)
 • Poziom 33  
  1. zmień adresację na routerze na 192.168.2.XXX
  2. podłącz router do modemu i zrestartuj prądowo router
  3. podepnij kablem komputer do routera i wtedy przeprowadź test prędkości
  4. sprawdź pozostałe urządzenia czy pobierają adresację z dhcp
  Jeśłi to nie pomoże, to reset routera do ustawień fabrycznych i od nowa patrz punkt 1-szy i dalsze ;)
 • Poziom 8  
  Jakieś inne pomysły?
 • Poziom 8  
  Więc mógłbym prosić o jakieś konkretne porady przy zakupie routera? Wolałbym uniknąć takiej sytuacji jak z wszystkimi sprawdzonymi do tej pory :-)
 • Poziom 39  
  Prawdopodobnie źle skonfigurowałeś DLink-a.
  Prześlij screena z ustawień WAN i LAN
 • Poziom 39  
  1. Włacz netBIOS.
  2. Jeśli operator nie podał Ci DNSów to googlowskie też powinny być OK.
  3. Jaki masz IP gdy podłączasz się bezpośrednio kompem?
 • Poziom 8  
  1. zrobione
  3. IP mam to samo w obu przypadkach
 • Poziom 39  
  Porleone napisał:
  ...IP mam to samo w obu przypadkach
  więc jest jakiś konflikt...

  voitek1 napisał:
  ...Jaki masz IP gdy podłączasz się bezpośrednio kompem?

  Wrzuć screen z ustawień DLink-a:
  Vectra - Konflikt pomiędzy routerem, a modemem.
 • Poziom 8  
  Nie chciałem tego robić, ale chyba nie mam wyjścia. Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
 • Poziom 39  
  [quote="voitek1"]
  Porleone napisał:
  ...IP mam to samo w obu przypadkach
  więc jest jakiś konflikt...

  voitek1 napisał:
  ...Jaki masz IP gdy podłączasz się bezpośrednio kompem?
 • Poziom 43  
  Inny kolor lampki sugeruje, że połączenie zestawia się na 10Mbit.
  Router ma w maintenance->system check napisane z jakimi prędkościami zestawiają się linki. Wrzuć screen albo chociaż powiedz, czy wszystko jest 100Mbit Full Duplex.

  Kolejna sprawa, komputer podłączasz do routera po kablu?
  I ostatnia rzecz - masz wyłączony QoS na routerze? Advanced-QoS Engine.
 • Poziom 2  
  Witam
  Mam podobny problem. Przesiadam sie z łącza Netii na Vectrę. Też mam modem Cisco, z tym, że moj router to FritzBox 7390. Podłączone są do niego dwa komputery i telefon IP. Wszystko chodziło bez problemów do czasu, gdy był podpięty do modemu Netii. Po przełączeniu nie jestem w stanie ustalić adresu IP routera, tym samym nie mam do dostępu do jego ustawień. Najprawdopodobniej w ustawieniach modemu jest jakiś myk, który uniemożliwia dostęp do niego, nie wiem czyjego autorstwa, operatora czy producenta. W routerze mam możliwość zresetowania ustawień do fabrycznych komendą z podłączonego do niego telefonu, jednak w jaki sposób mam skonfigurować router, skoro w komputerze go nie "widzę"? Router jest sprawny, gdyż po podłączeniu do modemu Netii (jestem w trakcie zmiany usługodawcy) wszystko ożywa i mam dostęp do panelu konfiguracyjnego. Próbowałem zmusic router do odczytania adresów podpietych urządzeń wykasowując te pobrane gdy był podłączony do modemu Netii. Po podłączeniu do modemu Vectry żadne z urządzeń nie mogło połączyć się z internetem. Dopiero ponowne przełączenie na modem Netii sprawiło, że podpiete kompy i telefon znowu pojawiły się na liście urządzeń połącznych z routerem. Czy ktoś ma pomysł w jaki sposób rozwiązać ten problem?
 • Poziom 33  
  Jak podłączasz tego fritza do cisco?? Przez port WAN?? Zrobiłeś restart prądowy modemu po podłączeniu routera??
 • Poziom 2  
  Router jest podłączony na stale kablem WAN. Reset prądowy wykonywałem niejednokrotnie.
  Wcześniej udawało mi się ustalać adres routera, programikiem dedykowanym routerowi, umożliwiającym korzystanie z pendrive'a podpietego do USB routera. Teraz program nie wykrywa routera...
 • Poziom 33  
  Router powinien zaadresować inne urządzenia bez względu czy będzie dostęp do internetu czy nie. Podłącz komputer do friza i z konsoli zapodaj ipconfig. Pokaż co konsola zwróci w odpowiedzi.
 • Poziom 39  
  @Porleone, podaj screen-a z IPconfig, gdy jesteś podłączony bezpośrednio kompem do modemu (z pominięciem DLinka)

  @maneki neko - musiałeś coś zmienić, skoro łączyłeś się wcześniej z FritxBox. Spróbuj 192.168.0.1, 192.168.1.1, 10.0.0.1, 10.1.0.1, 10.1.1.1, 10.0.1.1
 • Poziom 33  
  @voitek1 - połączony bezpośrednio z modemem dostanie albo adres publiczny albo (jeśli modem pracuje w trybie router) 192.168.0.10 brama 192.168.0.1
 • Poziom 2  
  Vectra - Konflikt pomiędzy routerem, a modemem.

  @VooVoo niewiele chyba z tego wynika.
  @voitek1 żaden adres nie działa
 • Poziom 39  
  Niestety ten screen, który przesłałeś nie jest z bezpośredniego podłączenia do modemu :cry: Gdyby tak było, to nie miałbyś połączenia z netem:
  Porleone napisał:
  ...Otrzymałem od nich modem Cisco, który po podłączeniu bezpośrednio do komputera działa bez większych problemów...
  chyba, że coś nie tak zrozumiałem :?:
 • Poziom 8  
  Vectra - Konflikt pomiędzy routerem, a modemem.

  Bezpośrednio do modemu.
 • Poziom 39  
  Spróbuj po stronie WAN w DLink-u pobawić się zmianą przyznawania IP na dynamicznie/ststycznie...
 • Poziom 2  
  Panowie!
  Wygląda na to, że rozwiązałem problem. W ustawieniach routera zmieniłem
  Share existing Internet connection in the network (IP Client) na Establish own Internet connection (NAT router with PPPoE or IP). Mam dostęp do panelu konfiguracyjnego. Dziękuję za zaangażowanie w próby rozwiązania mojego problemu, który wynikał z niewiedzy i błędnego założenia, że jesli działało wcześniej, to powinno i teraz. Najwyraźniej inne ustawienia obowiązują przy DSL-u, inne przy modemie kablowym. Obyło się bez resetu na szczęście.
  Pozdrawiam wszystkich.
 • Poziom 2  
  Podepnę się bo problem brzmi podobnie do mojego, a mianowicie w związku z przedłużeniem umowy i zwiększeniu przepustowości internetu został mi wymieniony modem na modem z routerem(2w1) problem polega na tym iż router ten posiada masakryczne wi-fi ciągle zrywa połączenie, wolno chodzi itd. Jako że miałem wcześniej router Linksys'a WRT54GC V3 to próbowałem połączyć go z tym nowym routerem i tu zaczynają się problemy gdyż nie chce mi to w takiej konfiguracji pracować(dodam iż podłączam go z wyjścia LAN pierwszego routera do wejścia WAN drugiego routera).

  Czego próbowałem:
  - normalnego podłączenia z wcześniejszą konfiguracją(z wyjścia LAN do WAN) z włączonym DHCP
  - restart routera(tego linksysa) i podłączenia go to jak wyżej
  - znalazłem informację aby w drugim routerze wyłączyć DHCP i ustawić ręcznie adres IP z puli routera z tego co znalazłem informację o moim pierwszym routerze Thomson TCW750-4 to tylko to iż loguje się na niego z adresu 192.168.100.1 i hasło admin tak też zrobiłem aby zobaczyć w jaki sposób są przydzielane adresy IP poszczególnym urządzeniom no i się zdziwiłem bo w żadnej z zakładek nie ma takiej możliwości, domyślam się że dzieje się to jakoś automatycznie bez ingerencji użytkownika. Postanowiłem spróbować i skonfigurować to w analogiczny sposób do tego jaki znalazłem w internecie a więc wyłączyć DHCP i ustawić adres z puli adresów routera w tym przypadku szczerze nie miałem pojęcia gdyż nie miałem możliwości zobaczenia w jaki sposób jest to adresowane więc ustawiłem 192.168.100.2/192.168.100.10/192.168.100.20/192.168.100.30/192.168.100.101 oraz 192.168.1.2/192.168.1.10/192.168.1.20/192.168.1.30/192.168.1.101(tutaj zmieniłem adres drugiego routera na 192.168.2.1 żeby nie było jakichś konfliktów) ustawiłem maskę podsieci na 255.255.255.0/255.255.248.0 taką miałem wcześniej i taką też otrzymuję po wpisaniu polecenia ipconfig/all, bramę ustawiłem na adres IP pierwszego routera 192.168.100.1 oraz serwery DNS najpierw ustawiłem na te które są zwracane po wpisaniu polecenia ipconfig/all przy bezprzewodowym połączeniu z internetem korzystając z pierwszego routera następnie spróbowałem z wpisaniem w te pole adresu pierwszego routera 192.168.100.1.

  Wiem że moje działanie może nie mieć sensu i to co napisałem może być troszkę chaotyczne ale szukałem w google i to co znalazłem na razie nie okazało się przydatne gdyż nie działa albo ja nie umiejętnie korzystam ze znalezionych wcześniej informacji.
 • Poziom 33  
  Przywróć ustawienia domyślne tego linksysa i podłącz do thompsona (th - lan -> linksys wan) i zrestartuj prądowo modem (thompsona). Potem wbij się na linksysa i zobacz w zakładce status, czy pobrał adresację z modemu. Wcześniej wyloguj i najlepiej wyłącz inne urządzenia oraz wifki. Być może masz ograniczenie w ilości IP-ków i dlatego masz problem. Jeśli zadziała, zabezpiecz wifkę w linksysie i zacznij zestawiać połączenia do linksysa.
 • Poziom 2  
  Nie wiem jak Ci mam dziękować dobry człowieku. Cały dzień się męczyłem nawet miałem prawie gotowe rozwiązanie tylko nie pomyślałem żeby odłączyć od prądu ten pierwszy router. Wszystko już działa nie musiałem nic wpisywać ani kombinować wystarczyło zrobić tak jak napisałeś. Jeszcze raz dzięki.
 • Poziom 39  
  inczepciowy napisał:
  ...192.168.100.2/192.168.100.10/192.168.100.20/192.168.100.30/192.168.100.101 oraz 192.168.1.2/192.168.1.10/192.168.1.20/192.168.1.30/192.168.1.101(tutaj zmieniłem adres drugiego routera na 192.168.2.1 żeby nie było jakichś konfliktów) ustawiłem maskę podsieci na 255.255.255.0/255.255.248.0

  Używasz trzech zakresów IP. Pytanie gdzie i po co. W routingu nie możesz sobie ustawić coś z jednego i coś z drugiego.

  inczepciowy napisał:
  ...taką miałem wcześniej i taką też otrzymuję po wpisaniu polecenia ipconfig/all, bramę ustawiłem na adres IP pierwszego routera 192.168.100.1 oraz serwery DNS najpierw ustawiłem na te które są zwracane po wpisaniu polecenia ipconfig/all przy bezprzewodowym połączeniu z internetem korzystając z pierwszego routera następnie spróbowałem z wpisaniem w te pole adresu pierwszego routera 192.168.100.1...
  DNSy powinny być zewnętrzynym IP.

  1. Reset do ustawień fabrycznych drugiego routera.
  2. Podłączasz się do 1go i sprawdzasz ustwienia IP.
  3. W 2gim w WAN wpisujesz ustawienia z pkt.2 ale ustawiasz dynamiczny adres IP.
  4. Save.
  5. Reboot prądowy obydwu routerów.
  5. W 2gim 3ci DNS możesz wpisać od dostawcy (np. z pkt.2.).
  Vectra - Konflikt pomiędzy routerem, a modemem.
 • Poziom 33  
  inczepciowy napisał:
  Nie wiem jak Ci mam dziękować dobry człowieku. [...]
  Kliknij - pomógł :)