Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Harman Kardon PM 665 Vxi problem z tranzystorami

hadouken 21 Feb 2005 14:52 4134 5
    hadouken
    Level 11  
    Mam problem. Nabylem droga kupna na gieldzie wzmacniacz o nazwie podanej w tytule posta. Pogral on troche, po czym "padl byl" jeden kanal. Po otwarciu wyglada na to, ze spalila sie koncowka mocy. "Podejrzany" jest jeden z tranzystorow. Wyglada to bowiem tak, ze na kazdy kanal przypisany sa DWIE pary: NPN i komplementarny do niego PNP (ich symbole: 2SC 3281 i 2SA 1302). Natomiast spalil sie tranzystor 2SA 1302, do ktorego, jako komplementarny "przylaczony" zostal 2SC 5200 o nieco innych charakterystykach niz odpowiedni 2SC 3281. Wyglada to tak jakby komus juz kiedys padl jeden kanal i wymienil tranzystor na taki, jaki mial pod reka i po jakims czasie koncowka padla.

Niestety nigdzie nie moge znalezc tego brakujacego 2SC 3281 i pomyslalem, zeby wymienic po prostu wszystkie (na 2SC5200 i komplementarny 2SA 1943). Myslicie, ze podziala?

Kolejnym problemem jest to, ze, jako "fachowiec wysokiej klasy", zabierajac sie do rozmontowywania koncowki, urwalem takie "cos" z dwiema nozkami podobne wygladem do diody. Mysle ze to moze byl jakis czujnik temperatury ale pewnosci nie mam i boje sie tego dalej dotykac ;-). Generalnie moja prosba to najlepiej schemat (wzmacniacza albo samej koncowki), a jezeli nikt nie dysponuje to jakas rada, moze ktos mial juz kiedys podobne problemy.

Z gory dzieki za pomoc.
    hadouken
    Level 11  
    Heh, tyle ze ja urwalem oba :-P. I tu jest wlasnie problem. Za namiary na katalog big THX. zaraz go sprawdze :-D
    hadouken
    Level 11  
    Oki, wiec sprawa wyglada tak. Moj ojciec dal to pracownikom (ma firme elektroniczna) i mowia, ze to najprawdopodobniej byla dioda, ale niestety juz sie tego pozbyli :-|. A wygladalo to jak na zalaczonym obrazku (teraz siedzi tam wlasnie dioda). Obok jest tranzystor.
    adammc

Level 26  
    to czujnik temperatury termistorowy jak sadze ..... jest do realizacji jednej z funkcji protect lub do wlaczania wentylatora ......... bo do stabilizacji pradu spoczynkowego powinien na radiatorze byc maly tranzystorek czy dioda wpieta w obwod koncowki sprawdz po sciezkach czy ten zepsuty element pracuje z koncowka aale raczej nie i bedzie go mozna jakos zastapic.....zajmij sie na razie kupnem tranzystorow

Dodano po 13 [minuty]:

a jeszcze jedno jak urwales je od tej blaszki z otworkiem tylko a cala masa ktora to jest zalane nie pokazuje pekniec do srodka to moze to nadal byc dobry element jak jaki termistor wepnij do omomierza po czym wez w palce i patrz czy zmienia sie rezystancja