Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czuć zapachy od sąsiadów - wadliwa wentylacja?

Vaclav79 27 Apr 2013 22:06 68373 36
lampy.pl
    Vaclav79
    Level 8  
    Szanowni Forumowicze,

Chciałbym się Was poradzić z następującym problemem:
    Od niedawna mam mieszkanie na parterze (wielka płyta, 3 kondygnacje, ciąg wentylacyjny w kuchni i wc + komin piecyka gazowego) i niestety z kratki wentylacyjnej w kuchni notorycznie dobiegają mnie zapachy gotowanych potraw (głównie od sąsiadki z 1-go pietra :) ) oraz zapach papierosów (sąsiad z 2-go piętra). O ile zapachy dań byłbym w stanie wytrzymać, o tyle dym tytoniowy jest dla mnie nieakceptowalny.

Mam do Was pytanie, czy i jak można sprawdzić wentylację? Wydaje mi się, że lokale (tylko 3) teoretycznie powinny być podpięte do oddzielnych przewodów kominowych.
    Czy to jest "normalne", że czuję zapachy od sąsiadów, czyli de facto otrzymuję ich powietrze?? Kominiarze jak byli na corocznej kontroli, nie stwierdzili problemów z wentylacją. A zakładam, ze powietrze jest wwiewane, ponieważ nie widzę innej możliwości abym czuł zapach papierosów od sąsiada mieszkającego 2 kondygnacje wyżej (!).

I ostatnie, czy można jakoś zapobiec "wwiewaniu" zapachów (powietrze) sąsiadów do mojego mieszkania?
    Czy gdybym miał cały czas otwarte okno, to wentylacja by wreszcie "wyciągała" a nie "wwiewała"?
    Czy kominiarze mogliby zamontować na moją prośbę coś w rodzaju zaworów zwrotnych?
    Czy może gdzieś przewód kominowy być nieszczelny - jak to spr./uszczelnić (są w prefabrykowanych ciagach betonowych)?
  • lampy.pl
    kwantor
    Level 38  
    Masz za szczelne okna.
    Nie wiem, czy masz to prawidłowo, w blokach które znam, każde pomieszczenie ma indywidualny kanał wentylacyjny i nie jest dzielony z żadnym sąsiadem.
    Zatem wydaje się to nieprawidłowe, nawet na chłopski rozum i logikę, bez sięgania do przepisów i norm.
    Większy ciag np po włączeniu piecyka w łazience, będzie ci wciągał zapachy z dolnej kndygnacji.
    Jeszcze żeby to była woda kolońska..
    leszek-56
    Level 19  
    Według przepisów kanał wentylacyjny może być podłączony co druga kondygnację natomiast
    kominowy co trzecią .Nie jest tak że każdy ma swój komin .
    Przyczyn może być kilka np sąsiedzi zamontowali wentylacje mechaniczną (która jest niedozwolona)i powietrze idzie po najmniejszej linii oporu .Następna to to że macie za szczelne okna i nie ma przepływu ,oraz może się zdarzać że przy wietrze z pewnych kierunków po prostu wwiewa tobie powietrze z zewnątrz dodając zapachy sąsiadów .
    Najprostszym sposobem jest kontrolować co jakiś czas przy pomocy zapałki przystawionej do kratki wentylacyjnej czy jest "ciąg". A szczególnie w chwili nasilenia się zapachów .I to by była podstawa do ewentualnych skarg do administracji .To że kominiarze sprawdzili to oznacza że w tym dni i w tej godzinie było dobrze.
    Ale zwracam ci jeszcze uwagę że nie jest to tylko sprawa niemiłych zapachów ale i twojego bezpieczeństwa bo z tego co piszesz macie piece gazowe .
    Vaclav79
    Level 8  
    Okna są plastikowe (już zastałem je), więc faktycznie mogą być za szczelne. Czy uważacie, że wycięcie uszczelki z górnej krawędzi okien we wszystkich pomieszczeniach mogłoby pomóc?

Co do testu z płomieniem ognia, to sprawdzę, gdy tylko znowu uraczą mnie zapachy dymu tytoniowego :/
  • lampy.pl
    kwantor
    Level 38  
    Okna powinny mieć funkcje mikro, ( 1 faza domknięcia) nie ma potrzeby wycinać uszczelkę.
    leszek-56
    Level 19  
    [quote="Vacl

Co do testu z płomieniem ognia, to sprawdzę, gdy tylko znowu uraczą mnie zapachy dymu tytoniowego :/[/quote]
    Rozumiem i solidaryzuję się z tobą ;) ,płomień sprawdź przy otwartym i zamkniętym oknie . Uszczelki raczej nie wycinaj bo w naszym klimacie od czasu do czasu zima następuje . Ale gdyby to był problem to w okna można wstawić nawiewniki otwierane ręcznie bądź automatycznie .
    Vaclav79
    Level 8  
    Panowie,

Zrobiłem próbę świeczką.
    Zacznijmy od końca:
    - wc (połączone z łazienką, w łazience piec gaz.). Płomień w zasadzie się nie wychylał. Po otwarciu okna lepiej.

W kuchni mam zalepioną kratkę w związku z tym, że remontowiec dostrzegł że strasznie się od niej kurzy (a jednocześnie piec gazowy jest wyłączony). W sumie to by potwierdzało ciąg wsteczny. Płomień b. delikatnie wychylał się ku kratce.

Odkryłem jednak, że za przewodem wentylacyjnym, w tzw. "pionie" jest jakieś stare kolanko (pewnie tam właściciele podłączali okap kucheny; teraz zaślepione). No i jest ono wpięte do wentylacji, ale dookoła są dziury - tam płomień b. chętnie się wychyla.

Co uważacie na ten temat? Czy ta wentylacja nie pracuje za słabo?

Jeśli chodzi o uszczelki w oknach to jestem gotów je wyciąć - moje okna nie mają rozszczelnienia, a uszczelki można łatwo zdemontować/zamontować, więc na zimę nie ma problemu z ponownym włożeniem wyciętego odcinka. Pytanie tylko:
    - w których pomieszczeniach należy wyciąć uszczelki? Wszystkich?
    - jak wiele uszczelki wyciąć?

Czy mimo tego zawezwać kominiarza/zgłosić problem z ciągiem do ADM?
    kwantor
    Level 38  
    Cudowanie, wytnij gdzie chcesz.
    Wpłynie to na drogę świeżego powietrza, chcesz wszędzie, to wszędzie, im więcej okien poświęcisz temu zabiegowi tym mniejsze fragmenty uszczelek możesz wyciąć.
    Skuteczność sprawdzisz sobie świeczką, bo masz, lub paseczkami delikatnej bibuły.
    leszek-56
    Level 19  
    Są normy które mówią ile razy w jakich pomieszczeniach musi wymienić się powietrze w ciągu godziny najwięcej w łazience(wc) kuchni najmniej w pokojach .Jeżeli tego nie będzie to kominiarz nic ci nie zrobi każe po prosto zapewnić dopływ świeżego powietrza .Jedno pytanie gdzie masz zainstalowany piec gazowy ,jeśli w łazience to jaki tam jest dopływ powietrza -kratki w drzwiach ? .A z drugiej strony jestem ciekaw jak ten kominiarz dokonał przeglądu jeśli masz taką zamknięta "puszkę".Co do tej zaklejonej kratki to znowu pytanie jak kominiarz przyjął ,bo jeśli się kurzy to znaczy że nie ma ciągu .
    Vaclav79
    Level 8  
    Ok., zatem wytnę kawałki uszczelkę w każdym z pomieszczeń.

leszek56 wrote:
    Są normy które mówią ile razy w jakich pomieszczeniach musi wymienić się powietrze w ciągu godziny najwięcej w łazience(wc) kuchni najmniej w pokojach .Jeżeli tego nie będzie to kominiarz nic ci nie zrobi każe po prosto zapewnić dopływ świeżego powietrza

Tu mam pytanie - jak to nic nie zrobi? Przecież wentylacja nie może być wadliwa - powinny być dokładnie sprawdzony kanały (zatory?), może któryś z (dwóch) sąsiadów zrobił sobie małą przeróbkę, a może po prostu coś zostało skopane i np. powinny być inne końcówki na dachu aby zapewnić lepszy ciąg? Przecież takie kontrole nie mają sensu, jeśli kominiarz "nic nie zrobi".

leszek56 wrote:
    Jedno pytanie gdzie masz zainstalowany piec gazowy ,jeśli w łazience to jaki tam jest dopływ powietrza -kratki w drzwiach ?

W łazience. Oczywiście drzwi mają kratki, ale b. duża kratka jest między łazinką a wc - bo tylko w wc jest kanał wentylacyjny.

leszek56 wrote:
    Co do tej zaklejonej kratki to znowu pytanie jak kominiarz przyjął ,bo jeśli się kurzy to znaczy że nie ma ciągu

Kurzy się, kurzy. Lodówka stoi pod kratką i jest jest cała "przyprószona" jakimś kurzem, pyłem, piachem.

Podsumowując - uszczelki do wycięcia. I zgłosić niesprawną wentylację w ADM i drążyć ich dopóki nie będzie prawidłowo? Wymagać od kominiarza jakiegoś protokołu z wynikami pomiarów, etc. aby mieć czarno na biały sprawność wentylacji? Ma obowiązek takowy wydać?
    leszek-56
    Level 19  
    Zgłoś niesprawną wentylację do ADM możesz dodać coś o bólach głowy kiedy chodzi piecyk gazowy to powinno ich pośpieszyć . Niech kominiarz powie ci czarno na białym co masz zrobić aby mieć dobrą wentylację .A może ze swojej strony będą musieli dostawić no kominy t.z. termowenty . Niech sprawdza czy sąsiedzi nie założyli wentylatorków na wentylacji .Ty się nie musisz na tym znać chcesz mieć wentylację i maja ci zapewnić . I nie chodzi tu o niemiły smród papierosów ale o bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny bo z piecykiem gazowym nie ma żartów
    Chris_W

Level 38  
    Vaclav79 wrote:

leszek56 wrote:
    Jedno pytanie gdzie masz zainstalowany piec gazowy ,jeśli w łazience to jaki tam jest dopływ powietrza -kratki w drzwiach ?

W łazience. Oczywiście drzwi mają kratki, ale b. duża kratka jest między łazinką a wc - bo tylko w wc jest kanał wentylacyjny.

No to zrób jeszcze jeden test. Załącz kocioł i pozamykaj okna - wtedy oceń jak powietrze nawiewa kratkami.
    Vaclav79
    Level 8  
    Panowie, mam jeszcze dwa pytania:

1) czym (tj. jaki materiałem: pianką, specjalną zaprawą, klejem?) "uszczelnić" dziury w ścianie kanału wentylacyjnego, w miejscu łączenia się zaślepionego "kolanka" z kanałem (lity beton, prefabrykat)? Sprawa wygląda w ten sposób, że stamtąd wciąga/dmucha sporo powietrza zamiast do/z kratki. A nie widzę potrzeby wentylowania pionu technicznego...

2) czytam o nawiewnikach instalowanych do okien. Pytanie jest takie, czy są one w stanie zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń, czy lepiej pójść w rozwiązanie bardziej dosadne, tj. usuwanie uszczelek? Ew. mix, czyli uszczelka do pożegnania w kuchni, a w reszcie pomieszczeń (bez kratek wentyl., bo wc jest "ślepe") owe nawiewniki (dla zachowania "ciszy")? Czy higroskopowe są ok?
    leszek-56
    Level 19  
    [quote="Vaclav79"]Panowie, mam jeszcze dwa pytania:

1) czym (tj. jaki materiałem: pianką, specjalną zaprawą, klejem?) "uszczelnić" dziury w ścianie kanału wentylacyjnego, w miejscu łączenia się zaślepionego "kolanka" z kanałem (lity beton, prefabrykat)? Sprawa wygląda w ten sposób, że z tamtąd wciąga/dmucha sporo powietrza zamiast do/z kratki. A nie widzę potrzeby wentylowania pionu technicznego...
    Chcesz walczyć ze skutkami a nie z przyczynami ,zrozum że jeśli stamtąd dmucha to jest coś źle zaklejanie to tylko półśrodek .Oczywiście kanał powinien być szczelny ale to nie rozwiąże sprawy .Sprawna wentylacja w przypadku mieszkań z gazem to BEZPIECZEŃSTWO !!! .
    Vaclav79
    Level 8  
    Ale ja to rozumiem ;)

Dlatego wzywam kominiarza i w najbliższych dniach wycinam uszczelki. Ale otwierając "temat - wentylacja" chcę go też w pełni domknąć - dlatego chcę uszczelnić łączenie kolanko/przewód w prefabrykacie betonowym.
    Bo przy wentylacji (niezależnie czy sprawna, czy też nie) po co ma mi wyciągać powietrze z "pionu" skoro ma ciągnąć z kuchni?

Zatem ponawiam pytanie - czym/jak uszczelnić metalowe kolanko z betonowym prefabrykatem "kominowym"?
    Chris_W

Level 38  
    Uszczelnij pianką montażową. Nadal nie wiadomo skąd się bierze powietrze dla kotła - czy przypadkiem nie z Twoich kratek, które powinny wyciągać powietrze, a służą jako nawiew.
    Mariusz105
    Level 14  
    W ciągu kilku dni temat rozrósł się błyskawicznie i trudno wyłapać wszystkie poruszone kwestie.

1
    Uważam, że jedyną przyczyną łapania zapachów od sąsiadów wyżej jest odwrotny ciąg - zamiast wywiewać to nawiewa. I tak może być do połowy wysokości budynku. Samo w sobie nie jest to szkodliwe - na kanałach wentylacyjnych.
    ((A na spalinowych - nie wystąpi - temperatura spalin i prawidłowo wymurowany komin muszą dawać właściwy ciąg.))

Zjawisko zależy od temperatury na zewnątrz - wiosną i jesienią będzie słabsze.
    Zimą, gdy słabo ogrzewasz, w górnej części budynku wywiewa, a powietrze uzupełniane jest w dolnej - "zjawisko ciągu kominowego"
    Jak z tym walczyć - odrębna kwestia, może dać łapać powietrze oknami? I mocno ogrzewać (łazienkę).
    Na kominie na Twoim kanale zamontować wywietrzak dachowy? / wentylator dachowy?
    Nie widzę dobrych i tanich / pewnych rozwiązań, można różne próbować.

2 To że czujesz zapachy od sąsiadów, to są dwie możliwości
    a) kanały wentylacyjne (między sobą) są nieszczelne - no to bieda, problem jest jak je doszczelnić? Można kombinować wsuwając kominem z góry wkłady kominowe z blachy stalowej lub z rur PCW - zostawiłbym tą przyjemność na później, gdy zawiedzie punkt b)

b) kanały wentylacyjne są szczelne - zapachy łapane są na wylotach kominowych od sąsiadów i wsysane do Twojego kanału.
    - Skuteczne może być umieszczenie rury PCV (dobrze umocowanej, by wiatr nie zerwał), tak by zwiększyć odległość między oknami wylotów na kominie / drogę wywiewanego powietrza od sąsiadów i zasysanego do Twojego kanału.
    Jednak koniec przedłużenia Twojego kanału nie może znaleźć się blisko wywiewki kanalizacyjnej.
    Można Twój kanał zostawić bez zmian, a wydłużyć kanały sąsiadom. - Zależy to od i szczegółowych warunków - jak tam jest w Twoim pionie komin zakończony.

Na przestrzeni lat zmieniały się przepisy. Obecnie każda kratka wentylacyjna ma swój kanał i komin = wyprowadzenie ponad dach.
    Kiedyś do jednego kanału można było łączyć kratki z co drugiej kondygnacji. - I ten system też pracuje prawidłowo, gdy nie ma ciągu wstecznego.

PS1
    Nie znalazłem informacji, jak to jest w Twoim przypadku, nie sądzę, by trzy kolejne mieszkania były włączone do jednego kanału.
    Sposób włączenia kanałów najlepiej sprawdzić z właściwym pracownikiem administracji - jeżeli włączone są trzy kolejne do jednego kanału - no to wielka awantura, albo lepiej papierologia o dobudowanie kolejnego kanału wentylacyjnego
    (Można dodać kanał sąsiadowi wyżej.)

A jak jest w projekcie?

PS2
    Jest tu wiele różnych elementów, jeżeli w administracji nie ma właściwego pracownika, co by usunął te niedogodności - trzeba szukać pomocy u kominiarzy lub innych w temacie tym mądrych ludzi.
    Vaclav79
    Level 8  
    Od kilku dni nie czuję nieprzyjemnych zapachów. Mimo to, próba świeczkowa niezmienna: w kuchni słabo ciągnie, ale ciągnie, w WC martwica (przy zamkniętych oknach). Jako że czyściłem piec gazowy, pozwoliłem sobie delikatnie zdjąć ten elastyczny aluminiowy przewód spalinowy. W środku aż furgocze - tak ciągnie. Po włożeniu świeczki i dłoni do kanału, aż hałasuje :)

Dodam, że jeszcze wycinki uszczelek nie było, ponieważ nie ma tam standardowego użycia pieca (jak jest odpalany, to jest nakaz otwierania okien w 2 pomieszczeniach), finiszują prace remontowe.

@Mariusz105
    :

Budynek jest z wielkiej płyty (szczecińska?), 3 kondygnacyjny. Jeśli dobrze pamiętam, to po skuciu tynków, na ekranach wentylacyjnych, obok mojej kratki wentylacyjnej, pojawiły się zarysowania zaślepionych 2 innych kratek. To by świadczyło, że pion wentylacyjny ma 3 kanały - więc mając 3 mieszkania w pionie, każde powinno być podłączone samodzielnie (ale jak jest - nie wiem).

Najbliższy plan, to wycinka uszczelek, próba świeczkowa i zawezwanie ADM. Zastanawiam się tylko, czy wszczynać alarm w ADM przed czy po wycince uszczelek. Dziwi mnie, że w kuchni kanał "jakoś" ciągnie (choć to stamtąd śmierdziało papierosami!), a w wc jest martwica - powinno przecież podobnie zasysać powietrze...?

Pytanie, mam jeszcze, czy kanał wentylacyjny schodzi poniżej mojej kratki wentylacyjnej i jest "otwarty" w piwnicy? Bo chodzi mi po głowie, że ew. jakiś mózg jarał w piwnicy do "mojego" kanału wentylacyjnego (no ale.. wtedy chyba to też powinno wywiać na dach, a nie do mojego lokalu...?)

PS. Czy gdyby sie okazało, ze kanały są nieszczelne i należy do mojego włożyć rury "uszczelniające", to:
    - czy impreza jest na mój koszt?
    - czy równa się to z demolką w mieszkaniu (po remoncie...)? Czy może procedura jest bezinwazyjna?
    FOSGEN1
    Level 27  
    Się można wtrącić? Mz wycinanie uszczelek jest bez sensu, gdyż to proces nieodwracalny. Ja sobie niedawno kupiłem nawiewniki okienne. Generalnie jestem zadowolony. Mam już na dwóch oknach, zostało jeszcze zamontowanie na dwóch pozostałych. W pewnym markecie kupiłem za śmieszne pieniądze. Jakość może nie powala, ale działają dobrze i w razie potrzeby można je zamykać.
    klimatfor
    Level 1  
    Wszędzie unoszące się zapachy do zmora mieszkańców małych osiedli blokowych, gdzie, sąsiedztwo bliskie, w porach obiadowych. Niezbędna okaże się wentylacja mieszkania.Wentylatory nadają się do zrównoważenia temperatury wewnątrz budynku mogą również pomóc w usuwaniu wilgoci i innych drobinek węgla. Aby wymienić zanieczyszczone powietrze, które krąży w strukturze z świeżego powietrza z zewnątrz, wentylator powietrza jest najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku.

//usunięto reklamę. Mod Chris_W
    3.1.10 kryptoreklama
    lopp
    Level 20  
    klimatfor wrote:
    Aby wymienić zanieczyszczone powietrze, które krąży w strukturze z świeżego powietrza z zewnątrz

A cóż to za określenie?
    kwantor
    Level 38  
    To wypociny sprzedającego wentylatory- adres już usunięty.
    Eryk1000
    Level 17  
    Mam podobny problem z zapachami,najbardziej to odczuwa się jesienią i zimą. Ewidentnie widać że powietrze cofie się w kuchni w łazience jest OK. Przez ta cofkę czuję zapachy od sąsiadów, blok nie jest taki stary ma 7-8lat. Kominiarz zawsze stwierdza że jest OK, śmigiełko się obraca więc jest git, tylko ono kreci się w złą stronę :D Co sądzicie aby zamontować kratkę z zaworem zwrotnym da to coś?? Nie będzie to jakimś zagrożeniem ??
    berez
    Level 10  
    Witam,

też męczą mnie zapachy od sąsiadów.

Dzisiaj natknąłem się na coś takiego:

http://www.ergoeden.pl/o-kratce/8-kratka-wentylacyjna-autoaktywna-5904730691.html

(jeśli moderator uzna to za reklamę to proszę o usunięcie linka).

Quote:
    Otwory kratki są zbudowane w sposób stożkowy. Oznacza to, że powierzchnia wejściowa otworu jest większa niż wyjściowa. Dzięki temu uzyskujemy wewnętrzny ciąg już w kratce, która odprowadzi zużyte powietrze do szybu w ilości zgodnej z polską normą budowlaną.

Czy faktycznie taka konstrukcja otworów może coś pomóc? Mam mieszane uczucia, tym bardziej że cena kratki jest IMHO zawyżona.
    Eryk1000
    Level 17  
    Taka kratka raczej nie zapobiegnie tzw. cofce, jak powietrze ciśnie z wentylacji do środka to takie cuda nic nie dadzą. Nic nie blokuje napływającego powietrza z komina wentylacyjnego. Taka kratka to chyba jedynie ograniczy prędkość przepływu powietrza.
    m626
    Level 16  
    Albo solidnie grzejemy i wietrzymy, albo wąchamy kapuśniak sąsiada i walczymy z grzybem. Wybór jak zwykle należy do wyborcy.
    Jeśli wiartaczek kominiarskiego urządzenia pomiarowego przełożony do kratki wentylacyjnej zaczyna się kręcić dopiero po kilku/kilkunastu sekundach od momentu szerokiego otwarcia okna, to świadczy o złej wentylacji, a nie o niesprawności układu wentylacyjnego.
    Eryk1000
    Level 17  
    To ja się pytam co to za wentylacja w której są cofki?? I po jaką cholerę robi się okna o Uw ≤ 0,9 W/(m2·K), a g ≥ 45% jak ma się wietrzyć? Coś chyba nie halo.
    leszek-56
    Level 19  
    Eryk1000 wrote:
    To ja się pytam co to za wentylacja w której są cofki?? I po jaką cholerę robi się okna o Uw ≤ 0,9 W/(m2·K), a g ≥ 45% jak ma się wietrzyć? Coś chyba nie halo.

A co ma przenikalność cieplna do wentylacji , to są dwie odrębne sprawy .

Dodano po 17 [minuty]:

Eryk1000 wrote:

A co ma przenikalność cieplna do wentylacji , to są dwie odrębne sprawy . Jak według ciebie eliminować z powietrza wilgoć powstałą w domu i jak uzupełniać tlen .
    Eryk1000
    Level 17  
    Akurat temat jest odnośnie cofki a nie eliminacji wilgoci z powietrza. Co do uzupełniania tego świeżego powietrza to 3 razy na dzień po 5minut mogę otworzyć wszystkie okna przewiać mieszkanie. Ale co z tego jak dalej jest owa cofka? A okna po to się kupuje szczelne i dobrze wyizolowane aby móc zachować energię cieplną w mieszkaniu, chyba o to w tym wszystkim chodzi?
    Chris_W

Level 38  
    Eryk1000 wrote:
    Akurat temat jest odnośnie cofki a nie eliminacji wilgoci z powietrza. Co do uzupełniania tego świeżego powietrza to 3 razy na dzień po 5minut mogę otworzyć wszystkie okna przewiać mieszkanie. Ale co z tego jak dalej jest owa cofka? A okna po to się kupuje szczelne i dobrze wyizolowane aby móc zachować energię cieplną w mieszkaniu, chyba o to w tym wszystkim chodzi?

Dlatego nowoczesne okna się kłócą z kratkami wentylacynymi (grawitacyjnymi) - najlepiej ich nie łączyć, ale jak wiemy z życia, często trzeba iśc na kompromisy.

A ta kratka ze stożkami - możliwe że zadziała na kanałach zbiorczych, gdzie płynące z dołu powietrze, wspomaga ciąg na niej. Nie sądzę aby coś zmieniała w kanale indywidualnym.