Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co można zrobić z tym transformatorem

14 Maj 2013 19:12 2466 5
  • Poziom 37  
    Witam.
    Wpadła mi dzisiaj w ręce stara wieża taka z mniej więcej z lat 95 lekki wypas bo ze zmieniarką CD. Szkoda by było gdyby nie rozkręcić i co nieco zabrać jedną z ciekawszych rzeczy to trafo i tu albo pójdzie na złom odzysk metali :D lub i tu się okazało sprawne może coś się z niego ulepi lub komuś da.
    Trafo ma na wyjściach 2x 14.8V ( lub 29.5V ) 2x 16.6 ( lub 33.2V ) i jedno wyjście 3.4V nie wiem po co takie niskie napięcie.
    Chciał bym je wykorzystać do czegoś tak jak będą wakacje, będę się nudził bym coś niecoś polutował. Elektronik jestem mizerny z zestawami daje sobie radę więc pomyślałem może by jakiś zasilacz sobie zmajstrować nieduży prosty byle stabilny i już by było zajęcie jakie.
    Macie jakieś propozycje zestawów do samodzielnego montażu? bo jest mnóstwo tego i nie wiem co i jak wybrać.
    To sprawca całego zamieszania może ma ktoś wiedzę jaka jest jego wydajność prądowa? Co można zrobić z tym transformatorem bo po oznaczeniu nic nie mogę znaleźć.
    Pozdrawiam i czekam na propozycje takie sprawdzone.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 31  
    Przede wszystkim trzeba określić jego moc aby się dowiedzieć ile prądu można pobierać. Na forum są posty odnośnie obliczania mocy transformatora.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 37  
    Obejrzałem płytkę zasilacza i są tam bezpieczniki tylko teraz nie wiem które do których wyjść :shii: :D za szybko rozlutowałem układ. Jedne bezpieczniki mają wartość 2A dwie sztuki i dwie sztuki po 5A a na te 3.4V 1A.
  • Poziom 21  
    Takie trafo co ma pare wtórnych a lichą obciążalność to mało się do czegoś nadaje ale zbuduj se jakiś prosty zestaw audio do komputera o mocy max 10W w 2.1 i przynajmniej trafo się do czegoś nada zasilacza to nie buduj chyba że chcesz się pomęczyć i będzie ci potrzebny.
  • Poziom 37  
    O to mnie kolega pocieszył :D no szkoda liczyłem na coś prostego z dwoma zasilaczami jeden prosty tak na 1A i drugi z 3A ( jednego trafa ) tak wnioskując po bezpiecznikach dali 2A to max więc coś w granicy 1A spokojnie można wyciągnąć ale to prawie nie przydatne chyba że do zasilania budzika :D z tym drugim uzwojeniem zabezpieczonym 5A to myślę że skromne 3A można uzyskać coś tam można sobie zasilić amatorsko.
    Wyczytałem w necie prosty wzór na określenie mocy transformatora poprzez obliczenie przekroju kolumny rdzenia że przekrój do kwadratu i mamy przybliżoną moc transformatora czy to poprawne czy pic na wodę ?
    Jedno z uzwojeń a raczej para ( wiązka 3 przewodów ) zasilało dwa układy hybrydowe na oddzielnych płytkach.
    Nie zajmuję się elektronika czasem coś pogmeram amatorsko a ze mam go to bym chciał se go wykorzystać. Mam tez większy z wieży technicsa wymiarowo to i cięższy ale nie mogę określić jego parametrów szukając tez nic nie znalazłem w necie temat tabu czy coś.
  • Poziom 37  
    A gdybym tak zrobił inaczej.
    Mam jeszcze jedno trafo większe troszkę z tym komfortem że tam mam zaciski do których jest dolutowane uzwojenie.
    Mam tam po 2x12V i 2x30V gdybym te uzwojenia 2x30V rozdzielił bo jest wspólny zacisk ( do niego po 30V ) i połączył je równolegle. Różnica napięcia między uzwojeniami to 30.08V i 30.12V to 0.04V niech będzie w zaokrągleniu 0.1V nie powinno być większego problemu z prądem wyrównawczym. Nie chodzi mi o bezpośrednie połączenie uzwojeń tylko poprzez mostki prostownicze tak jak tu w poście nr.8 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic846564.html i bym kupił ten AVT1220 i pozbył się w nim mostka prostowniczego bon już mam wyprostowane napięcie było by coś z tego? Wybrałem go ze względu na możliwość zasilenia go napięciem 30V. Niecałe 50zł majątkiem nie jest.
    Szału prądowego nie potrzebuję bo tylko tak amatorsko coś czasem zasilić potrzeba.
    Pomyślałem też by napięcie z uzwojenia 2x12.4V wykorzystać do zasilenia woltomierza AVT2270 co prawda potrzeba 5V więc zbuduje prosty stabilizator i tyle.
    Starczy jeszcze na mały wentylatorek bo mam uzwojenie 4.4V to by coś na 3V się znalazło lub 5V
    Można zastosować jeszcze jeden AVT2270 jako amperomierz choć wiem czy przydatny był by :D
    Macie jakieś inne alternatywy. Chodzi o proste wykorzystanie tego co jest i zrobienie zasilacza małym kosztem bez wielkiego szału.