Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wykrywająy brak impulsu.

18 Maj 2013 22:43 3285 16
  • Poziom 15  
    Potrzebuję wykonać układ który będzie sygnalizował brak impulsu, tzn. na obracającym się wałku (ok. 300 obr/min) zamontowałem magnes nieruchomo kontaktron, układ działa ale na zasadzie wałek się kręci i lampka mruga ale chciałbym wykonać układ który wykryje brak impulsu i załączy alarm (coś na zasadzie "sterownika" w instalacji LPG w aucie silnik pracuje sterownik dostaje impulsy z cewki i zawór gazu otwarty, przestaje dostawać impulsy zamyka dopływ gazu w ciągu 2-3 sekund).

Proszę o jakiś układ.
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Rozwiązań tego problemu jest dużo, kwestia tylko skomplikowania układu.
    Np. PLC timer resetowany przez zbocze z wejścia tego impulsu. Brak impulsu to odliczenie czasu do końca i uruchomienie alarmu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najprościej przekaźnik czasowy, który załącza się po określonym czasie od podania impulsu. A jeśli będziesz cały czas podawać impulsy, które będą zliczanie czasu resetować, to układ się nie załączy. Zadziała po zaniku podawania impulsów.
  • Poziom 20  
    SadekMB napisał:
    Potrzebuję wykonać układ który będzie sygnalizował brak impulsu, tzn. na obracającym się wałku (ok. 300 obr/min) zamontowałem magnes nieruchomo kontaktron, układ działa ale na zasadzie wałek się kręci i lampka mruga ale chciałbym wykonać układ który wykryje brak impulsu i załączy alarm (coś na zasadzie "sterownika" w instalacji LPG w aucie silnik pracuje sterownik dostaje impulsy z cewki i zawór gazu otwarty, przestaje dostawać impulsy zamyka dopływ gazu w ciągu 2-3 sekund).

Proszę o jakiś układ.

Jeśli szukasz gotowca to nie to forum. Natomiast jeśli szukasz porady to możesz jak już kolega wspomniał przekaźnik czasowy, lecz jeśli chodzi o rozwiązanie zupełnie tanie to poszukać coś związanego z elektroniką np. mikrokontroler każdy nawet Atiny zawiera w sobie jeden timer skonfigurować go w trybie odmierzania czasu odpowiedni prescaler żeby liczył czas około 1s pojawia się impuls z czujnika odmierzyć potrzebną zwłokę czasową i od niej wystawiać wyjście sygnalizujące brak impulsów. Rozwiązanie za góra 30zł. Jeśli chodzi o rozwiązanie z przekaźnikiem czasowym należy podać impuls na przekaźnik ustawić zwłokę i po tej zwłoce sygnalizację rozwiązanie za od >50zł w zależności jak autorowi uda się tanio kupić taki przekaźnik.
  • PCBway
  • Poziom 14  
    Jest proste rozwiązanie. Wystarczy zbudować układ opóźnionego załączenia przekaźnika na darlingtonie, kondensatorze, rezystorze i przekaźniku ze stykami przełączalnymi. Równolegle do kondensatora dajemy kontaktron, alarm podpinamy pod styk normalnie otwarty i do masy. Nie zapomnijmy dać diody prostowniczej w kierunku zaporowym równolegle do cewki przekaźnika. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Zbudowałem układ monostabilny na NE555 i nie zdał egzaminu gdyż na wyjściu sygnału pojawiał się chwilowy impuls (może to zmodernizować układ to : http://www.elektronika.ne555.bitmar.net/projekty/timer_ne555.htm) .

Jak zachowa się układ z darlingtonem w momencie gdy wałek zatrzyma się w momencie gdy kontaktron będzie zwarty ?

Napięcie zasilające DC 24V lub poniżej.
  • Poziom 14  
    Fakt. Nie wziąłem pod uwagę tej możliwości.

Jest szansa ! Wystarczy dać 2 kontaktrony odsunięte od siebie o 180 stopni, 1 magnes na wale, bramkę nand, 2 kondensatory, 3 rezystory, darlington npn i przekaźnik. Kondensatory będą podtrzymywać napięcie na obu wejściach bramki gdy wał będzie się obracać i kolejno zamykać kontaktrony. Wtedy na wyjściu bramki będzie 0V. Więc tranzystor nie będzie przewodził i przekaźnik będzie otwarty. Magnes nie będzie wstanie zewrzeć obu kontaktronów, więc przy zatrzymaniu wału
    będzie możliwe załączenie tylko 1 albo żadnego :) Wtedy na wejściu bramki będzie 0-1, 1-0 albo 0-0 i na wyjściu będzie 1 tym samym załączając przekaźnik. Mam nadzieję, że zrozumiale napisałem.
  • Poziom 19  
    SadekMB napisał:
    Jak zachowa się układ z darlingtonem w momencie gdy wałek zatrzyma się w momencie gdy kontaktron będzie zwarty ?

Dlatego układ musi działać na zboczę rosnące bądź malejące.
  • Poziom 14  
    Przepraszam za jakość. Rysowałem na szybko.
  • Poziom 20  
    SadekMB napisał:
    Zbudowałem układ monostabilny na NE555 i nie zdał egzaminu gdyż na wyjściu sygnału pojawiał się chwilowy impuls (może to zmodernizować układ to : http://www.elektronika.ne555.bitmar.net/projekty/timer_ne555.htm) .

Napięcie zasilające DC 24V lub poniżej.

Skoro widać że, autor jest chętny do współpracy to może wysilę szare komórki w dzień. Myślę że, jak kolega ma chęci to proponuję proste rozwiązanie bierzemy kosteczkę o nazwie LM393N z dwoma komparatorami w jednej kości jeden komparator konfigurujemy w układzie <MIN a drugi konfigurujemy w konfiguracji >MIN w ten sposób będzie sygnalizował obroty i brak obrotów wałka i postój zadzialany. Należy pamiętać że, kostka jest w układzie OC(potrzebuje podciągnięcia do VCC na wyjściu). Teraz kwestia realizacji samego układu potrzebujemy tak:
    1x LM393N(dual lub quad jak chce się mieć wszystko w jednej kości sygnalizację obrotów, braku obrotów i postoju na czujniku)
    2x potencjometr powiedzmy 5kΩ(do ustawienia progów najlepiej precyzyjny bo zwykłym może być ciężko ustawić ale możliwe)
    1x zasilanie 0...30VDC
    2x rezystor podciągający wartość np 1-10kΩ
    2x rezystor histerezy brak obrotów i postój w zależności od wymaganej zwłoki w zakresie 100kΩ-1MΩ
    2x rezystor ochronny wejście komparatora trzeba dostosować do prądu z czujnika zgodnie ze wzorem R=V/I
    2x dioda sygnalizacyjna "brak obrotów" i "postój na czujniku"
    2x tranzystor NPN lub PNP np BC337
    2x dioda LED
    2x rezystor dla diody LED w zależności od diody licząc ze wzoru R= VCC- VCC(przewodzenia diody)/prąd diody

ewentualne części:
    1x dzielnik napięcia jeśli by się okazało że czujnik daję większe napięcie jak zasilanie choć po wstępnych oględzinach datasheeta powinien przyjmować napięcie 0-30VDC(ewentualna weryfikacja)
    2x dioda prostownicza np 1N4007
    2x rezystor max 5kΩ gdyby nie chciało się wyjście wyłączyć(LM393)

Zasada działania:
    Podłączamy zasilanie czujnika i naszej płytki z komparatorem. Następnie podłączamy wyjście z czujnika obrotów przez ewentualny dzielnik napięcia na wejście + jednego komparatora i na wejście - drugiego komparatora przez rezystor ochronny. Potem prowadzimy zasilanie i masę na PR i ustawiamy pożądane napięcie przełączania w funkcji (>MIN stałe np 20V drugą PR <MIN ustawiamy np 19V) i owe wyjścia podłączamy na wejście - jednego komparatora(nr 1) i na + drugiego komparatora(nr 2). Gdy mamy już tak zbudowany układ łączymy przez odpowiednio dobrane rezystory wyjście 1 komparatora do wejścia + tego komparatora, a drugie wyjście komparatora nr 2 łączymy z wejściem + tego komparatora(histereza dla braku obrotów i dla postoju). A wyjście nr 1 przez rezystor do VCC(wzór prąd dla tranzystor/wyjście czujnika). Wyjście nr 2 też przez rezystor do VCC(wzór prąd dla tranzystor/wyjścia czujnika). W przypadku gdyby tranzystor wyjściowy(LM393) nie chciałby się zamknąć stosujemy diody w kierunku zaporowym do bazy i rezystory do masy. Do wyjścia tranzystora podłączamy zasilanie i diodę świecąca i dobieramy histerezę dla <MIN "brak obrotów" i dla >MIN "postój ".
    W takim układzie gdy nie będzie obrotów po określonym czasie zapali się dioda że, obrotów niema, a gdy nie będzie obrotów i akurat czujnik zatrzyma się w pozycji zadziałany po określonym czasie zapali się dioda "postój".
  • Poziom 15  
    Jako czujnik jest zastosowany kontaktron więc sygnał jest 0-1, wykaz elementów nie straszny jest więc jak to tylko połączyć do kupy z sobą (na testowej później na wytrawionej).
  • Poziom 20  
    SadekMB napisał:
    Jako czujnik jest zastosowany kontaktron więc sygnał jest 0-1, wykaz elementów nie straszny jest więc jak to tylko połączyć do kupy z sobą (na testowej później na wytrawionej).

Np. tak:

Z powodzeniem możesz wywalić wszystkie bezpieczniki (chyba że, chcesz zostawić).
    Jedyną zmianę jaką musisz zrobić to dobrać sobie R11 i R12 one odpowiadają za histerezę włączenia wyjścia komparatorów, oraz doprowadzić zasilanie do R1 i R2 (u mnie było 12V i wszystkie elementy są na 12VDC). U mnie Vout to będzie twoje wyjście z kontaktrona(to napięcie które puścisz przez te styki). U mnie Nastawa_grzanie to będzie twoje <MIN , a Nastawa_chłodzenie to będzie twoje >MIN. Układ sprawdzony działający kiedyś zamówiłem w fabryce 3 sztuki i wszystkie działają do dziś w roli termostatu, tobie radził bym wszystkie 3 funkcje przenieść na jedną płytkę PCB i zamiast zacisków wentylator wstawić diodę led(z rezystorem) zamiast 12V_out też i dołożyć jeszcze jedną która będzie mrugać tak jak masz teraz na tym swoim układzie czyli zamiast duala lepiej kup od razu quada. Tą funkcję którą masz teraz (mruganie dobierzesz tak jak >MIN lecz z mniejszym rezystorem). No i rzecz jasna dorobić zasilacz 12VDC no chyba że masz już takowy zasilacz w zasięgu ręki.
  • Poziom 15  
    Bezpieczniki usunę ograniczę się do jednego zabezpieczającego cały układ, pod Vout będą dostarczane impulsy 0-1 a potencjometrami ustawię barierę w jakich ma nie załączać alarmu (tzn.300-500 obr/min bez alarmu jeżeli impulsy wykraczają poza tą granicę to będzie alarm) ?

Jeżeli układ będzie działał na przedział obrotów to układ wykracza poza moje oczekiwania ale to na plus.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    SadekMB napisał:
    Bezpieczniki usunę ograniczę się do jednego zabezpieczającego cały układ, pod Vout będą dostarczane impulsy 0-1 a potencjometrami ustawię barierę w jakich ma nie załączać alarmu (tzn.300-500 obr/min bez alarmu jeżeli impulsy wykraczają poza tą granicę to będzie alarm) ?

Jeżeli układ będzie działał na przedział obrotów to układ wykracza poza moje oczekiwania ale to na plus.

Jak dobrze podobierasz sobie histerezy to będzie działał na 100% możesz wstawić sobie nawet potencjometry(1MΩ) zamiast tych dwóch rezystorów 300k wtedy precyzyjnie sobie dobierzesz ile ci tam wyjdzie i taki wstawić jako końcowy już na druku. Jutro zapewne będzie testowanie hehe :)
  • Poziom 15  
    Jutro na pewno nie bo nie mam 393 i potencjometru 1M, ale w przyszłym tygodniu zapewne tak.
  • Poziom 15  
    Układ zbudowany i działa zgodnie z założeniami, wymagał małej modyfikacji w której kolega "pawel_konin" pomógł.

Układ na razie na płytce testowej ale jest już projekt do wykonania płytki lutowanej.
  • Poziom 15  
    Układ działa już dwa sezony poprawnie.