Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reset komputera. Czy to możliwe, że myszka to powoduje?

eXscythe 02 Mar 2005 08:46 2975 10
  • #1 02 Mar 2005 08:46
    eXscythe
    Poziom 2  

Witam mądre głowy :]

Od jakiegoś już czasu borykam się z dość upierdliwym problemem. Otóż w różnych odstępach czasu i z różnymi częstotliwościami resetuje mi się komputer. Procek się nie przegrzewa, nie jest to wina softu - to wiem na pewno. Nie jestem pewien, ale zaczął się prawdopodobnie wieszać odkąd podłączyłem do niego mysz optyczną logitecha. Pomyślałem, że to przez złą myszkę (wiesza się zarówno pod PS/2 jak i USB) więc kupiłem jakiegos taniego optycznego a4techa i podłączyłem w nadziei, że coś się zmieni. Niestety dzieje się to samo. Zauważyłem, że najczęściej dzieje się to gdy odchodzę od komputera i wracam i jej dotykam, co skłoniło mnie do wysunięcia daleko idącego wniosku ;) , że może między mną a myszką przeskakują ładunki elektryczne i to resetuje kompa. Niestety moja teoria legła w gruzach gdy podszedłem do komputera i przez przypadek podrzuciłem kolanem wysuwany blat pod klawiaturą i myszką i myszka lekko podskoczyła co zakończyło się ... resetem komputera. I teraz nie wiem o co chodzi... może Wy coś poradzicie?

Dzięki z góry za każdą sugestię!

0 10
  • #2 02 Mar 2005 09:08
    anddd
    Poziom 23  

Masz uziemieniony komputer?

0
  • #3 02 Mar 2005 09:15
    eXscythe
    Poziom 2  

komputer jest podłączony do akara, który jest podłączony do gniazdka z bolcem, więc podejrzewam, że jest uziemiony.
    jak sprawdzić, czy gniazdko jest uziemione?
    czy można jakoś dodatkowo uziemić komputer?

0
  • #4 02 Mar 2005 09:15
    Oineh
    Poziom 20  

Czy jak odejdziesz i na przykład już Ci sie wyłączy monitor czy komp przejdzie w stan czówania. Na jednym kompie miałem podobny problem okazało się że jak komp przechodaził w stan czówania to go sterownik od myszki (miałem A4) zawieszał. Może masz jakiś programik który zainstalowałeś ze sterownikierm do myszki i nawet po wymianie sterownik został bo win nie widzi różnicy. Albo spróbuj odinstalować myszkę w panelu sterowania. Zresetuj kompa i potem wykryje ci myszke i może będzie dobrze albo znajdź najnowsze sterowniki do swojego modelu myszy

0
  • #5 02 Mar 2005 11:29
    Kassiel
    Poziom 19  

Może to głupie putanie ale jaki masz zasilacz i ile on ma lat. Optyk jeśli jest nieużywany wchodzi w standby. Jeśli nim poryszysz zaczyna pobierać więcej prądu czego zasilacz może nie wytrzymać. Najlepiej jakbyś podał całą konfigurację sprzętu.

0
  • #6 02 Mar 2005 14:56
    eXscythe
    Poziom 2  

Oineh napisał:
    Czy jak odejdziesz i na przykład już Ci się wyłączy monitor czy komp przejdzie w stan czówania. Na jednym kompie miałem podobny problem okazało się że jak komp przechodaził w stan czówania to go sterownik od myszki (miałem A4) zawieszał. Może masz jakiś programik który zainstalowałeś ze sterownikierm do myszki i nawet po wymianie sterownik został bo win nie widzi różnicy. Albo spróbuj odinstalować myszkę w panelu sterowania. Zresetuj kompa i potem wykryje ci myszke i może będzie dobrze albo znajdź najnowsze sterowniki do swojego modelu myszy

na początku faktycznie sterowników od poprzedniej myszki nie odinstalowałem i się resetował, ale poźniej to zauważyłem i w tym momencie mam już dobre. niestety nic to nie daje. problem ten powtarza się niezależnie od tego czy monitor się wygasa czy nie. mam ustawiony stanby monitora na 5min.

Kassiel napisał:
    Może to głupie putanie ale jaki masz zasilacz i ile on ma lat. Optyk jeśli jest nieużywany wchodzi w standby. Jeśli nim poryszysz zaczyna pobierać więcej prądu czego zasilacz może nie wytrzymać. Najlepiej jakbyś podał całą konfigurację sprzętu.

Zasilacz trochę ma już za sobą.

Podaję konfigurację sprzętu:

Obudowa: ATX
    Zasilacz: KME PX-230W ATX
    Płyta główna ze zintegrowanym prockiem: ECS K7SEM
    2x256MB Ramu PC133
    Seagate 40MB
    Seagate Barracuda 7200obr. 120MB
    CD: CTX-54S
    DVD-Rec: Teac DV-W50D
    Stacja dyskietek: jakaś tam :)
    Karta dźwiękowa SB 128PCI
    Karta grafiki: PixelView GeForce 4MX 440
    Myszki: (zamiennie) Logitech Mouseman Optical dual sensor i A4tech op-620
    klawiatura: a4tech KB-8
    Tablet graficzny: O'penXXL
    Hub USB: Gembird
    Adapter USB-IRDA: IRXpress

Monitor: Samsung SyncMaster 757MB
    Głośniki: Samsung z własnym zasilaczem.

WinXP Pro z sp1

Kassiel napisał:
    (...) Jeśli nim poryszysz zaczyna pobierać więcej prądu czego zasilacz może nie wytrzymać. (...)

A taka nagrywarka jak zaczyna nagrywać płytę nie pobiera więcej prądu? A karta grafiki jak się ją wykorzystuje na maxa (np w grach)?
    Być może się mylę, ale wtedy też powinien się komp resetować, a tego nie robi.

0
  • #7 02 Mar 2005 15:11
    Budda
    Poziom 11  

Proponowałbym podmienić zasilacz bo jednak troche sprzętu jest. Nie zaszkodziłoby tez sprawdzić pamięć.

Dodano po 2 [minuty]:

Proponowałbym podmienić zasilacz bo jednak masz trochę sprzętu ;) Nie zaszkodziłoby sprawdzić pamięć i elektrolity przy procku czy nie są wybrzuszone,jeśli tak to do wymiany.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 02 Mar 2005 17:01
    arnie
    Poziom 17  

Rozkręć klawiaturę i zobacz czy jakieś kabeli sie nie zwierają przy udeżeniach... to samo z myszką....

Zasilacz troszke słaby jak na tyle sprzętu wiec odłącz wszystko co nie potrzebne do startnięcia kompa. Zostaw mysz i klawiaturę i sprawdź wtedy:)

0
  • #9 02 Mar 2005 17:19
    kedzior
    Poziom 14  

Z tego co napisałeś to masz sporo urządzeń USB i stosujesz HUB. spróbuj podłączyć myszkę bezpośrednio a poza tym sprawdź czy nie przekraczasz dopuszczalnych wartości poboru prądu przez USB. Poza tym powszechnie wiadomo że platforma na ECS to nie jest definicja stabilności, dlatego sprawdź, tak jak kolega wyżej radzi, kondensatory na płycie głównej i pobaw się z różnymi sterownikami. Nie zaszkodzi też sprawdzić AdAware czy ma jakichś robaków. Poyłączaj sobie wszelakie opcje oszczędzania energii zarówno w opcjach Windowsa jak i w biosie!!! No i ten zasilacz wydaje mi się trochę zbyt słaby, więc sprawdź napięcia na poszczególnych gałęziach, czy nie spadają poniżej dopuszczalnych wartości.

0
  • #10 02 Mar 2005 17:24
    halif
    Poziom 26  

Miałem podobny problem. Jak się włożyło pen-drive to następował reset. Chyba, że wczysniej wyrównało się potencjały :) poprzez dotknięcie obudowy i pena. Wtedy, ok! Winą było uziemienie kompa. Mimo, że w gniazdku był bolec to w rzeczywistości był tam tylko mostek, a nie faktyczne uziemienie. Może też jest kłopot z potencjałami, ale to powinno mieć miejsce tylko w przypadku podłączania... Moze w Twoim przypadku to kwestia uziemienia?

0
  • #11 02 Mar 2005 19:15
    eXscythe
    Poziom 2  

Właśnie zauważyłem, że jak ruszam myszką, to czasami słychać ciche cyknięcia w głośnikach.

0