logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Amica AWCO10D PCT6010B412 - Ciemno na wyświetlaczu i na reszcie modułu

pawel12 05 Cze 2013 12:56 3846 16
REKLAMA
  • #1 12384346
    pawel12
    Poziom 19  
    Posty: 516
    Pomógł: 21
    Ocena: 207
    Witam ,niech ktoś potwierdzi ,czy trup? Na szybko tylko sprawdziłem -wychodzi 230V z wyłącznika sieciowego na zasilacz . Wszystko- przynajmniej na oko ładniutkie , bez żadnych przepaleń .
  • REKLAMA
  • #2 12384503
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11875
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2642
    Masz napięcie za przetwornicą na elektrolitach?
    Jak nie to zmierz na nich oporność (przy wyjętym / odłączonym module).
  • #3 12386204
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 12386709
    agdrtv
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 7
    Ocena: 59
    MARCIN.SLASK napisał:
    Masz napięcie za przetwornicą na elektrolitach?
    Jak nie to zmierz na nich oporność (przy wyjętym / odłączonym module).


    Bez sensu, chyba prędzej pojemność ale to też na niewiele się przyda, pozdrawiam

    Dodano po 7 [minuty]:

    Zacznij od sprawdzenia czy na tym dużym elku od 10 do 25 mikro/400vdc po piewotnej jest ok 300vdc i daj znać
  • REKLAMA
  • #5 12386937
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11875
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2642
    skryn napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Masz napięcie za przetwornicą na elektrolitach?
    Jak nie to zmierz na nich oporność (przy wyjętym / odłączonym module).

    W totolotka trza wygrać... :)
    Moduł do wymiany.

    agdrtv napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Masz napięcie za przetwornicą na elektrolitach?
    Jak nie to zmierz na nich oporność (przy wyjętym / odłączonym module).


    Bez sensu, chyba prędzej pojemność ale to też na niewiele się przyda, pozdrawiam

    Dodano po 7 [minuty]:

    Zacznij od sprawdzenia czy na tym dużym elku od 10 do 25 mikro/400vdc po piewotnej jest ok 300vdc i daj znać


    Wiadomo, że na 99% do wymiany, ale niech pytający da trochę inwencji i cokolwiek zrobi. Przeważnie (ale nie zawsze) µP robi mniejsze czy większe zwarcie, co jest do wychwycenia omomierze (dlatego kazałem zmierzyć omomierzem. Po co mi tam pomiar pojemności).
    Dla mnie ma taki pomiar w takim przypadku modułu sens. Robię te dwa podstawowe pomiary i już wiele wiem.
    Totolotek jest dla tych co mają szczęście i kasę.
  • REKLAMA
  • #6 12386992
    agdrtv
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 7
    Ocena: 59
    Witam, kolego Marcin jeśli już tak bardzo upierasz się przy diagnozie tylko samego procka to już chyba lepiej zmierzyć czy jest na nim 5v - to chyba bardziej miarodajny pomiar, odnośnie pomiaru rezystancji to nawet diodę mierzy się na specjalnym zakresie, bo na zakresie pomiaru rezystancji napięcie jest niższe od napięcia przewodzenia złącza pn, a jak zapewne wiesz procek robiony jest w technologii TTL
  • #7 12387040
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11875
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2642
    agdrtv napisał:
    Witam, kolego Marcin jeśli już tak bardzo upierasz się przy diagnozie tylko samego procka to już chyba lepiej zmierzyć czy jest na nim 5v - to chyba bardziej miarodajny pomiar, odnośnie pomiaru rezystancji to nawet diodę mierzy się na specjalnym zakresie, bo na zakresie pomiaru rezystancji napięcie jest niższe od napięcia przewodzenia złącza pn, a jak zapewne wiesz procek robiony jest w technologii TTL


    Przecież kazałem najpierw zmierzyć napięcie, a jak go nie będzie to oporność. Żeby nie szukać która noga i jak ją namierzyć, dlatego podałem, że pomiar robić na elektrolitach na wyjściu przetwornicy. U mnie najczęściej pokazuje góra 100Ω jak procek, sterownik wyświetlacza padnięty.
  • #8 12387143
    agdrtv
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 7
    Ocena: 59
    A jak jest padnięty eeprom to też nie opłaca się robić przecież on jest zasilany z tej samej gałęzi co procek
  • #9 12387159
    pawel12
    Poziom 19  
    Posty: 516
    Pomógł: 21
    Ocena: 207
    Dzięki. Jutro przy chwili czasu pomierzę i dam znać co wyszło.
  • REKLAMA
  • #10 12387167
    agdrtv
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 7
    Ocena: 59
    Wystarczy że masz uwaloną diodę po wtórnej dającą -5v na procka i masz ten sam objaw co zwarty procek
  • #11 12389988
    agdrtv
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 7
    Ocena: 59
    skryn napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Masz napięcie za przetwornicą na elektrolitach?
    Jak nie to zmierz na nich oporność (przy wyjętym / odłączonym module).

    W totolotka trza wygrać... :)
    Moduł do wymiany.


    Kolega skryn najchętniej to by od razu moduł wymieniał, pewnie tak najłatwiej, wstawić nowy moduł, poprzekładać kabelki, nie trzeba ani za dużej wiedzy ani pomyślunku a klient niech buli
  • Pomocny post
    #12 12390372
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11875
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2642
    agdrtv napisał:
    skryn napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Masz napięcie za przetwornicą na elektrolitach?
    Jak nie to zmierz na nich oporność (przy wyjętym / odłączonym module).

    W totolotka trza wygrać... :)
    Moduł do wymiany.


    Kolega skryn najchętniej to by od razu moduł wymieniał, pewnie tak najłatwiej, wstawić nowy moduł, poprzekładać kabelki, nie trzeba ani za dużej wiedzy ani pomyślunku a klient niech buli


    Skryn ma wiele racji, bo takie wyjście w ponad 90% jest jedyne. Ale jak już pisałem wcześniej zakładający temat, ma obowiązek coś dać od siebie, bo wtedy i precyzyjniejszą odpowiedź się da, a i pytający czegoś może się nauczyć.

    Nie tak daleko szukać. Dzisiaj pralka Amica PB. Cisza i ciemno. Widać, że triak jednej cewki elektrozaworu wywalony i brak innych uszkodzeń (np. drabinek rezystorowych), a pomiar napięcia daje wynik 0V i pomiar oporności z wynikiem 5.3Ω. Po wykonaniu ostatecznego testu, stwierdzono uszkodzenie µP - moduł i elektrozawór do wymiany.
  • #13 12403908
    pawel12
    Poziom 19  
    Posty: 516
    Pomógł: 21
    Ocena: 207
    To co udało mi się pomierzyć.
    Napięcie na dużym elektrolicie-ok.315V
    Napięcia na trzech elektrolitach 220uF/25V -0V
    Dioda D2 1N4007-Sprawna
    Rezystor 47ohm -sprawny
    Mierzyłem napięcie zasilania procesora na pinach 21 i 22 -zasilania brak, o ile to poprawne piny. Procesor MC9S08AW60.
    Nie mam na podmianę LNK. A czy ugiąłby się któryś z kolegów i naprowadził ,gdzie podpiąć za przetwornicą 12V, bo porównywałem z datashift i w końcu jakoś mi się wszystko rozjechało (nie jestem zbyt głęboko w elektronice).
  • #14 12404897
    agdrtv
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 7
    Ocena: 59
    Kolego daj fotkę modułu z obu stron, to powalczymy
  • #15 12406919
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 13443093
    robertulus
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam,
    Sąsiadowi padł ten moduł, podobno stwierdził fachowiec/elektronik, że to procesor padł. Kupiliśmy nowy moduł, po podłączeniu nadal ciemno. Podobno grzałka mogła uszkodzić moduł, ale pomiary grzałki brak przebicia a opór około 26R.
    Czy kolega znalazł przyczynę uszkodzenia swojego modułu. A może ktoś inny potrafiłby zasugerować, gdzie szukać przyczyny, że u sąsiada nowy moduł też nie działa. Napięcie zasilające do modułu dochodzi, za przetwornicą na obu modułach (stary i nowy) jest napięcie. Na modułach niestety nie widać uszkodzeń mechanicznych, wypaleń, zimnych lutów.
  • #17 13443211
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z modułem Amica AWCO10D, który nie wyświetla obrazu. Po wstępnych pomiarach stwierdzono, że napięcie 230V dochodzi do zasilacza, ale brak jest napięcia na elektrolitach. Uczestnicy dyskusji sugerują różne metody diagnostyczne, w tym pomiar napięcia na elektrolitach oraz rezystancji, a także sprawdzenie zasilania procesora MC9S08AW60. Wskazują na możliwość uszkodzenia modułu, w tym procesora lub diod, oraz sugerują, że wymiana modułu może być konieczna. Pojawiają się również wątpliwości co do jakości nowego modułu, który również nie działa po wymianie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA