Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fondital Antea - Czy to dobry piec do mieszkania 70m2

Bodkowy 25 Cze 2013 22:57 9612 13
  • #1 25 Cze 2013 22:57
    Bodkowy
    Poziom 11  

Witam serdecznie,
    wymieniam piec SAUNIER DUVAL THEMA 23E ...chyba zawór trójdrożny walnięty (przy nastawieniu na lato grzeje c.w i c.o)...no ale nie o tym mowa.
    Instalator poleca mi aby zamontować piec dwufunkcyjny Antea CTFS 24 AF ( z zamkniętą komorą spalania) lub Fondital Antea Condensing KC 24 (podobno mniej zużywa gazu). Instalator miejscowy i ma uprawnienia do serwisowania tych piecyków.
    Piec ma być zamontowany w miejsce istniejącego ( w łazience o pow. ok 3,5 m2, do łazienki doprowadzone są dwa przewody wentylacyjne). Wysokość komina ok 12m. Mieszkanie ok 70 m2, 4 grzejniki.
    Wiem, że przy obu wariantach wyboru będzie trzeba przerobić zasilanie wodne (DUVAL ma odwrotnie) . Instalator proponuje mi takie oto ceny :
    1) CTFS 24 za 2500 zł + montaż ok 500-600 zł.
    2) ANTEA CONDENSING KC24 za 4700 zł + montaż do 1000 zł.
    Różnice pomiędzy modelami znam. Pytanie: Czy te piecyki w ogóle są ok? i czy ceny również są rozsądne?
    Dzięki za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 26 Cze 2013 00:30
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Bodkowy napisał:
    Witam serdecznie,
    wymieniam piec SAUNIER DUVAL THEMA 23E ...chyba zawór trójdrożny walnięty (przy nastawieniu na lato grzeje c.w i c.o)...no ale nie o tym mowa
    1) CTFS 24 za 2500 zł + montaż ok 500-600 zł.
    2) ANTEA CONDENSING KC24 za 4700 zł + montaż do 1000 zł.
    Pytanie: Czy te piecyki w ogóle są ok?

Tak sobie myślę, że zamienił stryjek... Marki są, jak dla mnie, dość egzotyczne i może się za jakiś czas okazać, że producent zrezygnował i jesteś skazany na jeden serwis.
    Tak na marginesie, byłem ostatnio u znajomych znajomych, którzy mają żeliwniaka gazowego niezłej marki. Ludzie z kasą. Jak stwierdzili, kocioł znakomity, od lat pracuje bez awarii. Co roku Pan Jasio robi przegląd, wymienia jakieś części ale tanio. Bierze tylko jakieś 800-1200zł. To już kilka dni, a ja żuchwy z podłogi nie mogę unieść D
    Jeśli chodzi o kondensata, to ustal czy nie będzie konieczna wymiana przewodów spalinowych. Poszukaj zaworu 3d. Jeśli kocioł niezbyt stary to wymiana lub naprawa może być opłacalna.

• Pomocny post
    #3 26 Cze 2013 07:50
    W0jtek92
    Poziom 35  

Piotr ma rację. Tak byłó kiedyś z marką kotłów Tifell. Serwis był, części multum i to bardzo tanie one były. Ale nagle klops i Tifell nie istnieje. Czeny części poszły o 100% w górę:| gruppo imar już ich nie robi, no chyba że na zamówienie.... Ja bym w te markę nie szedł bo nie wiadomo ile na rynku się utrzyma..

• #4 26 Cze 2013 10:08
    Bodkowy
    Poziom 11  

Dzięki za podpowiedzi. Instalator wspominał również o Buderusie GB044. Jak on wygląda na tle innych marek?

• #5 26 Cze 2013 17:44
    W0jtek92
    Poziom 35  

No buderus to już lepiej brzmi niż ten który wcześniej opisałeś.

• #6 26 Cze 2013 23:05
    Bodkowy
    Poziom 11  

Jutro przychodzi do mnie inny instalator i zobaczę co mi zaproponuje. Nie wiem czy to istotne ale czy nie powinni zobaczyć również jakie grzejniki są zainstalowane? ten pierwszy gość ich nawet nie widział.
    A co do samego komina..obecnie zainstalowany piec ma otwartą komorę spalania i wyjście do komina ma fi ok. 120 mm. Instalator proponuje mi piec kondensacyjny lub z zamkniętą komorą spalania gdzie wyjście do komina ma 60 mm i powietrze do spalania ma być pobierane z pomieszczenia. Co wtedy z kominem? nie trzeba dodatkowego wkładu?(podobno piece z zamkniętą komorą potrzebują osobnej rury w kominie)

• #7 26 Cze 2013 23:38
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Bodkowy napisał:
    Jutro przychodzi do mnie inny instalator i zobaczę co mi zaproponuje. Nie wiem czy to istotne ale czy nie powinni zobaczyć również jakie grzejniki są zainstalowane? ten pierwszy gość ich nawet nie widział.

Grzejniki są mniej istotne. Ważniejsze zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Przy mieszkaniu 70 mkw kocioł kondensacyjny według niektórych opinii się nie opłaca i zalecają zwykły kocioł o zamkniętej komorze spalania. Moim zdaniem kondensacyjny jest lepszy i w dłuższym okresie bardziej się sprawdzi.

Bodkowy napisał:
    A co do samego komina..obecnie zainstalowany piec ma otwartą komorę spalania i wyjście do komina ma fi ok. 120 mm. Instalator proponuje mi piec kondensacyjny lub z zamkniętą komorą spalania gdzie wyjście do komina ma 60 mm i powietrze do spalania ma być pobierane z pomieszczenia. Co wtedy z kominem? nie trzeba dodatkowego wkładu?(podobno piece z zamkniętą komorą potrzebują osobnej rury w kominie)
    Obawiam się, że się nie zna :( Większość kotłów wymaga przy 12m kominie wkładu 80mm, a pobieranie powietrza z pomieszczenia to nieporozumienie. Po to, między innymi, bierze się kocioł z zamkniętą komorą aby uniknąć wychładzania pomieszczenia przez napływające powietrze. Zgodnie z przepisami musiałbyś zrobić niezamykany otwór o powierzchni 220cmkw doprowadzający powietrze spoza budynku. Przeczytaj ten wątek szczególnie #75 pisałem o wkładach kominowych: Link

• #8 27 Cze 2013 19:00
    Bodkowy
    Poziom 11  

Witam po wizycie drugiego instalatora.
    Generalnie to z racji tego, że jest serwisantem Viesmanna poleca Viesmann'a VITOPEND 100 z zamkniętą komorą spalania ale również spokojnie może polecić tańsze rozwiązanie w postaci TERMET MiniElegance Turbo GCO-DP-21-03.
    Co do komina to musi być druga rura wpuszczona w istniejący komin.

Jestem bardziej nastawiony na TERMET- tylko dlatego, że polski producent (blisko fabryka i serwis, ogólnie dostępne części). A co Wy Szanowni Koledzy na to?

PS. A tak na marginesie to jaką moc powinien mieć kocioł do takiego mieszkania. Budynek ma 12 lat ocieplony styrpianem 10 cm, wysoki parter, pod mieszkaniem garaż nieogrzewany) okna wymienione na jedne z najcieplejszych na rynku (6 komorowe, 3 szyby U=0,5), zimą również dogrzewam mieszkanie kominkiem- nie codziennie ale ok 3 razy w tygodniu

• #9 28 Cze 2013 01:44
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Ponawiamy propozycję: skontaktuj się z fabryką i zapytaj, czy kocioł będzie pracował z taką długością komina, musisz podać też liczbę kolan.

• #10 29 Cze 2013 00:11
    Bodkowy
    Poziom 11  

Komin okazuje się, że ma 10 m..przesadziłem o 2 m:) Piec z taką długością komina będzie pracował. A co do ilości kolan...to będzie chyba tylko jedno...od pieca do komina w ścianę, później ponoć idzie już prosto ponad dach. Jutro przychodzi gość z autoryzowanego serwisu i przedstawiciela TERMET i zobaczymy co powie. Jestem zdecydowany co do pieca, zobaczy jakie są warunki montażowe i jeśli wszystko ok to montujemy TERMET MINIMAX ELEGANCE TURBO. Co prawda wolałbym Termet Condens Crystal ( o 900 zł droższy od Minimaxa) ale to teściu finansuje i on obawia się, że kondensacyjny po pierwsze nie zwróci się za szybko, i że kondens jest bardziej skomplikowanym piecem co może doprowadzić do większych kosztów usuwania jego ewentualnych awarii.

• #11 29 Cze 2013 02:07
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Bodkowy napisał:
    Komin okazuje się, że ma 10 m..przesadziłem o 2 m:) Piec z taką długością komina będzie pracował. A co do ilości kolan...to będzie chyba tylko jedno...od pieca do komina w ścianę, później ponoć idzie już prosto ponad dach.

To już są dwa. Sprawdź bo firmy to różnie liczą.

Bodkowy napisał:
    Jutro przychodzi gość z autoryzowanego serwisu i przedstawiciela TERMET i zobaczymy co powie. Jestem zdecydowany co do pieca, zobaczy jakie są warunki montażowe i jeśli wszystko ok to montujemy TERMET MINIMAX ELEGANCE TURBO. Co prawda wolałbym Termet Condens Crystal ( o 900 zł droższy od Minimaxa) ale to teściu finansuje i on obawia się, że kondensacyjny po pierwsze nie zwróci się za szybko, i że kondens jest bardziej skomplikowanym piecem co może doprowadzić do większych kosztów usuwania jego ewentualnych awarii.

Zwróci się szybciej niż myślisz. Różnica w komforcie też nie do pogardzenia. A koszty serwisu nie będą znacząco wyższe.

• #12 11 Paź 2013 20:44
    Bodkowy
    Poziom 11  

Witam kolegów.
    Wybrany i zainstalowany piec to Termet Minielegance Turbo. Pracuje już ok. 2 miesiecy i jestem ogólnie zadowolony. Czasami tylko przy niskim ciśnieniu wydaje mi się, że pobiera powietrze z pomieszczenia bo ”kłapią” drzwi od łazienki. Chyba jest gdzieś jakaś nieszczelność.

• #13 11 Kwi 2015 07:17
    jozef6591
    Poziom 2  

Ja jestem serwisantem Fabrycznym i Termeta i Fonditala i uważam że nie którzy koledzy nie maja racji ponieważ i kocioł Fonditala i Termeta i wielu innych znanych firm zbudowane są na tych samych podzespołach , ceny części wymienionych firm są porównywalne ,przeglądów również Kotły na dzisiejszy dzień różnią się tylko gabarytami i najczęściej wymiennikiem spaliny woda oraz ceną i to najczęściej ceną i nie chcę ganić żadnej znanej marki chociaż wszystkie te kotły znam bo od 30 lat zajmuje się serwisem kotłów także mógłbym napisać książkę na ten temat .
    Dlatego jak bym miał ci coś poradzić to zdecydowanie Kocioł kondensacyjny i należy zwrócić uwagę na modulację palnika do jakiego poziomu schodzi z mocą .
    Kotły Termet mogą mieć wysokość komina przy przekroju 80/125 -25m , na każde kolano należy odliczyć 1m trójnik na kotle też jest kolanem.
    Do twojego mieszkania będzie pasował i Fondital i Termet ponieważ kotły kondensacyjne schodzą z mocą do 2,8 kW i zwróć uwagę jak daleko od ciebie mieszka Serwisant. No chyba że chcesz dopłacić za znaczek jakiejś znanej firmy, to już wola klienta .Kocioł Mini Max o którym wspominasz schodzi z mocą do 7 kW także zdecydowanie polecam Kondensat , koszt komina taki sam jak również montażu. jedyna rzecz którą należy dołożyć w kotle kondensacyjnym to odpływ kondensatu , ale myślę że nie jest to problemem bo jak wspominasz kocioł ma wisieć w łazience.

• #14 27 Lut 2016 00:30
    Bodkowy
    Poziom 11  

Witam! od czasu montażu pieca TERMET wszystko jest w porządku. Niebawem czeka mnie jedynie przegląd pieca. Do tej pory nie było z nim problemów. Jedyne na co mogę zwrócić uwagę to gdy np. w łazience gdzie jest zamontowany piec, gdy otworzę baterię umywalkową tak do połowy (czy też nie do końca) to przy nastawieniu na piecu temperatury CWU na 42 stopnie, to z kranu leci może nie wrzątek, ale bardzo gorąca woda.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo