Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Clio Dp0 - Bzyczenie, stukanie, pukanie, zwarcie, dźwięk dziwny automat.

alienx 06 Jul 2013 14:12 4668 5
 • #1
  alienx
  Level 10  
  Witam prosze o pomoc w znalezieniu problemu z dziwnym dźwiękiem ze automatycznej skrzyni biegów Dp0. Wydaje mi się, że dochodzi ze sterownika hydraulicznego tj w misce olejowej z przodu auta w tej skrzyni. Dźwięk przypomina jakby stałe zwarcie albo prace transformatora takie dzzzzzyyyyyy... Jest tylko po zapłonie i na pracującym silniku na biegach D, R, 1 , 2, cicho jest natomiast na P i N. Gdy silnik pracuje dźwiek jest stały a gdy mam tylko zapłon słychać go na około 1 sekundy przy zmianie biegów na np z P na D czy z N na R.

  Pierwszy raz usłyszałem go dziś przy zmianie oleju. Ustawiłem na bieg na P , silnik zgaszony, olej spuściłem i chciałem przełaczyć na inny bieg więc, dałem kluczyk pozycja zapłon i lewarek na N i usłyszałem ten dźwiek gdy przechodziło na D ( Bieg D jest pomiedzy P a N) Zaciekawiło to mnie przełączyłem na 1 i dalej ten dźwięk. Zalałem nowy olej i myslałem, że może zmiana biegu bez oleju to powodowała ale dalej to jest. (olej mam odpowiedni stan i RenaultMatic Do Dp0 D3 syn - sprawdzane śrubą przelewową od dołu)

  Pojechałem do gościa podpiął Clipa i zero błędów, Ciśnienie od 2,5 do 2,8 bara a na wolnych obrotach 2,65 bara, Wprowadzona nowa data wymiany oleju, mechanik kliknął też kasowanie autoadaptacji i dalej nic.

  Możliwe, że zepsułem coś zmieniając bieg bez oleju ( oczywiście silnik wyłączony miałem - żeby pompy nie zatrzeć) może to jakiś elektrozawór - a na jakim napięciu one pracują 12V? bo mogłbym je wyciągnąc i każdy z osobna pod akumulator podpiąć i sprawdzić.

  Niżej 2 linki z tym dźwiękiem jeden na zapłonie i zmiana biegów lewarkiem drugi na pracującym silniku i biegu D.

  http://www.youtube.com/watch?v=qkI1NtwigFE&feature=youtu.be

  http://www.youtube.com/watch?v=4eesiCHTsEg&feature=youtu.be
 • #2
  romuald-f
  A/T specialist
  Nie przejmuj się tym dźwiękiem, gorzej gdyby go nie było. Oprócz P i N powinien być słyszalny, jest to dźwięk wydawany przez elektrozawór modulacji ciśnienia liniowego.
 • #3
  alienx
  Level 10  
  Możesz mi powiedzieć który to zawór. To jeden z tych dużych? nazywa się - EVM ? Ale dosyć głośno pracuje. może trzeba jakoś ECU uaktualnić albo coś? Wydawało mi się, że kiedyś aż tak nie chodził, Podczas wymiany oleju zmieniałem te 2 duże zawory też na bloku na nowki, ale ten dźwiek usłyszałem na starych zaworach pierwszy raz a teraz jest to dzzzyyyy słyszalne na nowych.
 • #4
  romuald-f
  A/T specialist
  Jest to elektrozawór numer 2.
  Ps. jeżeli skrzynka dobrze pracuje to nie eksperymentuj z nią, bo "odwdzięczy" Ci się. Renault Clio Dp0 - Bzyczenie, stukanie, pukanie, zwarcie, dźwięk dziwny automat.
 • #5
  alienx
  Level 10  
  Miałem problem z trybem awaryjnym na zimnym oleju, wymienilem zawory te 2 i wyczyscilem blok i miske olejowa, auto testuje dopiero 1-szy dzień po remoncie ale biegi bardzo ładnie wchodzą i nie szarpie na razie nic, Jeszcze z tydzien pojeżdze i zobacze czy błąd nie wyskoczy - bo nie powienien. I wtedy będe wiedział czy naprawa się powiodła.
 • #6
  piotrek_ir4
  User under supervision
  ustawienie(przestawienie)pozycjoner u załateia sprawę.