Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzruszanie nieużywanej 4 lata nowej baterii w telefonie komórkowym

04 Sie 2013 14:24 13155 28
  • Uczeń
    Witam, nowa nie użyta nigdy bateria 4 letnia nie chce się załadować- czym ją wzruszyć prądem od ładowarki do baterii paluszków czy prądem od prostownika samochodowego? A może jeszcze czymś innym? Jej parametry to 3,7 v, 750 mAh Li-on.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 32  
    Z takimi pomysłami uzyskasz jedynie efektowną eksplozję. Najprawdopodobniej nic już z taką baterią nie da się zrobić.
  • Poziom 12  
    rozruszaj ją ładowarką modelarską (np.imax b6) w trybie NiMh i jak najmniejszym prądzie ładowania.

Dodano po 47 [sekundy]:

ale jak ma 4 lata to lepiej z nią nie eksperymentuj :D
  • Poziom 22  
    majsterrr19 napisał:
    nowa nie użyta nigdy bateria 4 letnia nie chce się załadowa

Bo to trup. Wyrzuć do odpowiedniego pojemnika i zakup nową.
    Nie kombinuj z jakimś prostownikiem, bo możesz mieć eksplozje/pożar/dziurę w biurku.
  • Poziom 33  
    Może i trup ale można ją zainicjować przez kilkusekundowe podłączenie pod ładowarkę telefonu ( bezpośrednio ) oczywiście zgodnie z polaryzacją i potem do komórki i ładować może ruszy, choć pewnie jej pojemność będzie słaba.
  • Uczeń
    Czyli od ładowarki telefonu druciki podłączyć? Ona jest wtykiem więc powierzchnia walca wtyku to plus?
  • Poziom 12  
    Taka bateria to złom bo nie będzie miała prawie żadnej pojemności.
  • Poziom 12  
    fachowieccc napisał:
    czyli od ladowarki telefonu druciki podlaczyc? ona jest wtykiem wiec powierzchnia walca wtyku to plus?

Może być ładowarka o tych samych parametrach (szkoda nowej ładowarki psuć)

Dodano po 3 [minuty]:

ztom_36 napisał:
    Taka bateria to złom bo nie będzie miała prawie żadnej pojemności.

Złom by był na 100% gdyby to było NiMh
    Rozruszać zawsze spróbować można ale radzę założyć :gogle,rękawiczki,
    I postaraj się to zrobić gdzieś gdzie nie ma łatwopalnych rzeczy:papier,drewno,benzyna

Najlepiej rób to na dworze.
  • Poziom 36  
    AVE...

Ech, dzieci, dzieci. Nie tak to się robi...
    Potrzebny będzie dowolny zasilacz 5V/1-2A, rezystor 1Ω/5W i dwa przewody. Podłączasz do zasilacza przewód ujemny, i do minusa baterii. Przewód dodatni przez rezystor do plusa. Rezystor trzymasz w dłoni. Podłączasz baterię przez ten rezystor do plusa zasilacza. Gdy rezystor lub bateria zrobią się gorące, rozłączasz. Co kilka takich cykli sprawdzasz napięcie na baterii. Gdy przekroczy 2,5-3V, będziesz mógł go ładować w telefonie. Po naładowaniu do pełna owiń go w papier toaletowy, następnie wsadź do torebki foliowej i solidnie zwiąż, a potem całość wsadź do lodówki na najniższą półkę i zostaw to na 48-72 godziny. Potem wyjmij i trzymaj w temperaturze pokojowej przez kolejne 24 godziny. Potem rozładuj w telefonie, i naładuj ponownie. Powinieneś odzyskać spory kawałek pojemności, ale nie wiadomo, jak duży. Ogniwo Li-Ion lub Li-Po trzymane w lodówce traci bodaj 1-5% pojemności na rok. Dlatego nieużywane ogniwa trza trzymać w lodówce, zapakowane w papier i albo pudełko, albo w woreczek - to dla odciągnięcia wilgoci...

Żeby nie było - metoda sprawdzona i używana przeze mnie...
  • Poziom 33  
    Takie cuda to się czyniło w aku z 5110,3210 i 3310 i klony
  • Poziom 36  
    AVE...

Ja tak podniosłem ogniwo ICR18650-28A Samsunga 2800mAh, bodaj o napięciu 0,6V do pełnego 4,2V i używam teraz w latarce bez większych problemów. Nie mam w tej chwili ładowarki modelarskiej by dokładnie pojemność zmierzyć, ale dużo ogniwo nie straciło...
  • Poziom 34  
    Ogniwa Li-Ion -obecne- maja gwarancje 10 lat.Ze stanu zero -"powstają" po podaniu jakiegoś minimalnego pradu .Dochodza do napięcia granicznego -chyba 3,7 V i w tym momencie ładowarka przechodzi do ładowania maks. dopuszczalnym prądem .Koniec ładowania nastepuje w okolicy 4,1V .Konkretna wartość określa producent -i to trzeba wiedzieć .Obecnie kazde ogniwo Li-Ion może mieć elektroniczny układ kontroli napięcia ładowania .
    Trzeba poszukać specyfikacji układu scalonego realizującego i nadzorującego proces ładowania ak. Li-IOn.
  • Poziom 36  
    AVE...

Napięcie minimalne dla ogniw zależnie od modelu wynosi 2,5-3,2V. Napięcie pełnego naładowania to zależnie od typu 4,1 lub 4,2V. Tryb ładowania to najczęściej CC/CV, gdzie najpierw utrzymuje się prąd równy 0,5-1C aż do osiągnięcia napięcia znamionowego, a potem utrzymuje się to napięcie aż do zaniku przepływu prądu. W teorii jak ogniwo zejdzie poniżej 2,1V, to już jest zniszczone, w praktyce traci tylko pewien kawałek pojemności i wymaga opisanych przeze mnie zabiegów. Ponadto rośnie samorozładowanie...
  • Uczeń
    bateria od myphone 3350 dodam. a czy jeśli podłączę do mojej ładowarki poprzez druciki to zepsuję? ponawiam pytanie walec zewnętrzny to plus?

Dodano po 2 [minuty]:

a czy bez rezystora się obejdzie? musi to być 5 v? mam taki zasilacz co ma regulację od 3 do 12 volt może być?
  • Poziom 34  
    Tu ma być dokładnie- do 4,1 V - szkoda ryzykować zdrowiem i życiem- przy możliwości wybuchu ogniwa.
    Dlatego proces ładowania obsługują spec. ładowarki -bardzo dokładne -
    realizujące cały proces.
  • Poziom 19  
    To że bateria ma 4 lata nie znaczy że jest trup, właśnie sprawdziłem 6 letnią baterię BL-5B od nokii "modelu nie pamiętam, taka ze światełkami po bokach" bateria trzyma do tej pory.
    Podłączyłem latarkę z 9 diodami i świeci jak potrzeba :)
  • Poziom 36  
    AVE...

KaW, masz rację. Problem w tym, że większość tańszych ładowarek nie ruszy akumulatora, jeśli ten nie ma minimalnego napięcia. "Podładowywanie padłego akumulatora małymi dawkami przy sporym prądzie go zregeneruje na tyle, by dało się go normalnie ładować. Używałem do tego zarówno pakietu ogniw NiMH 3,6V, jak i ładowarki 5V i pakietu Li-Ion 4,2V/14Ah...
    W sumie to rezystor powinien mieć wartość 10Ω/5W dla większego bezpieczeństwa. Pozwoli to też podładowywać ogniwa dłuższymi cyklami...
  • Poziom 9  
    starą ładowarkę od telefonu przetnij i wzrusz napięcie do 3,5v i powinno juz ładować w tel
  • Poziom 20  
    Sam kiedys "wzbudziłem" baterie po 3 latach nie używania w telefonie nokia 3100. Zrobilem to w taki najprostszy sposób, czyli kabelki plus i minus z ładowarki do telefonu do styków akumulatora telefonu (zachowaj polaryzacje!!) i trzymałem chwile, w miedzy czasie sprawdzalem miernikiem napiecie w bateri. I bateria odzyskała zdrowie, trzymała dzielnie ok 4 dni wiec warto próbować :)
  • Uczeń
    Do styków? A nie do baterii?
  • Poziom 12  
    Do styków baterii. :D
  • Poziom 14  
    A ja mam - od starej Nokii - baterię BL-5B i zainspirowany tym artykułem postanowiłem posprawdzać opisywane tu metody ;-)
    Bateria była padnięta, telefon jej nie ładował. Wygrzebałem zasilacz 4V i na krótko raz, drugi, trzeci, itd.... Napięcie doszło do 3,71V i wtedy włożyłem do telefonu i niestety, telefon nadal jej nie ładuje. Inną, 100% sprawną baterię ładuje normalnie........
    I jedno pytanie, które mnie od jakiegoś czasu nurtuje: czy dwa dodatkowe, okrągłe piny, schowane pod prostokątna naklejką(zaślepką) to bezpośrednie dojście do ogniw baterii, z pominięciem elektroniki?
  • Uczeń
    a ja mam pytanie moja bateria ma 3 styki :
    +- i 3 w środku to ładować ten 3?
  • Uczeń
    a lepiej ładować jakim napięciem baterie 3,7 v mam zasilacz uniwersalny 4,5 v 6v 7,5 v itd.
  • Poziom 34  
    Obecnie ogniwa Li-Ion -mają wbudowane kontrolery indywidualne i proces ładowania jest już kontrolowany tuż przy ogniwie.
    Obwód drukowany z detalami dodawany jest w szereg od strony "+" lub "_"
    ogniwa.Trzeba uważnie patrzeć na ogniwo i sposób wykorzystania.