Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miele primaviera - mruga dioda spulen, silnik nie działa

07 Sie 2013 17:26 3093 12
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam problem z pralką Miele. Jeśli wybieram jakiś tryb prania woda wlewa się do pralki i po chwili mruga dioda spulen. Coś jest nie tak najprawdopodobniej z silnikiem. Sprawdzałem szczotki i jeszcze są. Pralka zaczęła wariować po tym jak zostało do niej wrzucona poduszka, która po praniu sporo ważyła. Prosiłbym o pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Prawdopodobnie uszkodzony tranzystor na płycie
    Moderowany przez mrhari:

?

• Poziom 14  
    A oprócz tranzystora to co jeszcze może być nie tak? A na silniku jest jakieś zabezpieczenie termiczne?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Raczej nie. Ja od razu wymieniam profilaktycznie przekaźnik.
  • Poziom 14  
    A ten tranzystor to który?
  • Poziom 17  
    1. szczotki,
    2. sprawdzić wiązkę przewodów, która idzie do silnika czy nie ma przerwy,
    3. są dwa przekaźniki, które sterują silnikiem, a wcześniej jest wspomniany tranzystor czyli PWM, ale to zostaw na koniec.
  • Poziom 14  
    1. szczotki ok
    2 wiązka całe bez żadnej przerwy
    3. Chodzi o te przekaźniki co zaznaczyłem na zdjęciu? Jeden z nich po przyłożeniu napięcia z zasilacza nie reagował. I teraz mam pytanie, jeśli uległ ten przekaznik uszkodzeniu to jego styki zostały w stanie on czy off, bo nie wiem teraz jaki przekaźnik mam wstawić za niego. tak aby wszystko się zgadzało. miele primaviera - mruga dioda spulen, silnik nie działa
  • Pomocny post
    Moderator AGD i automatyka
    ralf13526 napisał:
    1. szczotki ok

A ile tych szczotek jeszcze jest? 0.5 cm?
  • Poziom 17  
    Sterowanie przekaznikami jest z procesora jeden włącza a drugi zmienia obroty,w środku powinien być schemat pralki , tam jest to zgrubnie rozrysowane(schemat blokowy) silnik możesz podłączyć do 220v, jest to silnik szeregowy(łączysz 2 uzwojenia w szereg i do 220v ) szukaj na forum było to opisane.
  • Poziom 14  
    mhari no ok 0,5cm ale jeszcze stykają.

Dodano po 40 [minuty]:

bajan tylko że do tego silnika idzie aż 10 kabli, do tego zasilany on jest chyba z mostka prostowniczego. Wystarczy że podłącze szeregowo jedno z uzwojeń stojana i wirnika i silnik ruszy?
  • Moderator AGD i automatyka
    To wymień te szczotki i przestań psuć już tą pralkę.
  • Moderator
    ralf13526 napisał:
    Jeden z nich po przyłożeniu napięcia z zasilacza nie reagował

Zacznij od tego, że przekaźniki sprawdza się po ich odlutowaniu od płyty PCB podając napięcie takie jak Masz podane na przekaźniku (napięcie zasilania cewki) plus sprawdzanie miernikiem rezystancji styków przełączanych. Kiedy robisz inaczej zachodzi przypuszczenie dodatkowych uszkodzeń na płycie PCB (np. diody wpiętej równolegle do uzwojenia cewki)...

PS.
    Podaj również jaki to model tej pralki oraz daj lepsze zdjęcie od strony lutowania elementów na PCB płytki.
  • Poziom 11  
    Witam
    Podłącze się do nie zamkniętego tematu z tym samym problemem.Sprawdziłem silnik,okablowanie,przekaźniki,wszystko ok, i dalej brak obrotów silnika i migająca kontrolka spulen. Nie wiem tylko ,o który to,wcześniej wspominany tranzystor chodzi ,gdzie on jest na płycie?