logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaką pojemność obudowy BR wybrać dla Tonsil GDN 20/80 i GDWT 12-19?

Exsile18 04 Wrz 2013 22:07 1968 8
REKLAMA
  • #1 12702837
    Exsile18
    Poziom 10  
    Posty: 72
    Ocena: 1
    Witam.
    Chciałbym zrobić sobie DIY na 2x20/80 i gdwt 12-19 tonsil. Konstrukcja BR, lecz mam problem niby winisd wylicza mi 72 L dla dwóch gdn'ów w jednej obudowie. Nie wiem czy to nie za dużo lub za mało. Jak sądzicie?
  • REKLAMA
  • #2 12703627
    Arkadyo
    Poziom 31  
    Posty: 1404
    Pomógł: 163
    Ocena: 139
    8" midbas razy 2 i tuba... Do tego pewnie zwrotnica z kapelusza... Kolega dostał jakąś pokutę i chce się samoukarać? W cenie tego dziwnego 2 way jest sporo projektów, które w domu zagrają naprawdę fajnie. 8" midbas ma swoje wady i w 2 way trzeba naprawdę wiedzieć co się robi, żeby z takim projektem startować. Ta tuba to wogóle nie wiem skąd i po co... Tyle decybeli które i tak trzeba będzie tłumić?
  • REKLAMA
  • #3 12704507
    Exsile18
    Poziom 10  
    Posty: 72
    Ocena: 1
    To w takim razie co kolega poleci ?
  • #4 12705838
    Arkadyo
    Poziom 31  
    Posty: 1404
    Pomógł: 163
    Ocena: 139
    Co kolega chce nagłośnić, czego oczekuje i ile ma kasiorki?
  • REKLAMA
  • #5 12706318
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #6 12706646
    Exsile18
    Poziom 10  
    Posty: 72
    Ocena: 1
    Mój budżet to 450-500zł , Ma to nagłośnić 7m2 i czasem jakieś małe domówki. Oczekuję niskiego zejścia. Nie chcę żadnych monitorów.
  • #7 12706902
    Arkadyo
    Poziom 31  
    Posty: 1404
    Pomógł: 163
    Ocena: 139
    Do naprawdę niskiego zejścia potrzeba 3 way lub 2+1. Niestety Twój budżet nie pozwoli Ci zrealizować żadnej z tych opcji w diy nawet na najtańszych głośnikach - na dzisiaj masz kasę na:
    1. fajne zwrotnice do dobrego 3 way :) i może jeden przetwornik niewysokich lotów,
    2. subwoofer do 2+1 na jakimś tda i niedrogim woferze np. stxa,
    3. 2 way DIY na najniższych seriach stxa lub na jakiś starych Tonsilach a'la Totem Mite,
    - przy obydwu musisz się liczyc z midbasem, który zejściem klaty łamał nie będzie,
    4. zakup jakiejś używki - może nawet się trafi 3 way,
    - po wszelakich flomarkach mozna trafić całkiem fajne perełki,
    5. obudowanie jakiegoś zestawu Tonsila z powszechnie dostępnych używanych podzespołów które można okazyjnie nabyć - pewnie dałoby radę nawet 3 way.
    TYLKO BŁAGAM NIE ALTUSY
  • #8 12707522
    Exsile18
    Poziom 10  
    Posty: 72
    Ocena: 1
    No trochę szkoda bo wszystkie części mam :/
  • #9 12715219
    goraj krzysztof
    Poziom 31  
    Posty: 1329
    Pomógł: 189
    Ocena: 131
    Jak masz to można robić wiele nie ryzykujesz :D a może się spodoba. To będą takie zeusy mini :D Ja bym je wsadził do max 60L brutto.Strojenie na 45Hz.GDN pełnym pasmem.Na tube kondensator 4,7-3.3uf i konieczne opornik do stłumienia.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zbudować kolumny DIY z głośnikami Tonsil GDN 20/80 i GDWT 12-19 w obudowie bass-reflex (BR). W programie WinISD obliczono pojemność 72 L dla dwóch głośników, co budzi wątpliwości co do odpowiedniej wielkości obudowy. W dyskusji poruszono kwestie efektywności głośników, budżetu (450-500 zł) oraz oczekiwań dotyczących niskiego zejścia basu. Użytkownicy sugerują różne podejścia, w tym możliwość zastosowania mniejszych obudów (do 60 L) oraz zwrotnic, a także rozważają alternatywne rozwiązania, takie jak subwoofery lub używane zestawy głośnikowe.
REKLAMA