Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złącza F - Różnica pomiędzy zaciskanymi a nakęcanymi złączami F

slawek55 10 Wrz 2013 18:26 6093 25
  • #1 10 Wrz 2013 18:26
    slawek55
    Poziom 23  

Cześć.
    Pomijając sam fakt wygody montażu, to powiedzcie mi jaka jest różnica pomiędzy złączami F nakręcanymi a kompresyjnymi lub zaciskanymi?
    Czy wielkim błędem jest zastosowanie jednak w domu złącz zakręcanych?

• #4 10 Wrz 2013 19:14
    slawek55
    Poziom 23  

A jeśli chodzi o tłumienie, ma to jakieś duże znaczenie.
    Ja osobiście starałem się nie zrywać oplotu gwintem.

Teraz nie wiem czy to wymieniać czy nie?

Juz mnie wyprzedziłeś i dałeś odpowiedz

• #5 10 Wrz 2013 19:15
    irekr
    Moderator

Jak założyłeś i działają, to nie wymieniaj, szkoda Twojego czasu...
    Jak będzie coś nie tak to zmień na lepsze....

• #7 10 Wrz 2013 19:51
    irekr
    Moderator

Jak monter zdjął zakręcane i założył zaciskane to zrobił prawidłowo.

A takie wtyki są bardzo podobne z zasadach działania. Założone dokładnie według instrukcji działają prawidłowo.

• #8 10 Wrz 2013 20:14
    slawek55
    Poziom 23  

Może i prawidłowo, tylko po co skoro już coś było?

Przy okazji czy ja mogę coś się nieśmiało zapytać. Próbuje rozgryźć i zrozumieć te zwrotnice i tak na dobrą sprawę nie wiem dlaczego wyjścia nazywają jako DATA i RTV? Dowolna zwrotnica np TRIS-218. Skoro sygnał zwrotny jest to dlaczego ma tak duże tłumienie 20dB na każdym z wyjściu do wejścia.

Dacie radę powiedzieć mi o co w tym chodzi.

• #9 10 Wrz 2013 21:03
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

slawek55 napisał:

Bo takie są procedury, standardy i wytyczne samego operatora w DVB-C.
    slawek55 napisał:
    Próbuje rozgryźć i zrozumieć te zwrotnice i tak na dobrą sprawę nie wiem dlaczego wyjścia nazywają jako DATA i RTV?

DATA to inaczej dane, czyli pakiety jakie DO sieci i Z sieci pobiera/wysyła dekoder/modem kablowy, a RTV, to nic innego jak TV analogowa, radio.
    slawek55 napisał:
    Dowolna zwrotnica np TRIS-218. Skoro sygnał zwrotny jest to dlaczego ma tak duże tłumienie 20dB na każdym z wyjściu do wejścia.

Wszystko zależy od tego jakim sygnałem dysponuje monter w momencie instalacji, jeśli jest za wysoki poziom sygnału, to monter "zbija" go zakładając zwrotnicę z takim dużym tłumieniem, a czasami zakłada się zwrotnicę z tłumieniem mniejszym niż 10 dB, bo to wystarczy do ustawienia optymalnego poziomu sygnału.

• #10 11 Wrz 2013 06:37
    slawek55
    Poziom 23  

To dla przykładu mam TRIS-307 i TRIS-210. Nie rozumiem tych schematów pokazanych na zwrotnicach, tzn. wiem co to oznacza ale jak to czytać?
    Dlaczego na wyjściu DATA są różne tłumienia w zależności od częstotliwości?
    W 307 na wyjściu DATA zakres 8-65MHz ma tłumienie 4,5dB ale już zakres 87,5-1000MHz tłumi z 8,2dB. Skoro to DATA to dlaczego karta podaje sygnał zwrotny z tłumieniem 18dB. To jak ten sygnał wróci do nadawcy?

Może podpowiesz mi jeszcze coś co monter zrobił a po prostu nie zapytałem go. W przedpokoju założył mi taki układ TRIS-218 (przewód pomiędzy IN a DATA) + TRIS-307P. Z przedpokoju lecą dwa przewody na pokój z DEKODEREM i na pokój z modemem. Ale tris ma jeszcze jedno analogowe do podłączenie bezpośrednio TV (sygnał analogowy, tak?). Co zrobić aby ten sygnał tam gdzie jest DEKODER mógłbym rozdzielić na sygnał do DEKODERA i analogowy. Chodzi o to że nie mogę dołożyć z przedpokoju jeszcze jednego przewodu z wyjścia analogowego 307.
    To wszystko musi byc z zachowaniem poziomu sygnału wejściowego dla dekodera i modemu, czy tak? Bo podejrzewam że ten pierwszy TRIS-218 jest po to aby zbić wejściowy sygnał, który jest za duży?

Czy jest jakiś sposób pomiaru sygnału który wchodzi do dekodera i modemu? Czy np te mierniki poziomu sygnału nadają się do tego? (chodzi mi o ten co do ustawania satelity się stosuje tylko na mniejsze częstotliwości)

• #11 11 Wrz 2013 15:43
    _cheetah_
    Poziom 37  

slawek55 napisał:
    Pomijając sam fakt wygody montażu, to powiedzcie mi jaka jest różnica pomiędzy złączami F nakręcanymi a kompresyjnymi lub zaciskanymi?
    Różnica podstawowa jest w ekranowaniu takiego złącza, i to głównie w zakresie kanału zwrotnego (5...65MHz). Po prostu złącza zaciskane mają takie ekranowania o wiele większe od złącz nakręcanych, co może mieć znaczenie przy transmisjach IP, a czasami i w dosyle TV cyfrowej.

Ha, ha, a co do "wygody" - załóż kilkanaście złącz pod rząd to zobaczysz, który sposób jest wygodniejszy, przyjemniejszy, a przede wszystkim szybszy... ;)

slawek55 napisał:
    Tak zawsze się robi, takie są procedury. Odpowiada się za wykonaną instalację, a ponieważ jednym z najbardziej zawodnych elementów instalacji TV są wlanie złącza F, więc już rozumiesz, dlaczego się je zmienia na "dzień dobry"...

slawek55 napisał:
    Dlaczego na wyjściu DATA są różne tłumienia w zależności od częstotliwości?
    Bo to zależy zarówno od konstrukcji wewnętrznej samej zwrotnicy, jak i jej przeznaczenia.

slawek55 napisał:
    W 307 na wyjściu DATA zakres 8-65MHz ma tłumienie 4,5dB ale już zakres 87,5-1000MHz tłumi z 8,2dB. Skoro to DATA to dlaczego karta podaje sygnał zwrotny z tłumieniem 18dB. To jak ten sygnał wróci do nadawcy?
    Jakie 18dB, skąd to wziąłeś???

Sygnał w kanale zwrotnym jest tłumiony tylko 4,5dB...

• #12 11 Wrz 2013 16:45
    slawek55
    Poziom 23  

Te 18db jest w karcie katalogowej, chyba Return Signal to nie jest UPLINK tylko np odbicie?

• #13 11 Wrz 2013 17:01
    _cheetah_
    Poziom 37  

slawek55 napisał:
    Return Signal
    Chyba masz na myśli "Return Loss". To jest miara dopasowania portu urządzenia do założonej impedancji portu. Czym więcej dB tym lepiej (sprzęt jest lepszy), ale oczywiście nie ma to nic wspólnego z tłumieniem przepustowym sygnału, a z łączeniem różnych elementów instalacji antenowej.

• #14 11 Wrz 2013 17:35
    slawek55
    Poziom 23  

Tak, a ja pomyślałem że to sygnał zwrotny jest tak tłumiony,
    W tym poście
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1773571.html
    pojawiło sie ciekawe pytanie:
    dlaczego rozgałęźnik ma na jednym wyjściu 3,6dB, a na drugim 4.0dB
    I naprawdę jest ciekawe.

PS. A możesz powiedzieć jak zmierzyć poziom sygnału do dekodera i modemu?

• #15 11 Wrz 2013 18:04
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

slawek55 napisał:
    To dla przykładu mam TRIS-307 i TRIS-210. Nie rozumiem tych schematów pokazanych na zwrotnicach, tzn. wiem co to oznacza ale jak to czytać?

Czytać należy tak ze masz filtry które dzielą pasmo na podpasma - np rozdzielają uplink który jest do 65MHz, FM (radio analogowe) które jest od 65 do 108MHz, downlink czyli wszystko od 108 do 1000MHz i np w nowych systemach blokują wyjście powyżej 1000MHz do head-endu bo np odbiornik ma możliwość zbudowanie sieci domowej w oparciu o MoCA.

W twoim konkretnym wypadku tłumienia są różne bo z różnych punktów ścieżki sygnału pobiera się sygnał - taki punkt dystrybucyjny jest kombinacja splittera (rozgałęźnika), tapa (odgałęźnika) diplexera/triplexera (kombinacji filtrów gorno/dolnoprzepustowych).

Np
    tris 210 ma na wejściu pełny izolator galwaniczny i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, potem jest diplexer złożony z filtru dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego. Cześć dolnoprzepustowa pozwala na przesyłanie sygnału z uplinku tłumiąc sygnały powyżej częstotliwości podziału, cześć górnoprzepustowa pozwala swobodnie przesłać częstotliwości powyżej częstotliwości podziału.
    W tej chwili sygnał uległ rozdzieleniu na dwie niezależne części, dolna cześć kierowana jest do kolejnego diplexera na wejście dolnoprzepustowe, sygnał górny z wcześniejszego diplexera podany jest do tapa (odgałęźnika), jego główna cześć trafia do portu wyjściowego gdzie dostępna jest dla odbiornika nie wyposażonego w uplink (np TV analogowy/cyfrowy bez modemu DOCSIS), cześć sygnału wydzielona w odgałęźniku podana jest na wejście górnoprzepustowe drugiego diplexera gdzie zestawiana jest razem z częstotliwością dolna tworząc razem sygnał zbliżony do tego na wejściu tris210 - w ten sposób odbiornik wyposażony w kanał powrotny (uplink) czyli w modem DOCSIS (może być to modem a może być to STB czy TV z modemem) ma do dyspozycji tak uplink jak i downlink.
    Wszystkie te kombinacje spowodowane są tym ze kanał powrotny używa często wysokich poziomów sygnałów wyjściowych i w odbiornikach nieprzygotowanych (bez odpowiednich filtrów i zabezpieczeń) w skrajnym wypadku mógłby uniemożliwić/utrudniać odbiór a być może obwód wejściowy mógłby ulec uszkodzeniu.

slawek55 napisał:

dlaczego rozgałęźnik ma na jednym wyjściu 3,6dB, a na drugim 4.0dB
    I naprawdę jest ciekawe.

Jeśli splitter ma identyczna konstrukcje to na obu portach ma identyczna stratę mocy (która wynika po prostu z faktu ze dzielimy sygnał na dwie równe części + doliczamy dodatkowe straty) - dlaczego ten konkretny splitter ma rożne poziomy na wyjściu - trzeba byłoby zobaczyć schemat - względnie otworzyć i sprawdzić - większość splitterow jest rezystancyjna i w wypadku splitterow parzystych straty są symetryczne na wszystkich portach - w wypadku splitterow nieparzystych czasem producenci stosują inne topologie i wtedy jeden z portów może mieć tłumienie niższe niż pozostałe.

--

Pewnym wytłumaczeniem może być technika użyta w tym splitterze którą sama firma opisuje tak:

"Another exiting new technology is called Ingress Safe®.
    Due to a phenomenon called: phase cancellation, the ingress levels in
    the CATV network can be drastically reduced. Our Ingress Safe® is
    an unique and patented Technetix technology to reduce subscriber
    ingress significantly. As there is correlation between the frequency
    and phase of ingress signals with common origin from two adjacent
    subscribers we can use this phenomenon to reduce ingress near to
    the source. In a common splitter phase related ingress will add up
    with approximately 13Log(n) to 17Log(n) where n is the number of
    ports.
    This means the addition of ingress reduces the C/N between 3.9 dB
    to 5.1 dB in a 2-way splitter. Each Ingress Safe® model is fitted with
    integrated ingress reduction.
    A 180 degree phase shifting device is added to the output of the
    splitter. This means that the ingress from one subscriber is added in
    the splitter out-of-phase with the ingress from a second subscriber,
    thereby cancelling each other out. Measurements show that ingress
    safe units in the distribution network can improve the carrier to noise
    ratio up to 8 dB."

To właśnie może być powodem tego ze porty maja różną stratę mocy.

slawek55 napisał:

PS. A możesz powiedzieć jak zmierzyć poziom sygnału do dekodera i modemu?

A masz miernik poziomu sygnału (w wypadku telewizji kablowych będzie to zazwyczaj QAM)?

• #16 11 Wrz 2013 18:42
    slawek55
    Poziom 23  

A ja myślałem że to jakaś podpucha z tymi różnymi tłumieniami na wyjściach. Wydawałi mi się że to zbyt prosta byłaby odpowiedz że chodzi o budoę wewnętrzną i doszukiwałem się jakiegoś przeznaczenia tzn wejście Data do modemu i inne do dekodera bo np wymagają różnych poziomów sygnałów i tylko ktoś kto wie jakie poziomy są wymagane opanuje to.

Niestety nie mam miernika. A podejrzewam że nie jest to zwykły jak w SAT?
    W temat dopiero się wgryzam bo zaszła konieczność i jest okazja się douczyć. Wcześniej mnie to nie ciekawiło, ale to dość ciekawe się wydaje, zwłaszcza opanowanie tego choćby na minimalnym poziomie.

• #17 11 Wrz 2013 20:06
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

slawek55 napisał:
    A ja myślałem że to jakaś podpucha z tymi różnymi tłumieniami na wyjściach. Wydawałi mi się że to zbyt prosta byłaby odpowiedz że chodzi o budoę wewnętrzną i doszukiwałem się jakiegoś przeznaczenia tzn wejście Data do modemu i inne do dekodera bo np wymagają różnych poziomów sygnałów i tylko ktoś kto wie jakie poziomy są wymagane opanuje to.

QAM256 przy MER na poziomie 33 - 34dB poziom sygnału może być w granicach 55 - 58dBuV i nie powinieneś mieć żadnych problemów z odbiorem, przy lepszym MER (powiedzmy 35 - 36dB) możesz zejść z poziomem sygnału do ok 52dBuV od góry zazwyczaj poziom sygnału nie powinien być problemem, większość odbiorników akceptuje poziomy wejściowe w granicach 77 - 79dBuV jednak w wielu produktach ograniczenie zaczyna się już w okolicach 80dBuV.
    Minimalny MER osiągalny w dobrych produktach przy założeniu ze masz w kanale AWGN to będzie coś ok 30 - 31dB.
    Dla QAM64 wartości te są zazwyczaj o ok 6 - 8dB mniejsze.

slawek55 napisał:

Niestety nie mam miernika. A podejrzewam że nie jest to zwykły jak w SAT?
    W temat dopiero się wgryzam bo zaszła konieczność i jest okazja się douczyć. Wcześniej mnie to nie ciekawiło, ale to dość ciekawe się wydaje, zwłaszcza opanowanie tego choćby na minimalnym poziomie.

Nie, jest to coś innego. Najtańsze "mierniki" CATV są chyba w granicach 550 - 600zl.

• #18 11 Wrz 2013 21:08
    _cheetah_
    Poziom 37  

slawek55 napisał:
    A ja myślałem że to jakaś podpucha z tymi różnymi tłumieniami na wyjściach. Wydawało mi się że to zbyt prosta byłaby odpowiedz że chodzi o budowę wewnętrzną i doszukiwałem się jakiegoś przeznaczenia
    I po części miałeś rację - takie i inne różnice wynikają wprost z konstrukcji wewnętrznej, ale ta z kolei wynika z przeznaczenia, co z kolei wynika z idei sieci, w której sprzęt jest montowany.

Ale, pomijając już kwestie gniazd Trisów czy rozgałęźników "modem safe", to wystarczy, że masz zwykły rozgałęźnik TV z przepuszczaniem zasilania w jednej gałęzi - taki wynalazek też będzie miał różne tłumienia przepustowe...

slawek55 napisał:
    wejście Data do modemu i inne do dekodera bo np wymagają różnych poziomów sygnałów
    I tak też bywa, w zależności od założeń sieci - jeśli poziomy sygnałów na sieci są zbliżone, zwykle stosuje się gniazda z obniżonym poziomem sygnałów DATA, jeśli zaś sygnały transmitowane są na różnych poziomach, wtedy dzieli się równo.

Ale, to zawsze uzależnione jest od konkretnej sieci i tego, jakie sygnały są naprawdę w mieszkaniu.

To tak uzupełniająco w telegraficznym skrócie.

I jeszcze jedno - o jakości sygnału cyfrowego świadczy głównie BER (Bit Error Rate) sygnału. MER (Modulation Error Rate) jest w zasadzie pomocniczy i świadczy głównie o jakości instalacji.

Do tego dochodzi podgląd konstelacji, ale to w zasadzie tylko deo weryfikacji, co jest źle na sieci, jak jest źle... ;)

• #19 12 Wrz 2013 16:57
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

_cheetah_ napisał:

I jeszcze jedno - o jakości sygnału cyfrowego świadczy głównie BER (Bit Error Rate) sygnału. MER (Modulation Error Rate) jest w zasadzie pomocniczy i świadczy głównie o jakości instalacji.

Do tego dochodzi podgląd konstelacji, ale to w zasadzie tylko deo weryfikacji, co jest źle na sieci, jak jest źle... ;)

Tych parametrów jest znacznie więcej np group delay, symbol echo itp itd - jednak ważne jest z punktu widzenia użytkownika to ze BER jest wyznacznikiem jakości sygnału po demodulacji a wiec przejściu przez szereg bloków odbiornika (demodulatora) gdy MER jest parametrem określającym jakość samej modulacji.

Zasada jest ze poniżej pewnej wartości MER, odbiór (demodulacja) sygnału nie będzie możliwy (BER będzie wysoki) nawet jeśli poziom samego sygnału będzie wysoki.

Jesli kogos interesuje problematyka miernictwa DVB-C to tu jest calkiem fajne opracowanie ten temat http://cdn.rohde-schwarz.com/dl_downloads/dl_application/00aps_undefined/DigitalTV2pdf_e.zip

• #20 12 Wrz 2013 19:37
    slawek55
    Poziom 23  

Pożyczyłem sobie taką zaciskarkę jak ta
    http://allegro.pl/zaciskarka-zaciskacz-zlacza-kompresyjne-f-dse-i3529829236.html

Możecie mi podać przykład złącz które ona zaciska?
    Próbowałem z takimi
    http://allegro.pl/zlacze-f-kompresyjne-pct-rg-6-zacisniecie-gratis-i3492913786.html
    ale coś nie wychodzi, złącze na końcu się gnie a kabel po pociągnięciu wychodzi.
    Co to jest nie tak?

Regulamin pkt 3.1.18. [SP5ANJ]

• #21 13 Wrz 2013 21:17
    wow
    Poziom 27  

slawek55 napisał:
    Pożyczyłem sobie taką zaciskarkę jak ta
    http://allegro.pl/zaciskarka-zaciskacz-zlacza-kompresyjne-f-dse-i3529829236.html

Możecie mi podać przykład złącz które ona zaciska?
    Próbowałem z takimi
    http://allegro.pl/zlacze-f-kompresyjne-pct-rg-6-zacisniecie-gratis-i3492913786.html
    ale coś nie wychodzi, złącze na końcu się gnie a kabel po pociągnięciu wychodzi.
    Co to jest nie tak?

Bo ta zaciskarka nie zaciska tych złączy do samego końca :)

Osobiście przetestowałem około 20 typów złącz kompresyjnych i najlepiej z tą zaciskarką sprawdzają się złącza takie:

Rewelacyjnie trzymają, szybko się zarabiają.

• #22 16 Wrz 2013 19:27
    slawek55
    Poziom 23  

Znalazłem złącza jeszcze inne niby te same, ale różnią się wewnętrzną średnicą do której przychodzi z kabla wewnętrzny rdzeń (ta pianka z żyłą) o średnicy 5,3mm zamiast 4,5 (chyba tyle).

Do czego służy ta powiększona średnica, do jakich kabli i czy jest jakiś problem, jak jest tu trochę luzu bo zwykłe kable maja 4,3 a tu jest 5,3mm

• #24 17 Wrz 2013 10:03
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Zasada jest kupowanie narzędzia kompresyjnego (praski) i wtyków od tego samego dostawcy z gwarancja ze narzędzie i wtyk są kompatybilne, kabli współosiowych jest na rynku co najmniej x rodzajów, niektóre są zgodne z z tym co określamy przez RGxxx a inne są norma sama dla siebie, warto zauważyć ze wielu chińskich producentów oszczędza na wszystkim w tym i na wymiarach...

• #25 17 Wrz 2013 11:07
    _cheetah_
    Poziom 37  

slawek55 napisał:
    Znalazłem złącza jeszcze inne niby te same,

Maksymalnie upraszczając:

kabel koncentryczny --- > dobrane do kabla koncentrycznego złącze F (tu kompresyjne) ---> dobrana do złącza zaciskarka
    .

Jeśli złącze kompresyjne nie będzie dobrane do kabla, to będzie osadzone za luźno (brak wytrzymałości mechanicznej i ekranowania połączenia) lub za ściśle (najczęściej zniszczony ekran kabla == zmniejszone ekranowanie połączenia), a jeśli zaciskarka nie będzie dobrana do złącza, to może niewłaściwie je zacisnąć, więc może albo je nie docisnąć (brak wytrzymałości mechanicznej połączenia) bądź za mocno (uszkodzenie mechaniczne złącza/kabla).

Musisz się dowiedzieć do jakiego typu i producenta złącz jest ta zaciskarka, a następnie, czy złącza te pasują na twój kabel antenowy.

Moim zdaniem, lepiej jest założyć dopasowane do kabla i prawidłowo założone złącze nakręcane F, niż niedopasowane lub źle zaciśnięte złącze kompresyjne / zaciskane.

• #26 18 Wrz 2013 23:15
    wow
    Poziom 27  

_cheetah_ napisał:
    Moim zdaniem, lepiej jest założyć dopasowane do kabla i prawidłowo założone złącze nakręcane F, niż niedopasowane lub źle zaciśnięte złącze kompresyjne / zaciskane.

Oczywiście, tylko przy wkręcaniu takiego dobrze dopasowanego złącza nakręcanego, marnuje się tyle czasu i siły, że przy nawet Multiswitchu 5/6 paluchy Ci odpadną (tak, tak wiem są specjalne klucze do tego, ale i tak siłę używa się).

Dlatego ja przetestowałem prawie wszystkie dostępne opcje i mam dwie zaciskarki i dwa sprawdzone typy złącz.

Więc dla kogoś kto planuje zakupić zaciskarkę, polecam udać się do sklepu i poprzymierzać wtyki do przewodu, który używają i dobrać :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME