Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami dla ubogich

26 Wrz 2013 23:28 14676 16
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,

W domu posiadam 4 rolety w 3 pokojach (na 1 piętrze), do każdej jest oddzielny przełącznik góra/dół, rolety nie są połączone w żaden sposób.
    Sporo czasu zajmuje mi otwarcie/zamknięcie wszystkich gdyż przy każdej chwile trzeba odstać i dlatego chciałbym ten proces zautomatyzować. Nie ma dla mnie większego znaczenia czy byłoby to sterowanie radiowe pilotem czy może jakiś przełącznik podtynkowy, nie jest także istotne czy musiałbym przez czas opuszczania/podnoszenia rolet trzymać wciśnięty jakiś przycisk czy wystarczyłoby abym go tylko na chwile przycisnął-ważne aby sterowanie dotyczyło wszystkich rolet jednocześnie. Domyślam się, że jeśli nie miałoby to być sterowanie radiowe to musiałbym połączyć wszystkie rolety jakimiś kablami i z racji na to ten sposób odpada (duże odległości pomiędzy roletami=dużo pracy aby położyć kable i je schować). Pozostaje więc sterowanie radiowe i tu moje pytanie -najtańszy zestaw jaki udało mi się odnaleźć to 80zł za odbiornik + 50zł za pilota czyli w sumie prawie 400zł, ma ktoś może pomysł jak lub gdzie to zrobić taniej? Nie ukrywam ,że priorytetem jest dla mnie cena...
    Ktoś mi doradzał radiowy włącznik prądu z portali aukcyjnych (koszt 4szt + pilota ok 100zł) -czyli coś takiego, co montuje się pomiędzy urządzenie elektryczne i gniazdko w ścianie. Pilotem na którym jest on/off włączamy lub wyłączamy przepływ prądu z gniazdka. Jeśli dobrze rozumuje to nie zdałoby egzaminu gdyż o ile on np. podniosłoby rolety (jeśli zamontowane byłoby przed przycisk podnoszenia rolet) to off na pilocie nie opuściłby ich bo `off` de facto służy tylko do odcięcia prądu, a nie do puszczenia prądu do przycisku opuszczania?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    czacha414 napisał:
    ma ktoś może pomysł jak lub gdzie to zrobić taniej? Nie ukrywam ,że priorytetem jest dla mnie cena...
    Ktoś mi doradzał radiowy włącznik prądu z portali aukcyjnych (koszt 4szt + pilota ok 100zł) -czyli coś takiego, co montuje się pomiędzy urządzenie elektryczne i gniazdko w ścianie. Pilotem na którym jest on/off włączamy lub wyłączamy przepływ prądu z gniazdka. Jeśli dobrze rozumuje to nie zdałoby egzaminu gdyż o ile on np. podniosłoby rolety (jeśli zamontowane byłoby przed przycisk podnoszenia rolet) to off na pilocie nie opuściłby ich bo `off` de facto służy tylko do odcięcia prądu, a nie do puszczenia prądu do przycisku opuszczania?

To co ktoś doradził trzeba uzupełnić o układ ( z wyłącznikami krańcowymi) naprzemiennie otwierający i zamykający rolety za pomocą jednego rozkazu ON.
  • Poziom 8  
    Nie wiem czy dobrze rozumiem. Układ naprzemiennie otw/zam jednym przyciskiem oznacza, że np. po pełnym otwarciu rolet przyciskiem `on` system automatycznie przełączałby się w tryb zamykania rolet, gdy zamknąłby to przechodziłby z powrotem do otwierania, tak? Czy taki system jest możliwy do praktycznego zastosowania czy to tylko hipotetyczne rozważanie?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    Nic z tego, a skąd układ ma wiedzieć, że po dłuższym przytrzymaniu nie ma się z powrotem zacząć otwierać? Lepiej osobno dwa obwody (zamknięcie, otwarcie). Wszystko jest do zrobienia. Na jakie napięcie działają te rolety? Czy występuje jakieś zgrzytanie w mechanizmie, gdy przetrzymasz zamykanie, otwieranie, co świadczyło by o nie występowaniu pożądanych krańcówek. Najprościej połączyć przewodami odpowiednie włączniki, ale wtedy zrezygnujesz z osobnego sterowania. Dla izolacji można zastosować układ na przekaźnikach i małym mikroprocesorze. Co nie zbywało by cię prawa do osobnego sterowania. Rozumiesz ideę? Idziesz do pokoju 1: naciskasz guzik, idziesz do pokoju 2: naciskasz guzik, idziesz do pokoju 4: naciskasz guzik, do pokoju 3 nie idziesz: dalej jest zamknięte. Nie czekasz, aż się otworzą/zamkną, idziesz dalej jak masz ochotę pootwierać/pozamykać resztę.
  • Poziom 8  
    Rolety zasilane są prądem bezpośrednio z sieci, wydaje mi się ,że mają krańcówki (jeśli dobrze rozumiem to słowo) gdyż po pełnym otwarciu/zamknięciu, pomimo ,iż dalej wciskam przycisk przestają pracować. A idea z krótkim przyciśnięciem -bez konieczności trzymania- guzika podnoszenia/opuszczania rolet bardzo mi się podoba, w ogóle o tym nie pomyślałem.... Ale jak tą idee wdrożyć w życie?
  • Poziom 24  
    No i jak człek się wyśpi to ma rozwiązanie znacznie prostsze i tańsze :D
    Do tego sterowania, które Ci ktoś doradził podłączasz przekaźnik z cewką 230V AC.
    Styk załączający po rozkazie "ON" podłączasz do przycisku "otwieranie". Styk załączający po rozkazie "OFF" podłączasz do przycisku "zamykanie".
    Fakt, że przekaźnik trzyma/nie trzyma kilka godzin nie ma znaczenia bo są wyłączniki krańcowe.
    salut
    andre
  • Poziom 24  
    Ja bym zbudował cztery osobne sterowniki do zabudowy w skrzynce sterownika rolety. Włączniki na ścianie byłyby podłączone do sterownika np.: krótko naciśniesz, to sterownik wymusza pełny ruch, dłużej przytrzymasz, to sterownik pozwala na niepełny ruch. Rozwiązanie jeszcze prostsze, to wymienić włączniki na włączniki stałe. Są podwójne włączniki z zabezpieczeniem, tak aby nie wyzwolić dwóch przeciwstawnych ruchów. Najprościej, to tylko przełącznik trój-pozycyjny z dźwignią z dwoma obwodami przełączalnymi i mała obudowa. Koszt jednostkowy: 5zł.
  • Poziom 8  
    ankowalik napisał:
    No i jak człek się wyśpi to ma rozwiązanie znacznie prostsze i tańsze :D
    Do tego sterowania, które Ci ktoś doradził podłączasz przekaźnik z cewką 230V AC.
    Styk załączający po rozkazie "ON" podłączasz do przycisku "otwieranie". Styk załączający po rozkazie "OFF" podłączasz do przycisku "zamykanie".
    Fakt, że przekaźnik trzyma/nie trzyma kilka godzin nie ma znaczenia bo są wyłączniki krańcowe.
    salut
    andre
    Czyli mam szukać przekaźnika z cewką na 230V? Przeglądając na szybko np portale aukcyjne to takich przekaźników jest masa, ciężko się laikowi połapać ,który odpowiedni...

Dodano po 13 [minuty]:

deksta84 napisał:
    Ja bym zbudował cztery osobne sterowniki do zabudowy w skrzynce sterownika rolety. Włączniki na ścianie byłyby podłączone do sterownika np.: krótko naciśniesz, to sterownik wymusza pełny ruch, dłużej przytrzymasz, to sterownik pozwala na niepełny ruch. Rozwiązanie jeszcze prostsze, to wymienić włączniki na włączniki stałe. Są podwójne włączniki z zabezpieczeniem, tak aby nie wyzwolić dwóch przeciwstawnych ruchów. Najprościej, to tylko przełącznik trój-pozycyjny z dźwignią z dwoma obwodami przełączalnymi i mała obudowa. Koszt jednostkowy: 5zł.
    Pierwszy pomysł z 4 sterownikami rolet wydaje się bardzo dobry tylko gdzie takiego sterownika szukać ,ew. jak go można fachowo nazywać to sam poszukam? Drugi pomysł ze zmianą włączników pracujących w 3 trybach (o ile dobrze rozumiem idee: włącznik w pozycji 1 podnosi roletę, poz 2 -nic się nie dzieje, poz 3 -opuszczanie, tak?). Gdzie takie włączniki szukać i to samo co do pierwszego sposobu -pod jaką nazwą one mogę występować w sklepach? Oraz zastanawiam się przy tej metodzie jak to działa: jeśli wcisnę włącznik na pozycję np 1 - podnoszenie rolety to rozumiem, że po pełnym podniesieniu `krańcówka` odłączy dalszy ruch rolety, tak? A w praktyce jak to wygląda? Czy nie będzie problemem dla silnika rolet czy owej krańcówki jeśli włącznik rolet pozostanie na dłużej w tej pozycji unoszenia/opuszczania,a nie neutralnej?
  • Poziom 24  
    Sterownik, to trzeba zbudować i zaprogramować. Poszukaj przełączników dźwigniowych.
  • Poziom 24  
    czacha414 napisał:
    Czyli mam szukać przekaźnika z cewką na 230V? Przeglądając na szybko np portale aukcyjne to takich przekaźników jest masa, ciężko się laikowi połapać ,który odpowiedni...

Zakładam, że przyciski oryginalne mają jeden styk, zatem kup przekaźniki z jednym stykiem załączającym w stanie aktywnym przekaźnika i jednym załączającym w stanie "spoczynku" przekaźnika. Czyli dwa styki załączające na przemian.
    Jeśli przyciski mają więcej styków, to przekaźniki, oczywiście, z taką samą ilością styków.
  • Poziom 8  
    Zastanawiam się nad jeszcze innym rozwiązaniem. Proszę mnie poprawić jeśli piszę bzdury. Skoro w silnikach rolet mam mechanizm krańcowy to może zastąpić obecny włącznik podnoszenia/opuszczania (działa na zasadzie: oba przyciski są w pozycji dolnej, jeśli chcemy podnieść/opuścić to wciskamy przycisk do pozycji górnej i od razu gdy go puścimy to wraca on z powrotem do pozycji dolnej) zastąpić przyciskiem stałym z 3 pozycjami (1 pozycja -podnoszenie, 2 pozycja-neutralna, 3pozycja-opuszczanie)? Gdy chcę np opuścić roletę całkowicie to po prostu podchodzę do każdego okna i wciskam przycisk na pozycję 3 i tak pozostawiam. Roleta się opuszcza, krańcówka wyłącza silnik i przycisk pozostaje w pozycji 3 do następnego użycia. Wiem, że to nie jest rozwiązanie idealne gdyż i tak muszę przejść się do każdego okna aby zamknąć wszystkie rolety ale zamiast stać po 20 sekund przy każdej z nich to wystarczy ,że podejdę, wcisnę przycisk i od razu idę do następnej i w sumie w 20 sekund obejdę wszystkie? Czy to rozwiązanie od strony technicznej ma sens? Czy dla mechanizmu krańcowego nie będzie zbyt dużym obciążeniem to ,że dostawałby cały czas sygnał od włącznika rolet ,że wciśnięte jest np opuszczanie?
  • Poziom 36  
    Witam.
    Można kupić zwykły przełącznik do rolet i sprawa załatwiona. Mam u siebie sterowane radiowe z pilota, przy każdej rolecie centralka - przełącznik 1 kanałowa. Możemy sterować z pilota, względnie każdą roletę osobno z przełącznika centralki. Mamy trzy przyciski : góra, dół, stop. W moim przypadku sterowanie niestety nie sprawdziło się. Pilot ma za mały zasięg i aby wysterować wszystkie rolety muszę znajdować się w centralnym punkcie mieszkania.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Można kupić zwykły przełącznik do rolet i sprawa załatwiona. Mam u siebie sterowane radiowe z pilota, przy każdej rolecie centralka - przełącznik 1 kanałowa. Możemy sterować z pilota, względnie każdą roletę osobno z przełącznika centralki. Mamy trzy przyciski : góra, dół, stop. W moim przypadku sterowanie niestety nie sprawdziło się. Pilot ma za mały zasięg i aby wysterować wszystkie rolety muszę znajdować się w centralnym punkcie mieszkania.
    Pozdrawiam.
    Wiem, że jest taka możliwość, pytaniem jest całkowity koszt zakupu? U mnie są 4 rolety, najtańsze rozwiązanie ,które znalazłem (czyli pilot + 4x sterowniki -po 1 dla każdej rolety) wychodzi ok 400zł, a mój temat dotyczy czy można to zrobić taniej?
  • Poziom 24  
    Jeżeli tobie zależy na czasie zamykania rolet np.: szybkie wyjście do pracy, to może zwykły układ czasowy, tak na te 25 sekund działania. Jeżeli bardzo tniesz koszty, to jedynie przełącznik stały. Może w tych wbudowanych jest wyciągalna sprężyna powrotna?
  • Poziom 8  
    deksta84 napisał:
    Jeżeli tobie zależy na czasie zamykania rolet np.: szybkie wyjście do pracy, to może zwykły układ czasowy, tak na te 25 sekund działania. Jeżeli bardzo tniesz koszty, to jedynie przełącznik stały. Może w tych wbudowanych jest wyciągalna sprężyna powrotna?
    Nie wiem czy to dobre określenie ,że zależy mi na czasie zamykania rolet -ja ująłbym to tak, że zależy mi na tym aby nie było konieczności stania obok każdej z rolet i trzymania wciśniętego przycisku podczas opuszczania/podnoszenia -mam kilka okien i robię to minimum 4x dziennie więc sumując zabiera to sporo czasu. Nie rozbierałem obecnych włączników ale podejrzewam,że działają właśnie na zasadzie jakiejś sprężyny odciągającej przełącznik po odpuszczeniu. Odnośnie pomysłu z zamontowaniem przełącznika stałego 3 pozycyjnego (opuszczanie/neutralny/podnoszenie)-czy jeśli taki zamontuje i czasami zostawię w pozycji nie neutralnej to czy mój sprzęt do sterowania roletami nie odczuje tego negatywnie? Co rozumiesz pod pojęciem `zwykły układ czasowy`?
  • Poziom 24  
    Szukaj prostych włączników czasowych np. Link.

Schemat poniżej nakreśliłem "na szybko". Wartości elementów jeszcze są do przemyślenia. Zasadą działania układu jest czas określony obwodem C1R2. Po krótkotrwałym zwarciu włącznika X1 prąd z kondensatora C2 naładuje kondensator C1. Tranzystor będzie zwierał końce label, przez mostek diodowy Graetza, dopóki rezystor R2 nie rozładuje kondensatora C1. Taki układ wraz z przełącznikiem dźwigniowym należałoby umieścić równolegle do styków istniejących włączników.

Wyciągnij jedną parę włączników i zrób zdjęcie przewodów (nie ruszaj przewodów z włączników).

Sterowanie roletami dla ubogich

Edytuj