Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Ceraclass zw 14-2 dv ke23 działa cały czas w trybie rozuchowym

MAXIMUS7719 28 Sep 2013 12:41 3396 4
 • #1
  MAXIMUS7719
  Level 9  
  Witam.Mam notorycznie powracający problem z kotłem Junkers Ceraclass zw 14-2 dv ke 23. Jest dwufunkcyjny ale wykorzystywany jest tylko do c.o.
  Z tego co się orientuję piec ten po załączeniu powinien pracować przez kilka minut w tzw. trybie rozruchowym na minimalnym płomieniu i po upływie tego czasu powinien zwiększyć płomień do normalnego.U mnie co roku gdy rozpoczynam sezon grzewczy piec się załącza i pracuje cały czas w trybie rozruchowym i płomień się nie zwiększa.
  Piec pracuje sobie na pół gwizdka co objawia się tym że pracując przez 3 godziny non stop temperatura wody w instalacji to 30 stopni.Piec ma obecnie 3 lata.W pierwszym roku eksploatacji w związku z tym problemem serwisant wymienił:
  1.płyta główna (powód: brak możliwości ustawienia mocy c.o.)
  2.zespół gazowy (powód: cały czas pracuje na mocy minimalnej)
  W następnym sezonie problem się powtórzył ale serwisant już nic nie wymieniał tylko coś pogrzebał i stwierdził ze już jest ok (nie było mnie w tedy przy tym -jest to relacja żony.)
  W tym roku problem wrócił.Ma ktoś z Was pomysł jaka może być przyczyna?Na kocioł kończy się gwarancja i szczerze mówiąc nie uśmiecha mi się co roku płacić za wymiany podzespołów których wartość wynosi pół wartości pieca.
  I jeszcze jedno pytanie do znawców tematu.Czy ten tryb rozruchowy ma zadziałać tylko przy pierwszym załączeniu zasilania czy za każdym razem nawet gdy piec jest załączony ale wyłączy płomień gdy osiągnie zadaną temperaturę wody i włącza go ponownie?
 • #2
  mirklok
  Level 2  
  Witam. Najprawdopodobniej masz obniżaną moc częściową na c.o na sterowniku. Dobrze było by sprawdzić ciśnienie gazu na dojściu podczas pracy kotła, czyli zalecana wizyta serwisanta.
 • #3
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Może zadzwoń do Junkersa, zgłoś nieprawidłową pracę kotła i poproś o jakiegoś innego serwisanta.
  Dość poważne wymiany jak na nowy kociołek.
  Tak jak kolega mirklok napisał należy sprawdzić ciśnienie gazu na przyłączu podczas pracy kotła.
  Ciepłą wodę grzeje normalnie?
  Ten kociołek CU grzeje z mocą 24kW, a CO 14kW (tak gdzieś wyczytałem)
  Może te 14kW jest za mało na Twój dom?
  Należałoby zmierzyć również ciśnienie na dyszach aby określić z jaką mocą rzeczywiście grzeje.

  Ale to wszystko to zadanie dla serwisanta.
 • #4
  MAXIMUS7719
  Level 9  
  Jak pisałem na początku piec jest dwufunkcyjny ale podłączone jest tylko c.o. a z c.w.u. nie korzystam wcale z tego kotła. Tak był kupiony bo dwufuncyjny jest tańszy w zakupie od takiego samego jednofunkcyjnego.Swoją drogą dziwne...
  Instalacja jest stara: rury stalowe, grzejniki żeliwne.Oryginalnie grawitacyjna teraz zamknięta i szczelna. Kocioł ma przestawioną przez serwisanta moc na wyższą niż jego nominalne 14 kW. Obecnie ma ustawione coś ok 16kW bo 14kW faktycznie przy ostrych mrozach nie dawało do końca rady.
 • Helpful post
  #5
  ZYGMUNT 1233
  Level 1  
  Prawdopodobnie uszkodzony sterownik główny kotła.