Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother MFC-7820N - brudzi wydruki pomimo wymiany bębna i tonera

01 Oct 2013 12:50 8463 18
  • Level 9  
    Witajcie.
    Do tej pory zawsze łatwo znajdowałem odpowiedzi na moje pytania, ale tym razem jestem w kropce i chyba muszę napisać mojego pierwszego posta :)

Kupiłem używanego brothera mfc-7820n z przebiegiem lekko ponad 15k stron.
    Ze skanów wydruków na aukcji wywnioskowałem, że do wymiany jest bęben, kupiłem zamiennik. Z drukarką przyszedł też używany toner - zamiennik, jakiś dziwny twór z naklejką, że starcza na 6k stron. Wysypałem z niego proszek (starałem się to zrobić dosyć dokładnie), oczyściłem wałek i drukarka brudziła przez jakiś czas. Po kilkuset wydrukach było już rewelacyjnie przy druku jednostronnym, jednak przy dwustronnym wydruki wychodziły brudne.

Teraz przewiozłem się do akademika, podłączyłem drukarkę... i brudne wydruki nawet przy druku jednostronnym powróciły. Stwierdziłem, ze wałek opc zostaje brudny i przyczyną tego może być słaba jakość proszku, którego użyłem do napełniania. Właśnie przyszedł zamiennik z allegro, wyczyściłem wałek opc, drucik korony i założyłem nowiutki toner. Efekt bez zmian...

To moja pierwsza drukarka laserowa, sporo googlowałem, ale nie mam doświadczenia.

Czyli w skrócie, wszystko nowe, a wałek opc zostaje brudny i to najprawdopodobniej on jest winowajcą.

Czy to możliwe, że zamiennik bębna nie ma pędzelka do czyszczenia wałka?
    Albo może przez nieuwagę go uszkodziłem? Starałem się go nie dotykać palcami i robić wszystko szybko, żeby nie był długo naświetlany...

Załączam skany dwóch wydruków.
    Będę bardzo wdzięczny za wszystkie rady, jestem amatorem.

Pozdrawiam.

Brother MFC-7820N - brudzi wydruki pomimo wymiany bębna i tonera Brother MFC-7820N - brudzi wydruki pomimo wymiany bębna i tonera
  • Level 11  
    Spróbuj jeszcze wymienić folię utrwalania w fuserze. Często jest to przyczyną
  • Level 9  
    gdzie to dostać? googluje ale wyskakują całe moduły utrwalania...
  • Moderator
    porywaczuffff wrote:
    Spróbuj jeszcze wymienić folię utrwalania w fuserze. Często jest to przyczyną
    Nie może to być przyczyną brudnego bębna.

Do fpspiter - zatnij kartkę, gdy będzie jeszcze przed zespołem grzejnym. Jeżeli będzie brudna, to nie jest wina folii.
  • Level 9  
    No to nie wina folii.
    Papier kredowy zacina mi się w drukarce tak, że górna część jest aż spuchnięta od gorąca a dół nie wchodzi do fusera. W każdym razie tak mi się wydaje. Zaraz spróbuję wrzucić fotę :)
    Teraz próbowałem zaciąć zwykły papier w drukarce, spróbuje go wydostać :)

Edit. Idealnie. Litery naniesione na fragment kartki, po przejechaniu palcem palec brudny. O to chodziło? :)

Aaaaaaaa, mam sprawdzić czy przed wejściem do fusera pojawia się ten duszek?
    teraz załapałem. Poczekaj chwilkę, cięzko utrafić.
  • Moderator
    Litery z kartki przed utrwalaniem zabrudzą palec i nie o to chodziło. Czy przed utrwalaniem jest już efekt powtórzonego tekstu?
  • Level 9  
    ok, sprawdzone.
    Tak, występuje.

Edit. I odległość po jakim pojawia się powtórzenie w wypadku pierwszej strony to jakieś 7,5cm. Przy następnych już potrafi nanieść duszek z poprzedniej.
    Bęben?
  • Moderator
    Zamiennik bębna, zamiennik tonera... jakość nieznana :cry: .

Zacznij od czyszczenia bębna:
    Code:
    Cleaning Procedures:

1. Remove drum and toner assembly
    2. Remove toner from drum
    3. Remove small metal c-clip from one side of the drum roller shaft (be careful not to lose clip)
    4. Pull shaft out from other end
    5. Lift roller assembly straight up - might require slight prying
    6. Carefully remove roller from roller assembly without touching the roller.
    7. Wipe (soft cloth), vacuum, etc excessive toner out of the brush
    8. Carefully wipe down the metal wires to remove excessive toner
    9. Carefully reassemble the drum/toner assembly
    10. Clean the corona wire with the green tab.
    11. Insert drum unit
    12. Test printer
  • Level 9  
    Ok, już się zabieram.
    Światło od lampki bardzo przeszkadza czy muszę ją odsunąć/spieszyć się żeby nie naświetlać bębna? :)
  • Moderator
    Bez przesady. Wystarczy kartka papieru pomiędzy lampką, a bębnem.
  • Level 23  
    Panowie, jest prosta zasada, że przesunięcie tekstu daje obwód wałka, który krzaczy. Moim skromnym zdaniem bęben OPC nie jest czyszczony przed kolejnym obrotem - średnica mniej więcej by się zgadzała. Listwa zbierająca na tonerze? Przepełniona komora na odpad? Tu bym szukał.
  • Level 9  
    Wyczyszczona, zaczynam drukować.

Bez zmian. duszek jak był tak jest.

a_jablon, właśnie wyczyściłem wszystko dookoła wałka opc, pędzelek też - swoja drogą był brudniejszy niż się spodziewałem.
  • Level 9  
    W sterownikach istnieje opcja pozwalająca zredukować "ghosting". Można sprawdzić jaki da rezultat. Dodatkowo proponuję uruchomić tryb eco-mode i również przyjrzeć się jaki będzie efekt.
  • Level 9  
    Ok, poszukam opcji od ghostingu.
    Jeśli chodzi o eco-mode to kupiłem drukarkę z myślą o termotransferze. Wole bez eco.

Jakieś inne pomysły? :)
  • Level 9  
    Nie znalazłem żadnych opcji od ghostingu.
    Spróbowałem też przepuścić przez nią kilkadziesiąt stron, bez rezultatu.

Może powinienem drukować po 20-50str i po każdej partii czyścić bęben, albo w ogóle rozebrać drukarkę? Jeśli tak to czego szukać? Może zbiera się tam gdzieś toner i trzeba wyczyścić? Wydrukowała już w okolicach 16k stron...
    Przyznam, że jestem w kropce. Co Wy byście robili?
  • Level 9  
    Zerknąłem na szybko na stronę Brothera i rzeczywiście ten model nie ma opcji pozwalającej na redukcję widma.

Rozbieranie i czyszczenie modułu to swoistego rodzaju syzyfowa praca. Bęben w urządzeniu powinien wydrukować ~12000 str., więc zobrazuj sobie czas utracony na rozbieranie, czyszczenie i ponowny montaż.

Uruchom tryb eco. Jeżeli powielony obraz zniknie wydrukuj jakiś schemat na papierze kredowym i sprawdź jakość termotransferu.

Bez podmiany bębna i tonera ciężko będzie jednoznacznie stwierdzić, kto z dwójki toner-bęben, jest winowajcą.
  • Level 9  
    Ok, zajmę się tym.

Pytanie bonusowe, czy cokolwiek oprócz tonera/bębna może być winowajcą? :)

Edit.
    Włączenie trybu eco nie pomogło, pewnie wałek i tak już jest brudny.
    Chyba czyszczenie i sprawdzanie to jedyny sposób.
  • Level 9  
    fpspiter wrote:

Pytanie bonusowe, czy cokolwiek oprócz tonera/bębna może być winowajcą? :)

Na chwilę obecną każdy przypadek, z którym się spotkałem, był powiązany z dwoma powyższymi.
  • Level 9  
    A jednak może być coś innego.
    Drukarka nie polubiła się z papierem z promocji z Tesco :D

Nie mam pojęcia czemu, ale...
    Czerwony PolSpeed rozwiązał problem.