Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

M-Tech Legend III - Wymiana podświetlenia wyświetlacza

animisiewaz 10 Gru 2013 23:17 4818 8
  • #1 10 Gru 2013 23:17
    animisiewaz
    Poziom 13  

Witam,
    czy ktoś z kolegów wymieniał już LED'y podświetlające wyświetlacz w ww. radiu? Niedawno stałem się posiadaczem tego cb, jestem z niego zadowolony i raczej na dłużej zagości u mnie w aucie, ale niestety pomarańczowe radio trochę "gryzie się" z zieloną deską rozdzielczą.

Potrzebuję informacji nt. tego, ile i jakich diod muszę zorganizować. Poza tym, czy są jakieś problemy z demontażem/montażem tego modelu cb radia? Wszelkie wskazówki będą mile widziane.

Pozdrawiam,
    Adam

0 8
  • #2 18 Gru 2013 20:44
    animisiewaz
    Poziom 13  

Wczoraj miałem chwilę wolnego czasu i wziąłem się za demontaż radia. Operacja zakończona sukcesem, wyświetlacz świeci ładnym, zielonym kolorkiem.

Do wymiany potrzebne są 2 diody w wybranym kolorze, w rozmiarze najlepiej 0603. Demontaż i montaż radia jest bardzo prosty:
    - na początku odkręcamy 8 śrub po bokach obudowy i zdejmujemy górną i dolną pokrywę, odpinamy 2-pinowe złącze od głośnika z płyty głównej.
    - ściągamy wszystkie gałki z panelu czołowego (po delikatnym podważeniu śrubokrętem ładnie schodzą)
    - odkręcamy nakrętkę z potencjometru (klucz nasadowy 10mm)
    odkręcamy pierścień z gniazda mikrofonu (pewnie wskazany byłby specjalny klucz, ale da się to zrobić płaskim śrubokrętem)
    - luzujemy 4 zatrzaski i ściągamy panel czołowy
    - odkręcamy 2 śruby w rogach płytki wyświetlacza i odpinamy ją od płyty głównej (2 taśmy, trzeba uważać na gniazda z zatrzaskiem, bo są bardzo delikatne, i jedno złącze od gniazda mikrofonowego)
    żeby wymienić podświetlenie, trzeba wylutować 2 małe płytki PCB wlutowane prostopadle w płytkę wyświetlacza. Na nich znajdują się LED'y, które nas interesują. W pobliżu otworów na te płytki są rezystory ograniczające prąd (o ile dobrze pamiętam 170R), które w razie potrzeby można wymienić.
    Montaż oczywiście w odwrotnej kolejności. Cała operacja zajęła mi godzinkę, łącznie z zapoznaniem się z budową radia. Wydaje mi się, że warto, szczególnie w przypadku montażu radia na stałe.

M-Tech Legend III - Wymiana podświetlenia wyświetlacza

2
  • #3 19 Gru 2013 20:34
    qerda
    Poziom 10  

A powiedz czy jest tam jakiś potencjometr odpowiedzialny za kontrast? Czy trzeba samemu pokombinować?

0
  • #4 19 Gru 2013 22:36
    animisiewaz
    Poziom 13  

Prawdę mówiąc nie zastanawiałem się nad tym. Wg mnie to radio posiada wyświetlacz z tak przyklejoną warstwą polaryzacyjną, żeby najlepszy kontrast był patrząc "od góry". Jeżeli radio jest powyżej linii wzroku lub zamontowane pionowo, to kontrast faktycznie jest bliski zerowemu.

0
  • #5 23 Gru 2013 18:56
    2317234
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 23 Gru 2013 20:36
    qerda
    Poziom 10  

Obejrzałem te folie i faktycznie ciekawa sprawa, można by je stosować także pewnie w wielu innych dziedzinach. Mam nadzieję, że wypowiedzą się też inne osoby obeznane w temacie. Moja wiedza w tej dziedzinie ogranicza się do podstawowej budowy wyświetlacza a chętnie dowiem się czegoś nowego.

-3
  • #7 23 Gru 2013 21:11
    animisiewaz
    Poziom 13  

janekmazur92 napisał:
    Przekładek jak widać tutaj nie ma ani jednej poza światłowodem stąd nieprzyjemny dla oka nierównomierny rozkład tego światła

W moim przypadku fotka z aparatu tylko uwypukliła nierównomierny rozkład podświetlenia, w rzeczywistości nie jest to aż tak bardzo widoczne. Ale tak, jak kolega wspomniał, przy podświetleniu zielonym wygląda to zdecydowanie lepiej i równiej, niż było to w przypadku pomarańczowego.

-2
  • #8 23 Gru 2013 22:07
    2317234
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 31 Sty 2018 23:14
    apic
    Poziom 1  

Witam.
    Dzisiaj zrobiłem tuning mojego legenda wg. opisu z tematu. Z pomarańczy na zielony. Teraz radio pasuje do deski. Super tutorial dzięki.

0
  Szukaj w 5mln produktów