logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

OZAS FALTIG 200DC - Schemat i diagnoza problemu z diodą i mosfetami

piotrek2914 20 Gru 2013 21:40 3474 2
REKLAMA
  • #1 13082813
    piotrek2914
    Poziom 17  
    Posty: 240
    Pomógł: 10
    Ocena: 90
    Witam,
    poszukuję schematu do spawarki OZAS FALTIG 200DC i/lub porady(posiadam manual PL ale nie ma w nim szczegółowego schematu płyt).
    Problem jest taki, że pali mi się ciągle jedna z diód na płycie mocy równoległa z dwoma rezystorami bocznikującymi 73ohm. Mogę podstawić troszkę większą ale wolałbym znalźć przyczynę problemu. Proszę o pomoc bo spawarka według mnie jest warta zachodu...
    A i paliło mi mosfety, czy mogło być tak że przypadkiem zostawiłem jeden uszkodzony a miał zwarcie na złączu S-D i wypalilo jeszcze kilka? Dostałem ją za darmo uszkodzoną z spalonymi tranzyskorami i informacją, że ciągle padała ta dioda. Podmieniłem nowe, załączyłem na sek. i jeden strzelił. Odłączyłem przewody od płyty sterujacej bramkami i strzelił kolejny. Po kolejnej próbie i i nie udanym teście wyciąłem uszkodzone i spawarka ruszyła(tranz. jest 8 szt.). Niecała elektroda wyspawana i padła dioda. Człowiek uczy się na błędach i już wiem, że powinienem uruchamiać ją ostrożniej, tym bardziej, że skończyły mi się zapasy tych tranzystorków a przed zakupem kolejnych na wolumenie wolałbym znaleźć przyczyny tych awarii.
    Ktoś z forumowiczów ma jakiś pomysł?
    Załączniki:
    • ESAB_OZAS_FALTIG_-_200_DC_manual_PL.pdf (980.73 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 13240983
    pilchtad
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Musisz sprawdzić wszystkie układy zabezpieczające tzw. gasiki. Składają się one z
    kondensatorów i oporników włączonych pomiędzy dren i żródło,prawdopodobnie są też
    na pierwotnym uzwojeniu transformatora. Diodę i tranzystory niszczą prawdopodobnie
    impulsy szpilkowe. Sprawdż też transformator, może być poluzowany rdzeń.
  • #3 14562571
    piotrek2914
    Poziom 17  
    Posty: 240
    Pomógł: 10
    Ocena: 90
    Poszła do naprawy. Wymieniłem owe rezystorki w gasikach bo były przepalone ale dałem koledze z większym doświadczeniem do sprawdzenia. Koszty części robiły się coraz większe.
REKLAMA