Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawienie miksera i aktywnych kolumn

muzykpsr 22 Gru 2013 23:04 8688 49
  • #1 22 Gru 2013 23:04
    muzykpsr
    Poziom 11  

Witam.
    Mam problem ze skutecznym i profesjonalnym ustawieniem sprzętu na weselach.

Dużo już przeczytałem na forum i mam wrażenie że zabieram się za to od "du-y" strony.

Ale mój przypadek jest trochę odmienny od typowego "live band-u".

Mam do dyspozycji : Basy EV ELX-118p i górki EV ELX-112p
    mikser Mackie CFX_20.

Do nagłośnienia mam klawisz Tyros 3 , bębny akustyczne ,trzy wokale (shure sm-58) i gitarę el.

Robię tak: we wszystkich kolumnach ustawiam level w pozycji 0db (górki "przycięte" do współpracy z basem) >> główny EQ na mikserze ustawiony na całej linii na środku czyli 0 >> EQ na kanałach również wszystko na 0 no i tu zaczynam miksować:

1.Podłączam klawisz ( z niego idzie na kanał automatyczny akompaniament bez sekcji perkusyjnej) gain ustawiam tak aby nie przesterowało > reguluje EQ na kanale > master ustawiam na 0 db no i ustawiam głośność kanału .
    Do tego momentu brzmi to wyraźnie nawet jak jest mocno głośno.

2.Bębny ustawiam na kolejnych kanałach w podobny sposób.

3. Teraz biorę się za mikrofony wokalowe i też podobnie jak reszta.
    4. No i gitara > efekty (kostki) > piec > mikrofon do pieca > mikser.

Odsłuchy u nas to sygnał z miksera > wzmacniacz słuchawkowy > słuchawki do uszu dla każdego .

I kiedy idę to odsłuchać wszystko razem na sali to jest albo buczenie albo wcale nie ma basu albo mikrofony są niewyraźne.

Oczywiście czasami jak ustawię to jest wprost idealnie ale to rzadziej niż częściej.

Mam prośbę ( zniosę każdą krytykę) podpowiedzcie co robię dobrze czy źle .
    Może macie jakiś link gdzie można o tym poczytać.

Czy to dobrze że wcale nie ruszam EQ głównego , a może powinienem a jak tak to w którym etapie.

Proszę o wyrozumiałość w odpowiedziach ponieważ potrzebuje tylko rady jak sie do tego dobrze zabrać .

Dodano po 15 [minuty]:

Dodam jeszcze że czasami sobie myślę o zakupie multicor .
    Usiadłbym sobie z mikserem na środku sali i wtedy bym to dobrze ustawił a tak to biegam w tą i z powrotem próbując zrobić to jak najlepiej.
    Ale haczyk jest taki że nie wystarczyłoby mi czasu :cry:

Myślę że mój sprzęt też nie jest najgorszy do tego rodzaju grania.

0 29
  • #2 22 Gru 2013 23:16
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Gru 2013 23:27
    muzykpsr
    Poziom 11  

Bębny są nagłośnione raczej słabymi mikrofonami (kosztowały 700zł) nawet nie wiem co to za firma.

Nie nagłaśniam talerzy.

A co do tych filtrów to wstyd się przyznać ale .. nie wiem o co chodzi
    mógłbyś wyjaśnić?

Dodano po 7 [minuty]:

Dodam jeszcze że faktycznie hałas na scenie jest duży
    a mikrofony wokalowe sm 58 bardzo są głośno wystawione a w szczególności 2 (dziewczyny raczej nie grzeszą mocnym wokalem i muszę bardzo mocno je podgłaszać ( choćby dlatego nie nagłaśniam blach bo i tak te mikrofony je przenoszą na front ).

Ps. mikrofonów do bębnów jest 5 w tym stopa.

A może jakaś bramka szumów by pomogła?

0
  • #4 22 Gru 2013 23:30
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 22 Gru 2013 23:41
    muzykpsr
    Poziom 11  

Ok.

Ale czy kompresor dla dziewczyn jeszcze bardziej nie spotęguje zbierania bębnów ze sceny?

0
  • #6 22 Gru 2013 23:47
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 22 Gru 2013 23:52
    muzykpsr
    Poziom 11  

No i faktycznie bębny ustawiam pośrodku sceny i najczęściej nie ma innej możliwości
    a teraz przeglądam nagrania z naszych imprez i faktycznie jak perkusja była z boku ok 2 metry od wokali i do tego z przodu sceny brzmi to o niebo lepiej.....

Dodano po 4 [minuty]:

Zresztą sam zobacz:
    Wtedy nie było gitary i na innym nagłośnieniu ale to jeden z lepszych mich miksów (tak sądzę) zwróć uwagę na drugi kawałek ( tam nas widać).

http://www.youtube.com/watch?v=kPaTMVGdIZ4

]Link[/url]

0
  • #8 23 Gru 2013 00:04
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Gru 2013 00:30
    muzykpsr
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za uwagi i pomoc . bardzo wezmę sobie to wszystko do serca .
    Nie jesteśmy profesjonalistami ale założenie jest takie aby dać z siebie jak najwięcej i bawić do końca biesiadników a chodzi o to żeby ludzie słyszeli nasze zaangażowanie bo jak będą słyszeć łomot to nawet nie wstaną potańczyć.

Zdam relację jak to wyszło na kolejnym weselu już z gitarzystą które będzie 28 grudnia .

no raczej do tego czasu nie kupie kompresora ani bramki ale skorzystam z rad kolegi x-deejay

0
  • Pomocny post
    #10 23 Gru 2013 00:34
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 24 Gru 2013 23:27
    muzykpsr
    Poziom 11  

A mam jeszcze jedno pytanie:

Jak korzystać z ustawień na kanale hi mid i low mid ?

Czytałem że jest jakaś metoda aby skutecznie to wykorzystać.

Oglądałem też film instruktażowy ale niestety po angielsku i nie do końca to rozumiem...

Podobno jest jakiś "złoty środek" .

Ja ustawiam to na "czuja" ale chyba robię to źle :cry:

Czy może ktoś wiek jak tego skutecznie używać?

Tu jest to opowiedziane od min 11.26 .

http://www.youtube.com/watch?v=kCkcL4l29Yc

0
  • #12 25 Gru 2013 10:07
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 25 Gru 2013 12:11
    muzykpsr
    Poziom 11  

Przepraszam za pomyłkę w nazewnictwie (nie miałem miksera przy sobie)

Po pierwsze to bardzo dziękuje za odpowiedz i wyjaśnienie zagadnienia tych ustawień. Ponieważ coraz bardziej uzmysławiam sobie fakt iż właśnie tymi dwoma gałkami robię największy "bałagan akustyczny" tzn. wokale czy instrumenty są niewyraźne , wręcz przytłumione .

Zaraz biorę mikser w obroty i będę kombinował dotąd aż skutecznie będę umiał to ustawić.

Wesołych Świąt :D

0
  • #14 03 Sty 2014 00:17
    muzykpsr
    Poziom 11  

Pochwalę się że zagraliśmy wesele i bal sylwestrowy ustawiając mikser według wskazówek na forum i przyznam że bardzo dobrze to wyszło. Na sali było czytelnie i wyraźnie. Filtry HPF załatwiły sprawę "buczenia" na scenie jak i na parkiecie.

Jedyne co mnie zastanawia to sprawa ustawień kolumn aktywnych...

Na konsoli na początku ustawiłem wszystko "dosłownie" na 0db , na basach na 0db i tak też na satelitach...
    Skutek: mnóstwo basu a satelity ledwo było słychać więc level na satelitach podkręciłem do oporu i się wyrównało.

Czy nie powinno być tak że ustawiając basy i satelity na jednym poziomie uzyskujemy optymalną współpracę? Dodam tylko że basy mają jedną gałkę do regulacji a satelity jedną level i po jednej na kanał ( są dwa kanały ... taki prosty mikser)

0
  • #15 03 Sty 2014 00:35
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 03 Sty 2014 01:02
    muzykpsr
    Poziom 11  

Dokładnie to sygnał z miksera ogólnie "leci" do basu a z niego do satelity (tak zaleca producent czyli EV) a satelity mają przełącznik " z basem" lub "Pełne pasmo" (łopatologicznie) i satelity przycinam tym przełącznikiem na 100khz

Na sylwku (czyli na drugiej imprezie ) zrobiłem tak jak mówisz czyli sat na 0db a basy przyciszyłem ale.. Master na mikserze był na 0db i tak brakowało mocy a kolumny grały na 30% możliwości i znowu musiałem wszystko podkręcić na kolumnach

0
  • #17 03 Sty 2014 01:17
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 03 Sty 2014 01:22
    muzykpsr
    Poziom 11  

Jak to coś pomoże to czytałem że w tych satelitach pokrętło level działa podobnie jak Gain na mikserze i właśnie tym pokrętłem zwiększyłem moc satelity a pod spodem jest pokrętło głośności kanału w który to wpięty jest sygnał i ta gałka była na 0db.

Dodano po 3 [minuty]:

Na instrukcji obsługi też wyczytałem (w prawdzie była po angielsku i mogłem coś pokręcić bo kiepski ze mnie poliglota ale coś tam kumam) że jak zwiększać moc kolumn to lepiej właśnie tym level.

0
  • #19 03 Sty 2014 01:30
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 03 Sty 2014 01:52
    muzykpsr
    Poziom 11  

manual ev elx -wpisz to w przeglądarkę google i tam będzie podgląd na panele wzmacniaczy w moich kolumnach...może to coś wyjaśni...

Dodano po 11 [minuty]:

a może ja źle interpretuje oznaczenia na wzmacniaczach ponieważ tam nie ma oznaczenia 0db? Ja podejrzewam że połowa stawki na potencjometrze to właśnie 0db.

0
  • #21 03 Sty 2014 02:25
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 03 Sty 2014 02:34
    muzykpsr
    Poziom 11  

x-deejay przy następnej próbie przetestuje te potencjometry może coś mi się uda wywnioskować ale póki co mam mętlik w głowie bo co z tego że ustawię "jak książka pisze" a nie da się na tym grać i muszę "na czuja" kombinować , ale naprawdę dzięki za pomoc bo chociaż mikser opanowałem chociaż ciężko mi wyregulować parametryczny środek bo muszę biegać w tą i z powrotem ale warto.

0
  • #23 06 Sty 2014 11:11
    muzykpsr
    Poziom 11  

Ok.
    Ale jak to się ma do nagłośnienia pasywnego. Chodzi mi o to , że akustyk kiedyś mi poradził że końcówki mocy należy wysterować na min. 3/4 mocy aby nie dociarał do niej przesterowany sygnał i że lepiej na mikserze na kanałach przyciszyć.
    Czy to prawda?
    A jeżeli tak to dlaczego nie należy podgłaszać końcówki mocy w kolumnie aktywnej powyżej połowy ?

P.s. Miałem kiedyś kolumny aktywne Hand-box i Samson . Wtedy nie przejmowałem się Gain-em oraz tym co pokazywały diody na wyjściu z miksera. Doszło do tego że obie uszkodziłem . Myślałem że padły końcówki , ale pan w serwisie stwierdził ,że padło coś na wejściu sygnału (jakieś tranzystory) a przyczyną było to że wzmacniacz otrzymał za duży sygnał . Dziś to rozumiem .

0
  • #24 06 Sty 2014 19:33
    2263548
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 06 Sty 2014 19:56
    muzykpsr
    Poziom 11  

No do niedawna właśnie tak robiłem zamiast tłumić to podkręcałem....chyba to takie złe przyzwyczajenie.
    Teraz jak mam już w miarę dobry mikser to przed występem wszystko jest na 0db (paczki, fadery , EQ itd.) i każdy mix zaczynam od ustawienia gain po przez PLF (chyba tak to się nazywa).

I myślę że jak poznam bardziej ten sprzęt (mam go od 0,5 roku) to sobie lepiej poradzę.
    Myśle też że te sale na których gramy też robią kłopot , ponieważ co tydzień jest inna i znaczna większość to goły mur i płytki.

Nagłaśniałem plener ostatnio w sierpniu to była "bajka" , pół godziny kręcenia i po sprawie . A na salach to często nie mam czasu się podrapać i pomyśleć a tu goście już w drzwiach.

0
  • #26 06 Sty 2014 21:07
    alojzy7719
    Poziom 35  

muzykpsr napisał:
    każdy mix zaczynam od ustawienia gain po przez PLF (chyba tak to się nazywa).

PFL - Pre Fader Listen.

0
  • #27 06 Sty 2014 22:52
    muzykpsr
    Poziom 11  

alojzy7719 dziękuję za sprostowanie , ważne że wiadomo o co chodzi.

0
  • #28 07 Sty 2014 23:09
    muzykpsr
    Poziom 11  

A jeszcze jedno pytanie ..
    Do jakiego poziomu mogę maksymalnie podkręcić fadery kanałów , sub grup i master?
    Mikser to mackie cfx20 ( nie ma tam oznaczenia 0db)

0
  • #29 07 Sty 2014 23:16
    tomek5678
    Poziom 14  

"U" jest równoznaczne z zerem ;)

0
  • #30 07 Sty 2014 23:22
    muzykpsr
    Poziom 11  

Tak też myślałem i tak ustawiałem .Dzięki za szybką odpowiedź.
    I wniosek nasuwa mi się taki że sygnał z miksera oscylujący na poziomie (na diodach) 0db nie wystarcza moim paczkom aktywnym i muszę tak czy inaczej podkręcać powyżej 0db w przeciwieństwie do basów które muszę tłumić -2 , -3 db

0